Lidovky.cz

Kam za designem po Designbloku? Tipy neziskovky Czechdesign

Design

  7:00
Před designem není na začátku října úniku. Kam se ale po prvním říjnovém týdnu schová a zašije? Přinášíme pár tipů, za čím se v průběhu celého měsíce vypravit a čí tvorbu začít sledovat.

1. NTM: Stálá expozice Technika v domácnosti, přípravy. foto: www.ntm.cz

3X DOPORUČENÍ

Národní Technické Muzeum: Technika v domácnosti

Myslíte, že NTM je strašná nuda, a že jste všechno viděli už ve třetí třídě na školním výletě? NTM ale právě otevřelo zbrusu novou stálou expozici "Technika v domácnosti". Uvidíte tu Vojtu Náprstka a jeho neskrotnou vášeň sbírat a shromažďovat snad všechny technické výdobytky a novinky, díky které mohlo samotné muzeum vůbec vzniknout. Technické výstřelky, strojky a zařízení jsou tu představeny na dobových příkladech. Nejdřív tak usednete v prvorepublikové kavárně, pak projdete jedním oddělením funkcionalistického obchodního domu, abyste vzápětí vešli do makety provozu na výrobu strojků pro domácnost. V době 50. a 60. let poznáte práci průmyslových výtvarníků, seznámíte se s některými návrhy a postupy od prvních skic až ke konečnému výrobku a v závěru prohlídky se ocitnete v interiéru „paneláku“ kde se Vám předvedou socialistické technické vymoženosti. Mechanické strojky a domácí spotřebiče Vás pobaví a nadchnou víc, než byste možná čekali.

Národní Technické Muzeum, Kostelní 42, Praha 7, http://www.ntm.cz/muzeum/navstivte-nas

Existují tu i jiná lákadla, než Tatra 77

Uměleckoprůmyslové muzeum: Bravos – současný španělský design

Je Španělsko pro dnešní svět designu důležité? Výstava Bravos v Uměleckoprůmyslovém muzeu se k této otázce staví optimisticky a říká, že ano. Optimismus je však omezen mimo jiné tím, že v období globalizace se jakékoliv hranice států stírají a mizí v nedohlednu. Jde tedy vůbec mluvit o něčem takovém, jako je španělský design? Není španělský design na chlup stejný jako ten portugalský, slovinský nebo český? Španělsko může ale překvapivě nabídnout velké množství inspirace a hlavně designérských osobností. Ústředním tématem této výstavy, věnované lidem, nikoli předmětům, je tak nejmladší generace nadějných tvůrců z oblasti produktového designu. V dnešní době je totiž vždy středem pozornosti tvůrce. Rukopis, kreativita a ego, které se donedávna hledaly hlavně ve světě volného umění propojují dnes i to užité. Jestliže se španělský design ve 20. století vyjadřoval prostřednictvím předmětů, ve 21. století se vyjadřuje skrze autory. Je nová generace designérů opravdu (španělsky řečeno) bravos? Tedy skvělá, udatná, divoká a statečná? Nebo má ego jenom zakrýt plochost a tápání?

Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ul. 17. listopadu 2, úterý 10—19, středa — neděle 10—18, pondělí zavřeno

LIFENETDESIGNING -

Studovat design je krásná věc. Jak se ale uplatnit i po absolvování a zdárném ukončení studia? Proč je propast mezi praxí a studiem tak obrovská a pro mnohé nepřekonatelná? A proč v praxi nefunguje komunikace mezi designéry a firmami? Nejen pro grafické designéry zahajující svou kariéru je určen projekt life – netdesigning. Samotný název si pohrává se slovem síť. Právě ta Vás totiž zachytí při přeskoku propasti mezi studiem a praxí. Spletete si ji sami na wokshopech zaměřených na v praxi nepostradatelné znalosti: design management, autorské právo a licencování, projektové řízení, branding nebo ochranné známky. Tedy témata, která většina vysokoškolských osnov vůbec ani nezmiňuje. Na workshopy se můžete přihlašovat na stránce http://lifenetdesigning.eventbrite.com/ od začátku října. A to nejlepší na konec: účast ne všech workshopech je zcela zdarma!

http://lifenetdesigning.info/

LIFENETDESIGNING

2 X POZVÁNKA

MU koncept

V MU Koncept si můžete dát čaj s rumem se studenty umění, u toho si vyměnit obsah obsah skříně na hadrárně, vidět výstavu a aby toho nebylo málo, rovnou si i zatančit na večírku. Kreativní prostor MU Koncept nabízí každému podle libosti a chuti.

Krymská 29, Praha, Otevírací doba : úterý a čtvrtek vždy od 11 hod. - 19 00 hod., další dny dle tel. domluvy

MU koncept, jak se tam dostanete

MU koncept

Brno – Bar, který neexistuje

Už jste asi jistě slyšeli o baru, který neexistuje. Novinkou ovšem je, že už existovat začal. A to naplno. Majitelé chtějí zavírat až s posledním zákazníkem a koktejly míchat vždy jen ty nejlepší a pro neexistující bar vyhlášené. Nemusíte se tak bát, že byste v nekonečném nápojovém lístku někdy hmátli vedle, vždy před Vámi přistane nejvyhlášenější nápoj podniku.

Tak jen doufáme, že brněnský bar, který už existuje, ještě dlouho existovat bude.

Bar, který neexistuje. Dvořákova 24/1, Brno, http://www.barkteryneexistuje.cz

Když bar ještě neexistoval

1 x OBJEV (tentokráte 2v1)

Objevili jsme pro Vás tentokráte dvě mladé návrhářky. Nejsou z Prahy a s jejich prací se můžete setkat na velice zajímavých místech. Naposledy se představily na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Obě spolužačky z designu oděvu na UTB Sabina Panáčková a Michaela Čapková (MIM) jsou mladice veselé mysli a jejich tvorbu stojí za to s příchodem podzimních měsíců sledovat. Šatní chmury Vás s nimi zaručeně nelapí! 

Práce Michaely Čapkové

CZECHDESIGN

Věnuje se podpoře a propagaci designu a mladých designérů od roku 2003. V současné době se o něj stará téměř 30 studentů designu, teorie designu nebo žurnalistiky. CZECHDESIGN provozuje design Galerii/CZD ve Vojtěšské ulici, Praha 1, kde pravidelně pořádá výstavy, přednášky, workshopy a prezentace nebo skvěle vaří pro různé hosty nejen z designového světa. Více informací na www.czechdesign.cz.

Sdružení CzechDesign

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.