Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie bránila sídliště s Romy proti radikálům: 10 zraněných, 30 zadržených

Česko

  17:30aktualizováno  30. června 9:53
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Demonstrace v Českých Budějovicích, kde radikálové protestovali proti soužití s Romy, přerostla v otevřený násilný střet. Radikálové se snažili proniknout mezi Romy na místní sídliště Máj a zaútočili kvůli tomu na policejní kordony. Záchranáři po střetech v Budějovicích už ošetřili deset lidí včetně tří policistů. Policie zadržela 30 lidí.

Demonstrace radikálů v Českých Budějovicích foto: ČTK

Podle zpravodaje LN připomínala situace na sídlišti Máj válku. "Policejní těžkooděnci odpověděli na útok radikálů slzným plynem. Jsou tu slyšet výbuchy pyrotechniky, něco takového Budějovice opravdu ještě nezažily," hlásil zpravodaj LN. Dodal, že slzného plynu bylo tolik, že pronikl do okolních domů.

Situace byla velmi nepřehledná. V okolí nejezdila městská hromadná doprava a nad místem kroužil vrtulník. Střetu policie s radikály přihlížely stovky lidí. Obyvatelé byli v šoku, protože České Budějovice nikdy žádné střety kvůli rasismu nezažily. Při potyčkách na sídlišti Máj byl zraněn jeden policista. Část přihlížejících však jeho zranění okomentovala výkřiky: "Neměl jsi sem lézt" nebo "To máš za to".

Radikály podporují i místní obyvatelé

Policie stála v kordonu, na který agresivní radikálové házeli kameny. Podle zpravodaje LN policie situaci nezvládala. Zásah totiž probíhal uprostřed sídliště mezi domy, agresivní výrostci se promícháli s několika stovkami přihlížejících lidí, kteří je podporovali. Vyjadřovali totiž svou nespokojenost s poměry na sídlišti.

  • Na sídlišti Máj žije početná skupina Romů a před několika dny tam došlo ke konfliktu, do kterého se postupně zapojilo několik desítek obyvatel.

Většině radikálů bylo okolo 16 let. "Jde o velmi mladé lidi ve věku 15 až 18 let," hlásil z místa zpravodaj LN. Dodal, že na sídlišti sice bydlí hodně Romů, nelze ho však srovnávat s ghetem. Romové totiž dříve bydleli přímo v centru města a poté se přestěhovali na sídliště.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma uvedl, že podobné protestní akci, která se konala na náměstí, nemůže město zabránit. "Organizátoři mají pouze oznamovací povinnost, a tu splnili," řekl ČTK. Fakt, že se shromáždění změnilo v pochod na Máj a následné střety s policisty, primátora překvapil. Podle něj dlouhodobá situace na sídlišti není tak dramatická, jak by se prý mohlo zdát.

"Čas od času to vybublá v nějaký problém. Ale Máj rozhodně není Chanov nebo jiné problémové sídliště v republice. Všichni víme, že tady žije početná skupina romských spoluobčanů, kteří mají úplně odlišný životní rytmus a chovají se jinak než většinová populace, což samozřejmě rozpaky a napětí vyolává. Ale dlouhodobý brutální konflikt tady neexistuje," uvedl Thoma.

Na kraji sídliště někdo povalil několik popelnic, které zapálil. Sídliště tak kromě slzného plynu sužoval ještě zápach z hořících odpadků. 

Policie použila výstrašné granáty

Účastníci pochodu se zastavili na ulici J. Bendy. Tam také došlo k prvnímu střetu mezi pořádkovou službou a protestujícími. Policisté se pokoušeli dav vytlačit dál od sídliště Máj. Použili například výstražné granáty. Protestující po nich zase házeli kameny a zapálili popelnici, poničeno je také několik aut. Mezi lidmi se šířila informace, že policisté zadrželi první demonstranty. "Já takovou zprávu zatím nemám," řekla ČTK jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická, která byla rovněž na místě. V ulici J. Bendy bylo v jednu chvíli více než tisíc lidí.

Na sídliště vyjel také vůz záchranné služby. Její členové museli ošetřit už deset lidí. "Jednalo se o lehčí zranění, ale vzhledem k tomu, že situace na Máji je dost vážná, vyšleme na místo ještě jeden náš vůz, jehož posádka bude připravena zasáhnout v případě potřeby," řekla ČTK mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.

"Naše shromáždění skončilo před 17:00 na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl ČTK pořadatel akce Michal Choura.

Účastníci shromáždění provolávali hesla jako: "Čechy Čechům" nebo "Černý svině". Konání protestní shromáždění pořadatelé ohlásili na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Na sídlišti Máj se po poledni konalo Shromáždění za lepší sousedské vztahy. Pořádalo jej občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou. Akce na Máji se účastnilo několik desítek lidí.

Pořadatelé tvrdí, že protestem chtěli jen poukázat na potíže soužití početné komunity sociálně slabších, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije. Shromáždění je prý reakcí na nedávný incident. "Akce neměla mít žádný rasistický podtext," tvrdí Choura.

Místo střetu.

Místo střetu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat