Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Monika Babišová a Andrej Babiš (2018) foto: Profimedia.cz

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se rozcházejí. Byli spolu třicet let, z toho sedm v manželském svazku. Ujistili, že rodinné vazby zůstanou i kvůli jejich dvěma dětem pevné.
  17:19aktualizováno  17:43

„Po třiceti společných letech plných vzestupů, pádů a nezapomenutelných zážitků jsme se s Monikou rozhodli, že naše cesty se nyní rozdělují,“ uvedli manželé Babišovi ve společném příspěvku na Instagramu. Pro oznámení o rozchodu si vybrali svou sedm let starou svatební fotografii.

„Jako rodiče dvou úžasných dospělých dětí si nejvíce přejeme zachovat rodinnou harmonii. Děkujeme vám za pochopení a žádáme o zachování soukromí. Naše rodinné vazby zůstávají pevné, a i když se naše osobní cesty mění, naše láska a respekt k sobě a k našim dětem zůstávají stejné,“ dodali.

O rozchodu veřejnost pod Babišovými příspěvky na sociálních sítích spekulovala už delší dobu. Největší otázky vyvolala velikonoční dovolená na Maledivách, kam vycestoval Andrej Babiš sám, zatímco jeho žena Monika Babišová trávila v té době čas s přítelkyněmi v Římě.

Zda se manželé hodlají i rozvádět, není z příspěvku jasné. V případě rozvodu by se nicméně právníci museli vypořádat s dělením Babišova majetku. Ten podle odhadů činí asi 140 miliard korun. Současný lídr opozice dříve vlastnil koncern Agrofert, který však kvůli novele zákona o střetu zájmů v roce 2017 převedl do svěřeneckých fondů.

Monika (tehdy ještě Herodesová) a o dvacet let starší Andrej Babiš se seznámili v roce 1992, ona nastoupila jako sekretářka do podniku Lovochemie, kde byl Babiš jedním z ředitelů. Ano si řekli po několika letech soužití v roce 2017 na farmě Čapí hnízdo za Prahou, kterou Babiš vlastní.

Monika Babišová manžela běžně doprovázela na veřejných akcích i do společnosti, absolvovala s ním například celý proces prezidentské volby v lednu loňského roku. Policie se tehdy také zabývala tím, že dostala výhrůžný dopis s nábojem. Policisté případ objasnili, věc kvalifikovanou jako nebezpečné vyhrožování odložili, protože podezřelý zemřel. Náboj podle policie nebyl ostrý.

Babišová se také často objevovala na rodinných fotografiích publikovaných na Babišově Instagramu. Expremiéra doprovázela i na některých pracovních cestách. Navštívila s ním například Spojené státy, Izrael či Francii.

Manželé mají spolu dvě děti, Vivien (23) a Frederika (19). Syn v současnosti studuje v zahraničí, dcera studuje a zároveň pracuje.

Monika Babišová se narodila 14. června 1974 v Litoměřicích. Vystudovala střední ekonomickou školu obor organizace administrativy. V devatenácti letech se provdala za svou dětskou lásku, o dva roky později se rozvedla. Věnuje se mimo jiné interiérovému designu.

První manželkou Andreje Babiše byla jeho spolužačka z gymnázia (později lékařka) Beata Adamovičová. Mají spolu dceru Adrianu a syna Andreje.

Autoři: ,