Lidovky.cz

Zemřel romský spisovatel Cina. Kladl důraz na jazyk a identitu Romů

Lidé

  18:25aktualizováno  19:24
PRAHA - Ve věku 65 let zemřel jeden z nejvýznamnějších romských spisovatelů a národních buditelů Emil Cina. Psal poezii pro děti i dospělé a jeho cílem bylo udržení romského jazyka v paměti Romů.

"Svými básněmi se snažím povzbudit Romy, aby romštinu nezapomínali. Je to náš jazyk. To, co nás drží spolu, proto se ji snažím uchovat," popsal před časem Cina svou motivaci k tvorbě v rozhovoru pro server Romea.cz.

Život Emila Ciny

Emil Cina se narodil 13. prosince 1947 v Praze-Libni. Jeho předci pocházejí ze Slovenska, z Kurimi u Bardějova, kde vlastnili zemědělské statky a živili se handlířstvím. Je synovcem známé romské spisovatelky Ilony Lackové.  Ve vysočanském závodu Auto Praga se vyučil frézařem, po vojenské službě, kde sloužil jako tankista, 20 let rozvážel po Praze s otcem a bratrem uhlí. Od 90. let pracoval v Českém rozhlasu Regina se sídlem v Karlíně, nejdříve jako správce budovy, od roku 1992 jako redaktor a moderátor pořadu pro menšiny "Klub dorozumění".

Emil Cina byl během svého života několikrát oceněn. V roce 1997 získal na Mezinárodní soutěži romské umělecké tvořivosti Amico Rom v italském Lancianu hned dvě místa. Jako druhý se umístil v kategorii prózy a třetí byl za svou poezii pro děti.

Emil Cina patří podle serveru  Romea.cz k těm nejuznávanějším a nejpopulárnějším z romských aktérů v oblasti kultury. Velmi kvalitní a přínosná byla jeho dlouhodobá práce pro dětské čtenáře. Na besedách s dětmi, kterých se až do nedávné doby účastnil, podporoval vztah k jejich rodnému jazyku.

Kromě poezie pro děti a dospělé psal Emil Cina také mytologické pohádky a povídky v romštině a sám si je překládá do českého jazyka. Jeho básně míří na Romy a nabádají je, aby se nevzdávali své identity.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.