Lidovky.cz

Rok šibalů: policie tápe

Česko

  8:14
PRAHA - Kriminalisté vyšetřující údajné zneužití desítek milionů z evropských dotací přešlapují na místě.

Zdeněk Doležel foto: Jiří Reichl Lidové noviny

Dnes je to přesně rok, co bývalý poradce premiérů ČSSD Zdeněk Doležel odešel na ryby a vrátil se až po čtvrt roce. U rybníka nedaleko Bezděkova na Vysočině jej totiž 10. října 2006 zatkli detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Spolu s ním ve vazbě skončil jeho bývalý kolega z úřadu vlády Miloslav Řehulka a starosta Budišova Ladislav Péťa.


O dva dny později zatkli detektivové také někdejší náměstkyni ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. Tu kvůli podezření, že si od „šibalů“, jak Doležela a spol. označil předseda ČSSD Jiří Paroubek, měla vzít pětimilionový úplatek. To se však policii nepodařilo prokázat. Nyní má její spis na stole státní zástupkyně a rozhoduje se o dalších krocích.

K dalšímu státnímu zástupci zatím nedoputoval spis Doležela, Péti a Řehulky. Podle informací LN vyšetřovatel už téměř půl roku zvažuje, zda vyhoví obhájcům , kteří chtějí vyslechnout další svědky. Ti by mohli vnést světlo do případu zneužívání dotací EU z ministerstva pro místní rozvoj.

Mezi navrhovanými svědky by měl být i architekt Marek Řičář, který na případ upozornil. Ten je však v současné době v policejním programu na ochranu svědků. Dalším navrhovaným svědkem je utajený svědek, který v protokolech vystupuje jako Vojtěch Novák. Právě na jeho výpovědi podle dostupných informací obvinění Doležela a spol. stojí. Vyšetřovatel případu se včera nechal slyšet, že spis hodlá uzavřít koncem listopadu.

Na případ loni upozornila televize Nova. Reportérovi Janku Kroupovi se podařilo do skupiny kolem Doležela nasadit vlastního člověka. Jakmile se skupina začala domlouvat na Řičářově likvidaci, vše oznámil policii.

V kauze sehrál klíčovou roli právě architekt Řičář, který na celý případ upozornil Kroupu. Několik týdnů po zatčení „šibalů“ dostal poštou vlastní parte. Datum úmrtí bylo 10. října 2006. Tedy den, kdy byli Doležel a spol. zatčeni.

Marek Řičář totiž zasedal v obecně prospěšné společnosti Bono publico, kterou založila obec Budišov v čele se starostou Ladislavem Péťou. Firma hodlala zrekonstruovat zámek v Budišově na konferenční a turistické centrum. Na projekt chtěla z rozpočtů ministerstva pro místní rozvoj a EU získat téměř sedmdesát milionů korun. Podle všeho byly ale skutečné náklady na rekonstrukci zhruba poloviční.

Zbytek si údajně měli Doležel, Péťa a Řehulka rozdělit. Věra Jourová byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj v době, kdy se projekt připravoval, a zodpovídala za dotační programy EU. Právě ona údajně měla Péťovi a spol. pomoci k získání dotace.

Péťa o ní v nahrávce TV Nova mluví jako o „Věře“, kterou má podchycenou natolik, že dotace dostane. Jourová však nařčení odmítla a řekla, že lidem kolem Bono publico radila stejně jako ostatním. Audity samotného ministerstva i renomované společnosti KPMG však podle zjištění LN ukázaly, že Jourová nemohla dotace ovlivnit. Uplácet ji tedy nemělo smysl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.