Lidovky.cz

Ve strašnickém krematoriu proběhl pohřeb první dámy českého filmu

Lidé

  14:05aktualizováno  15:09
PRAHA - Rodina, přátelé, kolegové a bývalí studenti režisérky, scenáristky a pedagožky Věry Chytilové ji dnes po poledni vyprovodili na poslední cestě. V zaplněné velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze poděkovali filmařce, známé svým autorským nasazením, důsledností a nekompromisností, obsahovou, formální a etickou naléhavostí umělecké tvorby. Zemřela po dlouhé nemoci 12. března ve věku 85 let.

Pohřeb Věry Chytilové. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Během smutečního obřadu promluvili například šéf Národního filmového archivu Michal Bregant, herci divadla Sklep Tomáš Hanák, Milan Steindler a David Vávra, herec Boleslav Polívka a herec a režisér Jan Kačer. Zazněla hudba Gustava Mahlera, zazpíval Adriano Celentano a že "ničeho nelituje" svěřila se ve známé písni Edith Piaf. Závěr obřadu patřil písni Oh, baby, baby a dlouhotrvajícímu poslednímu potlesku pro zesnulou.

Mezi přítomnými byli Miroslav Donutil, Zdeněk Svěrák, Jiří Menzel, Bolek Polívka, Chantal Poullain, Jiří Macháček, Bohdan Sláma, Olga Sommerová, Irena Pavlásková, Květa Fialová a umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová.

ČTĚTE TAKÉ:

U katafalku s rakví byly věnce a kytice od prezidenta republiky, Parlamentu, ministerstva kultury, barrandovského studia, Herecké asociace, fondu kinematografie, České televize, FAMU, ale i od sousedů z Troje a Michaela Kocába.

Jak na Věru Chytilovou vzpomínaly osobnosti české kultury:

  • Bregant ve smutečním projevu upozornil, že Věře Chytilové se nikdy nepodlamovala kolena z velkého světa. "Je fascinující, jak se dnešní mladé publikum ztotožňuje s jejím téměř pět desítek let starým filmem Sedmikrásky," uvedl.
  • Se vzpomínkami na svou profesorku z FAMU se formou deníkových zápisků svěřila Jitka Rudolfová.
  • Bolek Polívka pak připomněl její nejkratší rozhovor, když se jí jeden zahraniční novinář zeptal, jak mohla natočil snímek Panelstory a přitom bydlet v "takovéhle vile".
  • Herečka Marta Vačurová zarecitovala verše Oldřicha Mikuláška.
  • Tomáš Hanák, Milan Steindler a David Vávra z divadla Sklep začali jeden po druhém své projevy ve vážném tónu, když tu je od varhan na druhém konci obřadní síně začal "usměrňovat" přesně v duchu režisérky Chytilové ráčkující ženský hlas. Slova jako "To jsou kecy - buď upřímnej!" či "Nečti to! a "Mluv, jak to opravdu myslíš, srabe!" v pravém momentě zlehčila situaci a jak by Chytilová určitě uvítala, rozesmála smuteční hosty.

První dáma českého filmu

Věra Chytilová, označovaná za první dámu českého filmu, získala řadu prestižních domácích i mezinárodních ocenění. V roce 1998 převzala od prezidenta Václava Havla Medaili za zásluhy, měla Českého lva za přínos českému filmu a karlovarský festival ji ocenil za dlouholetý přínos světové kinematografii.

I za normalizace točila mrazivé satirické výpovědi, které znamenaly protipól tvorby oficiální. Podle filmového historika Jana Lukeše považovala Chytilová svou tvorbu za ten nejlepší způsob debaty o člověku a společnosti. Byla legendou, která si nebrala servítky. Kritická nepřestala být ani po listopadu 1989 a učila tomu i své studenty na Filmové a televizní fakultě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.