Lidovky.cz

Okouzlující herečka Květa Fialová slaví 80. narozeniny

Slovensko

  7:30
PRAHA - Usměvavá herečka a éterická bytost Květa Fialová slaví 80. narozeniny. "Život si představuji jako vlnu na moři, na kterou si lehnu a jen tak se nechávám unášet," říká Fialová, která se v těchto dnech vyrovnává se ztrátou manžela, režiséra Pavla Háši, s nímž prožila půlstoletí života.

Herečka Květa Fialová v pražském Branickém divadle na benefičním vystoupení. foto: ČTK

Krédem Květy Fialové je nežehrat na osud a vše přijímat s pokorou a s otevřenou náručí, i trápení a překážky, protože to člověka posiluje. Herečka miluje zvířata, rostliny, cestování, čarodějnice, ale též stáří, které ji osvobozuje.

Celý život si stejně jako v řadě svých divadelních a filmových rolí také mimo jeviště uchovává jemný smysl pro ironii a nadsázku a i v osmdesáti letech, jichž se dožívá 1. září, je usměvavá Fialová stále krásná.

Herečka Květa Fialová

Květa Fialová je velká bojovnice, nedávno prohlásila: "Pokud zůstanu naživu, budu ještě určitě hrát." Herečka je proslulá veskrze pozitivním přístupem k životu a drží se hesla: ať jsou všichni lidé šťastni! Někoho svými, někdy hodně svéráznými, názory překvapuje, ale mnohým dodává energii.



Smrti se nebojí a vrásky a šediny si pochvaluje. "Na kosmetiku nechodím...o plastice bych přemýšlela, jen kdybych měla na obličeji nějakou hrůzu a děsila bych lidi," píše Fialová v autobiografické knize s podtitulem "..čím hůře, tím lépe.." Ani v kostele prý neprosí, jen děkuje. Ač křtěná evangelička, má svou víru, ovlivněnou buddhismem, který vyznávala její maminka.



K velkým láskám Květy Fialové patří cestování, hlavně země orientální. Z cest si vozí nejrůznější amulety, které pak nosí, ve větším množství, při sobě. Také její byt je plný talismanů, knih, obrazů a čarodějnic, které sbírá od dětství a na nichž obdivuje jejich svobodu. "Je strašné, když ženská řekne, já se celý život obětovala... Proto se mi líbí čarodějnice, ta svoboda - sednout na koště a letět jako orel," říká.

Květa Fialová

Květa Fialová se narodila 1. září 1929 na Slovensku v obci Veĺké Dravce. Umělecké vlohy i pozitivní přístup k životu zdědila po mamince, která vystudovala uměleckou školu a která již během studií musela podstoupit amputaci nohy. Tatínek byl ruský legionář a jako voják se choval i doma. Květin vztah k mužům ale nejvíce poznamenala událost z konce války, kdy ji s revolverem u hlavy znásilnili Rusové. V šestnácti letech odešla do Českého Těšína za svým snem - divadlem.

V září 1946 začala studovat brněnskou konzervatoř (pozdější JAMU), po jejímž absolvování v roce 1950 odešla do Opavy a pak do Českých Budějovic. Tam se v jedenadvaceti letech provdala za dramaturga Jiřího Joska, od něhož ale záhy odešla. Když je úřady odmítly rozvést, raději se nastěhovala do staré márnice. "Za čas jsem opět zašla k soudu a když jsem sdělila, kde bydlím, rozvedli ás nato šup," vzpomněla Fialová.

V roce 1958 získala angažmá u Jana Wericha v pražském divadle ABC, jemuž zůstala věrná dodnes (v současnosti tam působí jako stálý host). V Divadle ABC ztvárnila řadu rolí zejména ve hrách komediálních a konverzačních (mj. Vajíčko, Charleyova teta, Don Juan, Tak málo, Postarej se o Amálku) a přes stovku repríz odehrála v Jezinkách bezinkách. Stále hostuje i v jiných divadlech a odehrála stovky zájezdových představení.

Před kamerou debutovala v roce 1949 a od té doby natočila několik desítek filmů, televizních inscenací i seriálů. K těm nejznámějším patří kromě již kultovního snímku Limonádový Joe aneb Koňská opera například Fantom Morrisvillu, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásného dragouna, Povídky malostranské, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Slaměný klobouk, seriál Hříšní lidé města pražského či inscenace Záhadná paní Savageová, kterou režíroval její druhý manžel Pavel Háša.

S Hášou, s nímž má dceru Zuzanu (47), prožila Fialová 50 let šťastného manželství. Vzájemně se totiž "nerušili", jak říká Fialová, a "nedělali si z lásky pouta", jak doporučuje její celoživotní guru, libanonský spisovatel Chalíl Džibrán. Nicméně vztah Květy Fialové k mužům byl vždy svérázný - "jde o jiný živočišný druh, nebo spíše poddruh", zároveň ale tvrdí: "Muži mohou být jako jednotlivci úžasní, ale jak se jich sejde pět pohromadě, je to katastrofa."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.