Lidovky.cz

Zlaté české ručičky, architektka podniká s vystřihovánkami

Asie

  6:00
PRAHA - Tereza Hradilková vyrábí vystřihovánky z papíru. Nadchla s nimi v Asii i Praze a díky tomu se stala podnikatelkou. Přestože to může znít jako splněný dětský sen, tak jednoduché to zas není. Její značka Porigami v současnosti vyrábí detailně propracované pohlednice, přání, vizitky a architektonické kolekce s působivou estetikou. Jak v rozhovoru pro Lidovky.cz prozradila, výroba jedné kolekce křehkých obrázků na motivy světových metropolí trvá i dva měsíce. Nicméně výsledek už přináší své ovoce, Hradilková a její Porigami patřilo k vítězům pražského kola soutěže Rozjezdy roku.

Kolekce Porigami o Praze foto: Porigami

Lidovky.cz: Pohledy a dopisy jsou dnes již spíše reliktem minulosti. Z dovolených se posílají fotky přes mobil či sociální sítě. Není to trošku bláznovství věnovat se v dnešní době papírovým přáním a výstřižkovým knihám?

V některých kulturách to není věc minulosti. Kromě japonské je to třeba německá nebo anglosaská. I mezi čechy máme své příznivce. Vyrábíme v malých sériích, naším cílem rozhodně není masová výroba.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvá vytvořit návrh jedné skládankové knihy?

Knihu o Tokiu máme stále rozpracovanou. Jedna kolekce o městě odpovídá až dvěma měsícům práce. Některé návrhy totiž skončí v šuplíku a poměrně hodně času zabere finální vzorkování a příprava výroby.

Architektka Tereza Hradilková

Lidovky.cz: Jak společnost Porigami vznikla?

Pracovala jsem v Hong Kongu v jedné architektonické kanceláři, kreslili jsme ve dne v noci sídliště a hotely do Číny, syna mi hlídala filipínská chůva a mě to celé přestalo dávat smysl. Řekla jsem si, že se svůj papírový koníček pokusím převést na reálný komerční projekt. Tak vznikly kolekce o Hong Kongu, Tokiu a několik zakázkových projektů. Po návratu do Prahy jsem opět stála před rozhodnutím zda pokračovat v papíru nebo ne. Nakonec u mne převládl pocit, že pokud pořádně nedotáhnu, co jsem v Hong Kongu nakousla, budu si to celý život vyčítat.

Lidovky.cz: Dalo by se tedy říci, že k papíru a vystřihovánkám jste měla blízko už od dětství? Měla jste před tím s něčím podobným zkušenosti?

Vždy mě bavilo vyrábět a stavět, i proto jsem studovala architekturu. K vyrábění z papíru jsem se ale dostala hlavně až v Japonsku. Viděla jsem mnoho knih o papíru, dřevotiskové dílny, děti skládající z papíru, to vše bylo velmi inspirativní.

Lidovky.cz: Lze srovnat, jestli je rozdíl v přístupu k vaší práci a zájmu o ni v Asii a tady v Česku? Kupují Češi papírová přání?

Přístup lidí v Asii či v Čechách mi nepřipadá zásadně rozdílný. Nemám přesný přehled o tom, jakých národností jsou lidé, kteří kupují Porigami přání. Češi mezi nimi ale určitě jsou.

Kolekce Porigami o Praze

Lidovky.cz: Původně jste vystudovaná architektka, stavět domy vás už nezajímá? Budoucnost vidíte v papíru?

Domy stále stavím, ale jen pro známé či příbuzné. Výhoda papírových projektů spočívá v jejich rychlosti. Během měsíce se vše vymyslí, vyrobí a odešle. A nejsme omezeni českým trhem.

Lidovky.cz: Jaké jsou další plány s Porigami?

V září budeme na veletrhu designu TOPDRAWER v Londýně. Aktuálně dokončujeme novou kolekci svátečních přání s přírodními motivy , která bude v prodeji ve vybraných obchodech s designem nebo bude možné upravit tiskovou část pro firemní účely. Také připravujeme kurzy práce s papírem, kde si ukážeme kirigami, kašírování, výrobu nábytku z papíru atp.

Co znamená Porigami?

Pori je Hradilkové přezdívka z dětsví a GAMI (=KAMI), je japonsky papír. Začátky Porigami sahají do Hong Kongu, kde vznikla insprace pro společnost, která byla později založena v Praze. Nicméně zakázky má i nadále v  Asii.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.