Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Kdo a co zazáří v září? Kreativci, architekti i vintage

Design

  7:00
Zabírají místo ve Vašich šuplících neotřelé nápady? A Vaše skříně okupují jen samé obnošené modely? V září je na čase všechno provětrat. CZECHDESIGN přináší pár tipů, jak a kde směle začít.

Zrealizovaný projekt KREATIVCI SOBĚ: Literární dokument o neprovdaných ženách připravený novinářkou Barborou Baronovou a fotografkou Ditou Pepe foto: Archiv Czechdesign

3 x DOPORUČENÍ

TIPY OD CZECHDESIGN

Právě čtete čtvrtý článek z nové podrubriky Designové tipy. Začátkem každého měsíce vám vedení neziskovky Czechdesign připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna Czechdesign? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už devět let, provozuje galerii zaměřenou na design, pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry - myslíme si, že se Czechdesignu tyto aktivity velmi daří a mohl by být i skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

1 x projekt: KREATIVCI SOBĚ

Máte ve svém šuplíku geniální nápad nebo s ním chodíte v hlavě už nějaký ten pátek? Oslovte možné investory a ulehčete své hlavince tím, že projekt konečně zrealizujete! Projekt Kreativci sobě Vám pomůže začít se všemi neuskutečněnými geniálními plány a brilantními nápady. Je konec výmluvám, že nemůžete nic dělat, protože nemáte dostatek peněz. Zaujme-li Váš nápad dostatečné množství lidí, stačí už jen začít. Projekt zatím poněkud skomírá, tak nezbývá než doufat, že se do něj zapojí více lidí a vše začne fungovat tak, jak tomu je na obdobných zahraničních serverech. 

1 x místo: POP UP STORE
Září bude ve znamení módy, fintění a odívání se. Kromě Prague Fashion Weeku proběhne i Dreft Fashion Week, v rámci kterého se na VŠUP otevře „dočasný obchod“, který si klade za cíl oplývat duchem tvůrčího prodeje. Co že je to ten tvůrčí prodej a jak takový obchod vůbec vypadá? Obchod ušitý „na míru“ představí šaty, šperky, ale také prý originální žvýkačky.

Lucie Houdková – šperk, POP UP store, VŠUP, 17.9. - 23. 9., denně 11:00 - 20:00, vstup volný

1 x tip: WEEK IN SELF/Týden v sobě: MJŐLK ARCHITECTS

Když může chodit a přemisťovat se obchod, nikoho asi už nezaskočí, že v září na českobudějovické náměstí přikráčí dům. Minimální dům na dlouhých nohách, který Mjölk architekti postaví doprostřed náměstí, nemá nijak omezovat život při zemi (myšleno pod domem). Vystřídají se tu čtyři obyvatelé, každý z nich v domě zůstane jeden týden. Budou pány svého času a prostoru, k dispozici mají všechny nezbytnosti potřebné k pohodlnému bydlení. Nejde o experiment přinášející vědecké poznatky. Dům má nabídnout novou zkušenost z obývání minimálního prostoru, nový zážitek uvnitř města. Má zprostředkovávat nové prožitky a vjemy jak pro své obyvatele, tak pro lidi procházející kolem a má se stát „posedem v lese lidí, chatou na skále vydlážděného náměstí“. 

WEEK IN SELF / Týden v sobě / České Budějovice, 6. 9. – 7. 10. 2012

2 x POZVÁNKA

1 x bazar + market: Newintage Bazar, Dyzajn márket

Pro všechny, kteří chtějí obměnit svůj šatník, ale nemají ve skříni na nové kusy už dost místa, organizuje CZECHDESIGN Newintage Bazar. Můžete oděvy prodávat, měnit nebo darovati. Nechcete se svých oblíbených kousků zbavovat, ale cítíte, že už to není ono? Czech Original Fashion tu pro Vás otevře svou módní bibli a na několika workshopech ukáže, jak povýšit už všední a okoukané věci do závratných výšin módních skvostů. Komu by nestačilo prodávat, nakupovat a měnit v CZECHDESIGN má další šanci 22. září, kdy proběhne na Piazzetě Národního divadla další Dyzajn Márket.

DYZAJN MÁRKET, 22. 9. 2012, 10:00 – 21:00

NEWINTAGE BAZAR, 14. 9. — 16. 9. 2012, GALERIE/CZD 10 - 18h

1 x festival: ZAŽÍT MĚSTO JINAK

Už po sedmé se koná festival Zažít město jinak a s ním spojená Velká podzimní cyklojízda. Letos se sousedské slavnosti konají na 22 místech Prahy a program je více než zajímavý. Více informací zde.

Cyklojízda ilustrační foto

1 x OBJEV

Karolína Juříková

Zářijovým objevem je studentka VŠUP Karolína Juříková. Ta dostala Designblok Talent card, navrhla mimo jiné postapokalyptické šaty, oděvy inspirované babiččinou halenkou nebo třívrstvé sukně z plisovaných látek. Její tvorbu můžete poznat už v září a v říjnu se pak vydat na Designblok vyzbrojeni všemi vědomostmi o tom, co mladá návrhářka zrovna dělá a co ji inspiruje. 

Karolína Juříková: Šaty navržené v rámci soutěže SIMPLY for SIMPLE

CZECHDESIGN

Věnuje se podpoře a propagaci designu a mladých designérů od roku 2003. V současné době se o něj stará téměř 30 studentů designu, teorie designu nebo žurnalistiky. CZECHDESIGN provozuje design Galerii/CZD ve Vojtěšské ulici, Praha 1, kde pravidelně pořádá výstavy, přednášky, workshopy a prezentace nebo skvěle vaří pro různé hosty nejen z designového světa. Více informací na www.czechdesign.cz.

Sdružení CzechDesign

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...