Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Domácí péče o zvířecího mazlíčka po operaci

Magazín

  6:46
Prodělal váš pes, kočka nebo jiný drobný zvířecí mazlíček operační zákrok? Víte, jak pečovat o operační ránu? Kdy ho můžete začít opět standardně krmit? Nabízíme vám pár užitečných informací a tipů.

Kočky po kastraci foto: Lidovky.cz

Anesteziologické zotavení/nabytí vědomí

Domácí zvířecí mazlíček pravděpodobně byl během operace tlumen anestetiky a sedativy, a proto může být po příjezdu domů ještě trochu utlumený a nekoordinovaný. Neměl by proto zůstat bez dozoru a na vyvýšeném místě, aby si případným pádem neublížil.

Zvíře nechte odpočívat v klidu a teple bez průvanu (optimálně 15-25 °C). Nedovolte dalším zvířatům ani dětem, aby ho rozrušovaly. Zamezte přehřátí, podchlazení zvířete nebo pití nadměrného množství vody v průběhu prvních 24 hodin po zákroku (mohlo by u něj dojít k zvracení). Později mu můžete nabídnout malé množství měkkého, konzervovaného krmiva a vody.

Zvířata krátce po anestezii často odmítají potravu a mohou dokonce zvracet. Den až dva po operaci by však již měla přijímat potravu normálně. Před operací bývá zvířeti aplikována do očí oční mast jako ochrana oční rohovky před vysycháním. Po operaci se vám proto mohou oči zvířete zdát zamlžené.

Vyholená srst

Když si vyzvednete zvířecího miláčka po operaci, můžete si všimnout, že má vyholenou srst na hřbetu končetiny a / nebo na krku. Je to z důvodu aplikace anestetik a sedativ přímo do krevního řečiště a / nebo z důvodu odběru krve. U některých zvířat se může v místě stříhání vyskytnout nežádoucí reakce. Pokud dojde k zarudnutí nebo si zvíře ostříhané místo nadměrně drbe a olizuje, je třeba informovat veterinárního lékaře. Zvíře má obvykle i bandáž na hrudní končetině, do které byla zavedena intravenózní kanyla. Tu je většinou možné sundat po půlhodině od převzetí zvířete.

Kašel

Zvířecí mazlíček může mít mírný kašel způsobený podrážděním trubicí, která byla umístěna během operace v jeho dýchacích cestách k udržení anestézie. Kašel může přetrvávat několik dní.

Pobyt a pohyb venku

Kočka po operaci by měla zůstat doma, a to do doby, než veterinární lékař odstraní stehy a sundá ochranný límec / košilku.

U psa je třeba omezit procházky venku na minimum a venčení je možné pouze na vodítku. Je důležité zvířeti zajistit maximální klidový režim a zabránit mu v možnosti výskoku a seskoku z výšky.

Ochrana chirurgické rány

Denně je potřeba kontrolovat stav operační rány. Pokud z rány něco vytéká, rána je oteklá a / nebo došlo ke ztrátě či uvolnění stehů, je nezbytné o tom informovat veterinárního lékaře. Zvíře by ránu nemělo olizovat z důvodu možnosti zavlečení infekce. Doporučujeme proto použít ochranný límec, který je k dispozici ke koupi ve veterinární klinice. Vhodné jsou také ochranné oblečky a případně náhubek.

Dieta

V pooperačním období se většinou doporučuje krmení vysoce-stravitelnou dietou zajišťující lehkou dostupnost živin, kterou je možné zakoupit u veterináře. Potravu zvířeti podáváme za 5-10 hodin v případě, že je zvíře v pořádku – nezvrací a je plně při smyslech. Krmení začínáme častěji podávat v menších dávkách a normální stravovací režim zavedeme až 24 hodin po zákroku.

Omezení aktivity

Po dobu 24 hodin po operaci by zvíře mělo být v klidu. Následně je možné pokračovat v režimu, který doporučil veterinární lékař. Je třeba zabránit zvířeti plavat a nekoupat ho do doby odstranění stehů nebo minimálně po dobu dvou týdnů po provedeném zákroku. Při jakýchkoliv obtížích zvířete je nezbytné ihned kontaktovat veterinárního lékaře.

Pooperační kontrola pacienta

Pacienta je třeba včas objednat na kontrolní vyšetření po operačním zákroku. Odstranění stehů se obvykle doporučuje deset dní po operačním zákroku, pokud ošetřující lékař neurčí jinak. Doma je třeba kontrolovat, jestli pacient má stále růžové sliznice (při lehkém tlaku prstem na sliznici tato ztratí barvu, která se ale hned vrací zpět - zrůžoví do 2-3 sekund). V žádném případě zvíře nesmí dostávat léky proti bolesti dle vlastního uvážení majitele. Humánní léky proti bolesti mohou být pro zvíře toxické.

Kdy kontaktovat veterinárního lékaře?

Mohou se vyskytnout případy, kde je třeba stav pacienta po operaci zkonzultovat s veterinárním lékařem:

  • Dlouhodobé probouzení zvířete po propuštění do domácí péče
  • Opakované zvracení
  • Změna barvy sliznic z růžové na bílou nebo až šedou
  • Apatie zvířete a/nebo nechuť k jídlu
  • Bolestivost
  • Oteklá, krvácející nebo mokvající operační rána
  • Veterinárního lékaře vždy kontaktujte, i pokud máte jakékoliv jiné pochybnosti o zdravotním stavu pacienta.
  • Požadujte od veterináře podrobné pokyny pro domácí péči

Z výše uvedeného je pochopitelné, že ne všechny informace si chovatel zapamatuje při přebírání zvířete po operaci. Proto je užitečné, když veterinární lékař chovateli poskytne podrobné informace o domácí pooperační péči v tištěné podobě. Například ve veterinární klinice Vethope dostává každý chovatel, jehož zvíře prodělalo operační zákrok, informační leták obsahující pokyny pro domácí péči, včetně požadavků a omezení pro konkrétního pacienta po operačním zákroku. Majitelé tak získají detailní návod, jak doma pečovat o svého zvířecího kamaráda po operaci.

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...