3. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Czechdesign a jeho tipy na listopad: v galeriích neprší!

PPAG | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PPAG | foto: PPAG

Že venku stále prší? Nevadí! Vyrazit můžete na grafiku, komiks, skřehotání žab i třeba na přednášku o veřejném prostoru.

Přepadly Vás podzimní chmury a obestoupila všudy přítomná mlha a smog? Nebo se naopak těšíte z barev podzimu a dopadání dešťových kapek? Ať už je Vaše podzimní nálada jakákoliv, opět přinášíme pár tipů, kam se vypravit za designem a kde můžete v sychravých dnech čerpat inspiraci.

3x výstava

VIZUÁLNÍ IDENTITA

Galerie/CZD spletla z grafického designu světových muzeí a galerií vizuální síť. Od 13. listopadu se pak tato spletenina představí veřejnosti. Je ve vizuální prezentaci přítomná úzká vazba muzeí a galerií na tvůrčí odvětví nebo se těmto institucím daří ji vesele přehlížet a vyhýbat se jí? Výstava dá prostor mnohdy přehlíženým vizuálním materiálům, které dokládají trendy nejen ze sféry „corporate identit“ muzejních institucí, ale z oboru jako takového.

SKŘEHOTÁNÍ ŽAB

Chcete si ještě užít lesa, ale žijete uprostřed města? Nebo naopak žijete v lese a chcete si užít centra města? V obou případech se můžete vypravit na výstavu Olgy Karlíkové na VŠUP. Tato studentka textilního výtvarnictví a žačka Antonína Kybala kreslila podle zpěvu ptáků a skřehotání žab své partitury, ze kterých čerpala pro návrhy tapisérií, tkaní a další tvorbu. Celá audiovizuální instalace výstavy zprostředkovává přírodní scenérii. Hlasy ptáků se tu objevují zaznamenané v kresbách a virtuálním skicáku, kterým může divák listovat.

Olga Karlíková: Slyšené krajiny, 26. 10. - 1. 12. 2012, Galerie VŠUP / Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze / náměstí Jana Palacha 80, Praha 1 , Otevřeno pondělí - sobota / 10 - 18 hodin / vstup zdarma
Výstava Graphics meets the gallery, GALERIE/CZD, Vojtěšská 3, Praha 1, otevřeno: út-pá 10:00-18:00

Olga Karlíková: Slyšené krajiny, 26. 10. - 1. 12. 2012, Galerie VŠUP / Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze / náměstí Jana Palacha 80, Praha 1 , Otevřeno pondělí - sobota / 10 - 18 hodin / vstup zdarma

KOMIKSY

Komiksfest už skončil, ale jeho doprovodné výstavy probíhají dál. Chcete-li návštěvu výstavy spojit s popíjením svařáku, navštivte kavárnu Vypálené koťátko. Komorní výstava Takový milý začátek poprvé souborně představuje autory věnující se komiksové tvorbě pro děti. Chcete-li, aby se Vám komiks vryl pod kůži a i za nehty, zajděte do Veletržního paláce na ponurý černobílý teror z redispera Thomase Otta.

Thomas Ott: La grande famiglia, Národní galerie, Veletrřní palác, výstava do 2.12.2012.
Thomas Ott: La grande famiglia, Národní galerie, Veletrřní palác, výstava do 2.12.2012.

Thomas Ott: La grande famiglia, Národní galerie, Veletrřní palác, výstava do 2.12.2012.


2 x přednáška

DESIGN vs. ARCHITEKTURA

Fakulta architektury ČVUT chystá na listopad dvě přednášky z cyklu Design versus architektura. První bude na téma zlepšování kvality veřejného prostoru. PPAG (Poduschka Popelka Architects) přijedou až z Vídně, aby představili své projekty a to, jakými roztodivnostmi se zabývají – od domu s hroší kůží až například po obrovský větrný tunel. Druhou listopadovou přednášku povede holandská designérka Rianne Makkink a bude o tom, jaký příběh má vyprávět design, kam jde až v tomto vyprávění zajít a jestli se jde s ironií, svérázností a provokativností pohybovat i na hranicích instalace.

Rianne Makkink

Rianne Makkink

PPAG

PPAG

VŠUP 3 x 20

Na VŠUP nebudou v listopadu jenom kvákat žáby, ale za poslech budou stát i vážení páni profesoři a vedoucí ateliérů, kteří představí to, co se děje v ateliérech a kam směřují jednotlivé obory. Zvažujete-li tedy podání přihlášky na uměleckou vysokou školu, raději se nejprve vypravte podívat, jak opravdu studium vypadá. (Pro budoucnost českého designu doufáme, že Vás škola spíše nadchne, než odradí.) První listopadové úterý promluví o navrhování nábytku Jiří Pelcl, o tom co se skrývá pod roztodivným názvem intermediální konfrontace Jiří David a třešinkou na dortu pak bude téma Jindřicha Vybírala: dějiny umění a estetika.


1 x speciální tip

*.gif FESTIVAL 2012

Chcete-li si užít GIF animací a toho, co všechno může svobodný lidský duch v tomto formátu vymyslet navštivte *.gif FESTIVAL 2012. V několika stovkách promítacích hodin se tu představí animované nápady ze světa, ale i to, co se hýbe u nás.

CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám vedení neziskovky Czechdesign připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna Czechdesign? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už devět let, provozuje galerii zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry - myslíme si, že se Czechdesignu tyto aktivity velmi daří a mohl by být i skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Sdružení CzechDesign

Sdružení CzechDesign

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!