Lidovky.cz

Klíčová bude sněmovna

Česko

  8:08
PRAHA - Tvrdý boj čeká vládu, aby prosadila včera uzavřenou dohodu mezi Českem a USA o vybudování radaru. Hlavním problémem bude projednávání smlouvy v Poslanecké sněmovně.

Dohoda mezi ČR a USA o radaru je hotova. Teď záleží na tom, jak se k němu postaví sněmovna. foto: Lidové noviny

Potvrzuje to i postoj ministra životního prostředí a předsedy Strany zelených Martina Bursíka. Ten dohodu s USA vítá, ale zároveň upozorňuje, že schválení smlouvy jeho spolustraníky bude velmi obtížné. „Podařilo se dohodnout na podmínkách, které se týkají začlenění radaru do architektury NATO. To je velmi důležité, protože tuto podmínku formulovala Strana zelených. Teď je třeba prostudovat finální smlouvy. Na druhou stranu zdůrazňuji, že to u zelených nebude vůbec jednoduché,“ řekl včera LN Bursík.


Vládě nejspíše nepomohou ani dva poslanečtí přeběhlíci od ČSSD, kteří jsou „spíše proti radaru,“ jak uvedli už dříve.

Na největší odpor k radaru ale vláda narazí u opozičních stran – ČSSD a KSČM. A to přesto, že včera ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že věří, že dohodu podpoří alespoň část zákonodárců ČSSD.

„My uděláme všechno pro to, aby se to vládě nepodařilo prosadit. Vláda se dohodla. Je to její věc. Ale ještě to zdaleka neprošlo Poslaneckou sněmovnou. Zatím to je předčasná radost nebo starost některých lidí. Prostě slovy Shakespeara: Březnové idy ještě neskončily,“ řekl LN šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

Uvozovky dolníSlovy Shakespeara:
Březnové idy ještě neskončily (Paroubek)Uvozovky horní

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip bere shodu na hlavní smlouvě o radaru mezi Českem a USA jako velmi špatnou zprávu. „V podstatě vláda ČR nerespektuje své partnery v EU a dělá si svou zahraniční politiku na zájmech USA,“ tvrdil LN komunista Filip.

Hlavní sociální demokrat Jiří Paroubek pak připomněl, že jeho strana chce kvůli radaru uspořádat referendum. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) dokonce označil dohodu za zoufalou. „Američtí kongresmani nedávno jasně řekli, že většina kongresu je proti systému. Řekli také, že po amerických volbách budou hledat způsob, jak celý projekt ukončit. Za této situace je to zoufalá snaha americké administrativy to prosadit v Česku předtím, než to bude pohřbeno,“ řekl Zaorálek.


Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek výstavbu amerického radaru v Česku podporuje, nicméně upozorňuje na to, že je třeba o jednotlivých článcích smlouvy velmi pečlivě diskutovat. „Samozřejmě ďábel je ukryt v detailu. Vláda bude podrobně projednávat a diskutovat jednotlivé články té smlouvy,“ řekl LN Kalousek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.