Lidovky.cz

Soud: Praha musí odhlučnit magistrálu

Česko

  19:55
PRAHA - Lidé bydlící v okolí magistrály v ulici 5. května v Praze 4 uspěli ve svém sporu s magistrátem, který žalovali kvůli nadměrnému hluku. Městský soud v Praze nařídil hlavnímu městu, aby do jednoho roku snížilo hladinu hluku v bytech na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po desáté večerní hodině. Spor bude mít zřejmě ještě soudní dohru.

Praha - doprava. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Zrušil tak rozhodnutí obvodního soudu z loňského dubna. "Nyní je na hlavním městě, jaká opatření zvolí, aby se zdržel rušení hlukem," uvedla soudkyně Alena Jehličková.

Vlastník komunikace má podle ní prostředky a možnosti, aby situaci v oblasti napravil. Odvolací soud zároveň nařídil, že v chráněných venkovních prostorách u domů nesmí hluk překročit 65 decibelů, v noci pak 50 decibelů. Spor mezi městem a vlastníky bytů však dnešním rozhodnutím pravděpodobně nekončí. "Dovoláme se k Nejvyššímu soudu," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf. K verdiktu se magistrát podle mluvčího vyjádří až poté, co rozsudek dostane písemně.


Podle právníka hlavního města Františka Gebauera se magistrát již dříve snažil vyřešit problémy v lokalitě výstavbou osm metrů vysoké protihlukové stěny. Plánoval také na komunikaci vybudovat nájezdové a sjízdné rampy. Právě proti těm však lidé z okolí magistrály bojují. Podle nich by se provoz na silnici naopak zvýšil. Stěna pak podle nich nezamezí hluku ve vyšších patrech. "Už tam stojí jedna čtyřmetrová (protihluková stěna) a je absolutně neúčinná," uvedla organizátorka žaloby a předsedkyně sdružení
Občané postižení Severojižní magistrálou Alžběta Rejchrtová.

Skleněný tunel?
Vlastníci bytů navrhují, aby město vybudovalo ochranný tunel z tvrzeného skla nebo důsledně regulovalo dopravu zavedením mýtného, snížením rychlosti a snížením počtu jízdních pruhů. Zároveň chtějí vyměnit okna v postižených bytech za neprůzvučná.
Gebauer dnes soudu tvrdil, že takováto řešení nejsou možná. "Jedinou možností by bylo postavit na komunikaci značku zákaz vjezdu a způsobit dopravní kolaps," prohlásil. Požadoval potvrzení rozsudku prvoinstančního soudu, který připustil, že hluk překračuje míru uloženou hygienickými normami, obtěžování ale podle něj vychází z poměrů v lokalitě.

Vlastník komunikace prý nemá prostředky, aby v krátké době situaci napravil. Advokát magistrátu také u soudu předložil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které povoluje překročení hladiny hluku v okolí komunikace do konce roku 2012. Podle soudkyně však tato výjimka neznamená, že město neobtěžuje lidi z oblasti a nenarušuje jejich vlastnická práva. První civilněprávní žalobu na magistrát jako vlastníka pozemní komunikace podali vlastníci téměř 1000 bytových jednotek. Obyvatelé se opírali především o znalecké posudky a měření, podle kterých dosahuje hluk z projíždějících aut téměř 70 decibelů ve dne a 60 decibelů v noci.

Základní hygienický limit je přitom 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci. Dnešní rozhodnutí městského soudu zřejmě vyvolá další podobné soudní jednání. Vlastníci domů v ulici V Holešovičkách chtějí protestovat nejen proti nepřiměřenému hluku, ale i emisím. "Žalobu již máme připravenou, čekali jsme jen na výsledek dnešního řízení," řekla předsedkyně sdružení Za naši budoucnost Vlasta Šenarová. Lidem se tam podle ní nelíbí zejména záměr magistrátu vybudovat v oblasti městský okruh a požadují svedení magistrály pod zem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.