Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demonstranti v Budějovicích se snažili prolomit policejní kordon

Česko

  14:32aktualizováno  20:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Při sobotním protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté zhruba šest desítek protestujících, kteří sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. Počet účastníků protestu policie odhadla na 300. Situace se zklidnila, policie ale stále zůstává na místě.

Demonstranti v Budějovicích se snažili prolomit policejní kordon. foto: ČTK

ČTĚTE TAKÉ:

Oproti předchozím dvěma víkendům je ale situace na místě poměrně klidná, uvedl zpravodaj ČTK. Po poledni se také mělo konat další shromáždění na náměstí, na které však dorazilo málo lidí a pořadatelé jej zrušili.

Demonstraci na sídlišti Máj, kde žije i romská komunita, svolali organizátoři pod názvem Proti policejní brutalitě. Účastníci se sešli u multikina a několik desítek z nich se marně snažilo projít přes policejní kordon, který jim na křižovatce ulic M. Horákové a Ant. Barcala bránil v dalším postupu do středu sídliště.

Policie zadržela zhruba 60 lidí

Policisté měli výraznou početní převahu. Na místě bylo mnoho těžkooděnců a policejních vozů, zasahovali také policisté na koních a situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník. Policie demonstranty vyzývala, aby vyklidili prostor. Opačným směrem létaly nadávky. Část radikálů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, těžkooděnci ale stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky.

V policejních poutech následně skončilo zhruba 60 lidí, jejichž zadržení sledovala z oken řada obyvatel okolních domů. "Všechny zadržené osoby dostaly dostatek času na opuštění prostoru, ale neopustily jej. Většina z nich byla zadržena kvůli neuposlechnutí policejní výzvy," řekl novinářům jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

  • Podpořit českobudějovické protesty se rozhodli také lidé v Duchcově na Teplicku, kde se sešlo asi 50 lidí. Akce na náměstí nebyla ohlášená, policie zaznamenala dva přestupky. V Duchcově je napjatá atmosféra od 18. května, kdy pětice Romů napadla mladý manželský pár.

Před demonstrací na sídlišti se mělo konat také protiromské shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II., kde počítali pořadatelé s účastí přibližně tisíce lidí. Nakonec jich však dorazilo jen několik desítek a organizátoři bez udání důvodu vyhlásili, že akci ruší. Zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli Jaromír Pytel přítomným novinářům oznámil, že organizátoři dostali strach, a proto akci zrušili.

Podle jednoho z účastníků shromáždění se akce nekonala proto, že se spousta osob zalekla. "Na facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," uvedl účastník shromáždění Ivo Burdík.

V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě, při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí na konflikt ze hřiště byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění.

Demonstrace v Českých Budějovicích:

  • První demonstrace (29.6.) v Českých Budějovicích, kde radikálové protestovali proti soužití s Romy, přerostla v otevřený násilný střet. Radikálové se snažili proniknout mezi Romy na místní sídliště Máj a zaútočili kvůli tomu na policejní kordony. Záchranáři po střetech v Budějovicích už ošetřili deset lidí včetně tří policistů. Policie zadržela 30 lidí (VÍCE ZDE).
  • Při střetu demonstrantů s policií na českobudějovickém sídlišti Máj, který skončil v noci na neděli (7.7), bylo zraněno osm lidí. Policisté zadrželi 136 osob, v šesti případech zahájili trestní řízení kvůli podezření z násilí proti úřední osobě (ČTĚTE VÍCE).
Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat