Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romové čekají v Českých Budějovicích na radikály

Česko

  15:47aktualizováno  16:52
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zhruba dvě stovky Romů čekají od rána na ulici před svými domy na českobudějovickém sídlišti Máj, zda radikálové splní své hrozby a pokusí se znovu jako minulou sobotu vyvolat protiromské nepokoje. Ve městě je ale zatím klid, policie nezaznamenala příjezd žádné velké skupiny neonacistů ani pokus o veřejné shromáždění.

České Budějovice před chystanou protiromskou demonstrací obsadili policisté. Na všech příjezdových trasách do města kontrolují motoristy. foto: ČTK

Také na samotném sídlišti Máj se nic neděje, pouze Romové v ulici Václava Volfa diskutují s novináři a televizními štáby, z nichž část přijela do Českých Budějovic ze zahraničí. Obavy z dalších protiromských nepokojů vyvolala snaha některých lidí svolat prostřednictvím sociálních sítí do jihočeské metropole znovu demonstraci proti místním Romům. Podobná, původně poklidná demonstrace přerostla před týdnem na sídlišti Máj v „pouliční válku“, při níž bylo zraněno 13 lidí, z toho tři policisté. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE.

„Nezaznamenali jsem dosud žádný konflikt, v centru města se nikdo neshromažďuje a klid je i na Máji,“ řekla LN mluvčí českobudějovické policie Lenka Holická. Policie přitom kontroluje i příjezdové komunikaci a provádí namátkové kontroly automobilů. Protože se na sociálních sítích objevily i informace o možné příjezdu zahraničních neonacistů, ve městě hlídkují stovky policistů a k nasazení jsou připravena i vodní děla.

Spory a problémy v Budějovicích prý nejsou

Jediným veřejným shromážděním však zatím zůstává shromáždění Romů před domy v ulici Václava Volfa. Českobudějovické Romy přijeli podpořit i nejrůznější aktivisté z jiných míst v republice, před jedním z domů je rozvinutý velký transparent s nápisem: „Romská hrdost“.

REPORTÁŽ

Ani ulice V. Volfa s největší koncentrací Romů v Českých Budějovicích, přitom rozhodně nepřipomíná například vybydlený severočeský Chánov. Paneláky jsou opravené, vizuálně se tato část sídliště nijak neliší od jeho zbytku. S Romy na ulici diskutuje i řada „bílých“ obyvatel. Proč se tedy před týdnem právě českobudějovický Máj stal místem pouliční války, při níž se radikálové snažili prorazit kordón policejních těžkooděnců a napadnout Romy?

„Tady nejde o tom, že by v Českých Budějovicích byly mezi většinovým obyvatelstvem a romskou menšinou větší spory a problémy než jinde v republice. Lidé jsou ale všeobecně naštvaní a stačí jakákoliv roznětka a dojde k výbuchu,“ tvrdí předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu Čeněk Růžička. V jihočeské metropoli se takovou roznětkou stal před čtrnácti dny spor mezi dětmi na hřišti, do kterého se zapojili i dospělí. Při rvačce, jejíž příčiny a míru zavinění policie stále ještě nevyšetřila, byla lehce zraněna „bílá“ těhotná žena a její přítel.

Budějovice se chystají na nepokoje. Policie už zabavila zbraně

„To je přece blbost. Ženský se porvaly a kvůli tomu je v ulicích válka jako by se to nikde jinde nestalo. V Budějcích byl vždycky klid, tady nejsme v Chánově,“  říká jeden ze známých českobudějovických Romů Dušan Markovič. 

Podle Čeňka Rüžičky stát dělá chybu, když nenechá Romy, aby si sami ze svého středu zvolili autority, které by dohlíželi na „pořádek“ v jejich komunitě a přitom komunikovali i s úředními místy nebo policií. „Máme sice romské policisty i koordinátory, ale často se jedná o lidi, která na tenhle post někdo dosadil, i když nemají potřebnou autoritu. A neziskové organizace a politici neumějí pracovat s romskou mentalitou,“ tvrdí Růžička.

Tak vypadala situace před týdnem

Sám je příslušníkem jedné z nejstarších romských rodin v Česku. Naprostá většina Růžičkových příbuzných zahynula za druhé světové války v koncentračních táborech. „Bohužel už si asi nikdo neuvědomuje, jak vlastně vznikl nacismus a z čeho vycházel. Já když slyším hesla jako „Čechy Čechům“ nebo „Nic než národ“, mrazí mě v zádech,“ říká Růžička.

"Proč nikdo nepokutuje Romy?"

Mezi Romy shromážděnými v ulici Václava Volfa se přitom pohybuje i řada bílých obyvatel sídliště, včetně impozantní postavy rodilého Bulhara Todora, který se se všemi zdraví. „Já s nimi problémy nemám, protože oni vědí, že jsem horká krev a kdyby si ke mně někdo něco dovolil, špatně by to s ním dopadlo,“ říká Todor. Za největší potíž soužití s Romy v jednom domě považuje všudypřítomný hluk. „Jenže to není tak chyba Romů, ale policajtů. Já když bydlel v jiné ulici a pustil si s návštěvou nahlas hudbu, přijela policie a dostal jsem pokutu.  Proč nikdo nepokutuje Romy?,“ diví se Todor.

Souhlasí s tím, že po sídlišti by se měla pohybovat kromě policejních hlídek i hlídky samotných Romů. „V Americe také černý šerif rozdává pokutu černochům,“ říká Todor. S žádným napadením, loupeží nebo krádežím ze strany romských sousedů se ale na Máji nikdy nesetkal. „A to jim říkám všechno, co se mi nelíbí, rovnou do očí,“ tvrdí Todor.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat