Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Budějovicích fandili místní lidé radikálům proti policii

Česko

  8:50
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Když se v sobotu odpoledne sešly na budějovickém náměstí zhruba čtyři stovky demonstrantů s cílem donutit radnici, aby začala řešit narůstající konflikty mezi romskou menšinou a zbytkem obyvatel sídliště Máj, měla to být taková „budějská“, tedy poklidná demonstrace. Tak to totiž v Budějcích, jak místní říkají svému městu, od nepaměti chodí. Lidé se sejdou na náměstí, zanadávají a pak se rozejdou probrat problém u piva.

Záchranáři po střetech v Budějovicích už ošetřili deset lidí včetně tří policistů. Policie zadržela 28 lidí. foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

Vyvolávání rasistických hesel, střety s policií, neonacisté v ulicích? Nenechte se vysmát! Něco takové se může stát v Duchcově, Chomutově, Mostě, ale nikoliv v Českých Budějovicích. Tady na jihu si lidé byli zvyklí vždycky řešit problémy sami mezi sebou, klidně, pokojně, jak se Budějčáky sluší a patří. My nepotřebujeme, aby nám s našimi Romy radili „náckové“ z Ostravy.

ČTĚTE VÍCE:

O dvě hodiny později se pohled na České Budějovice jako na poklidné a nekonfliktní město možná navždy změnil. Na sídlišti Máj, kam se neradikálnější demonstranti z náměstí přesunuli, totiž vypuklo něco, co město bez nadsázky ještě nikdy ve své historii nezažilo.

Jsme v Budějcích?

Převrácené hořící popelnice, výbuchy výstražných granátů, slzný plyn, sanitky odvážející zraněné, školou povinní výrostci, házející kameny a lahve na těžkooděnce. Jsme opravdu v Budějcích? Co se to proboha s těmi Budějčáky stalo? „Sakra, tohle jsem nečekal. To se nemělo stát,“ říká pětapadesátiletý Josef Novotný, který stojí u dětského hřiště v ulici J. Bendy a nevěřícně se dívá na scénu, jako vystřiženou z válečného filmy.

Stovky těžkooděnců brání vlastními těly přístupové cesty k pahorku, na kterém se shromáždili místní Romové. „Čechy Čechům. Proč bráníte Cikány! Cikáni do práce,“ freneticky křičí asi čtrnáctiletý výrostek a háže těžký kámen mezi policisty. Jako odpověď na spršku kamenů přiletí výstražný granát a ampule se slzným plynem. Dav se na chvíli rozuteče, ale okamžitě se vrací na místo. Pro jednoho z policistů, ležícího na zemi poté, co byl zasažen kamenem, přijíždí sanitka. „To máš za to, blbče, neměl jsi sem lézt,“ řve jako smyslů zbavený asi čtyřicetiletý muž, stojící opodál. A znovu stejná otázka. Jsou tohle vůbec Budějce?

v Budějovicích hořely popelnice

Náctiletí mezi demonstranty

Na kordon policistů neútočí žádné „holé lebky“, žádní „nabušení“ svalovci. V čele útočníků stojí v naprosté většině děti, kterým je mezi čtrnácti až osmnácti lety nebo alespoň tak vypadají. Kde je táta, který se vynoří z davu, klukovi pěkně po „budějcku“ nafackuje a pošle ho domů uklízet pokojíček?

Radnice nepochybila, tvrdí primátor Thoma

Primátor města Juraj Thoma tvrdí, že českobudějovická radnice nepochybila při schvalování a konání sobotního protiromského shromáždění. Manuál k zákonu o právu shromažďovacím, který vydalo pro v roce 2009 ministerstvo vnitra, však uvádí, že podobné akce lze za určitých okolností zakázat.

"Jsem přesvědčený, že jsme udělali maximu toho, co se udělat dalo, a v tomto směru jsme nic nepodcenili," řekl Thoma.

Většina dospělých, kterých se na sídlišti shromáždili zhruba dvě tisícovky, beze slova nebo dokonce s úsměvem sleduje, jak děti házejí kameny a lahve na policisty, ale stejně tak jim nevadí, že zbloudilý kámen velmi často zasáhne i parkující auto nebo se trefí do okna.

„Co to je za blbce, že se nechali takhle obklíčit,“ vysmívá se těžkooděncům další, asi padesátiletý muž, evidentně fandící rozdivočelým výrostkům. V dobré náladě radí redaktorovi LN, aby si nezamykal kolo. „Cikáni jsou zalezlí,“ směje se vlastním slovům.

Každého, kdo sleduje střet mezi policisty a radikály, musí nutně napadnout, o co útočníkům vlastně jde. Chtějí Romy lynčovat? Opravdu by se dospělí dívali, jak jejich děti lynčují člověka? Při pohledu do davu to spíše dopadá, jako by evidentní problémy s romskou menšinou byly jen jakousi roznětkou pro vypuknutí jakési všeobecné zloby, která vyplula na povrch.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

.

Ctihodní občané, kteří ještě před hodinou na chodníku uklízeli výkaly po pejskovi, najednou křičí rasistická hesla a tleskají výrostkům za to, že doslova demolují celé sídliště. „To už není útok na Romy, to je útok na policajty,“ říká další z přihlížejících Ivan Dolejšek, když další vlna útočníků začne házet kameny.

Romové z pahorku už dávno zmizeli, skryli se pod policejní ochranou i s dětmi v bytech, útoky kameny a lahvemi proti těžkooděncům ale pokračují. “Tady nejde jenom o Romy, lidi jsou prostě všeobecně naštvaní, dusí to v sobě. Jednou to prostě přijít muselo,“ tvrdí Dolejšek.

Až po osmé hodině večer se situace uklidňuje, party výrostků odcházejí zapít bitvu směrem do centra a navzájem se chlubí šrámy od obušků. A mnozí dospělí jako by se najednou probudili ze zlého snu. Byli jsme to opravdu my?

Možná jen ten, kdo se v Budějovicích narodil, může pochopit, co se v sobotu na budějovickém sídlišti vlastně stalo. Asi třicetiletá, dlouhovlasá žena stojí u sídlištní pošty a utírá si slzy. Pomoc odmítá. „Ne, nic mi není. Ale podívejte se kolem, tohle přece nemůžou být Budějce,“ říká.

Fakta o Budějovicích:

  • Nepokoje v noci na neděli ustaly. Situace v lokalitě se zklidnila. Policie přesto zůstává nadále na místě, řekl její mluvčí Milan Bajcura.
  • Při sobotních konfliktech bylo zraněno deset lidí, tři desítky osob policisté zadrželi.
  • Konflikt na sídlišti vypuknul v sobotu po 17:00, kdy se k Máji přesunulo několik stovek účastníku protiromského shromáždění, které se předtím konalo na českobudějovickém náměstí.
  • Několik stovek policistů se snažilo zabránit tomu, aby se protestující dostali na sídliště do míst, kde žijí Romové. 
  • Konflikty mezi demonstranty, při nichž policisté použili mimo jiné i slzný plyn, trvaly několik desítek minut. Zhruba po třech hodinách se situace zklidnila.
  • Většina ošetřených měla lehká zranění typu tržných a řezných ran způsobených střepy nebo gumovými projektily. Dva muži utrpěli středně těžké zranění - otřes mozku po zásahu letícím předmětem, uvedla mluvčí záchranné služby Petra Kafková.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat