Lidovky.cz

Půl sestry na jedno lůžko

Česko

  10:33
PRAHA - České nemocnice s napětím očekávají, kolik nových sester bude chtít po prázdninách nastoupit do práce v oboru. Mají jich totiž nedostatek. Aktuální data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) prokázala, že v českých nemocnicích připadá na 100 lůžek průměrně 50,42 sestry. Například v Německu se toto číslo dlouhodobě pohybuje kolem 75.

Zdravotní sestry (ilustrační snímek). foto: Lidové noviny

Podle této statistiky jsou na tom nejhůře z celé republiky v Karlovarském kraji. Tam musí 100 nemocničních lůžek obstarat v průměru 37,71 sestry. Karlovarští si ale od letošních absolventek zlepšení situace neslibují. „Vedení Karlovarské krajské nemocnice letos pozvalo do nemocnice 40 absolventek zdravotnické školy, abychom je přesvědčili o možném nástupu do naší nemocnice. Závěr byl takový, že ani jedna z těchto kvalifikovaných sester neuvažovala o nástupu do nemocnice,“ uvádí výkonný ředitel Karlovarské krajské nemocnice Jan Ferenc. „Většina pokračuje v bakalářském studiu a zbývající odcházejí pracovat mimo sféru zdravotnictví,“ vysvětluje.

V posledních letech vycházelo ze škol více než pět tisíc sester ročně, letos to ale může být méně než dva tisíce. Je to dáno změnou vzdělávání sester. „Uvidí se v září nebo říjnu, o prázdninách nenastupují,“ říká prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.

Kolik jich je vlastně třeba?
Ze středních škol s maturitou už letos nevyšly všeobecné sestry, ale zdravotničtí asistenti. Tato nová profese znamená menší kompetence i ohodnocení. Proto maturanti často pokračují ve vzdělávání na vyšší odborné nebo vysoké škole.

Karlovarská krajská nemocnice, která kromě nemocnice v Karlových Varech spravuje i zařízení v Sokolově a v Chebu, v současné době shání 30 sester. „Je pravdou, že v Karlovarském kraji  je složitá situace se zajištěním sester oproti jiným krajům. V dnešní době jsou již problémy ve většině nemocnic ČR,“ říká Ferenc. „Řešení nedostatku středního personálu už není ani v silách vedení nemocnic. Je to zapříčiněno změnou vzdělávací soustavy zdravotnických pracovníků,“ dodává s tím, že když se nic nezmění, bude v Česku „za krátký čas u lůžek 30 procent sester z rozvojových zemí“.

V Česku chybí tisíce sester
Statistické údaje, které jsou zatím k dispozici, nepopisují nedostatek sester zcela přesně. Zjednodušeně řečeno: lze zjistit, kolik zdravotních sester je, ale ne to, kolik by jich ve skutečnosti bylo potřeba. Ministerstvo zdravotnictví si od ÚZIS nechalo zpracovat nová data o chybějícím personálu v nemocnicích. Teď je vyhodnocuje.

Nina Müllerová, která má na ministerstvu na starosti problematiku sester, na základě těchto údajů uvádí, že je v českých nemocnicích volné místo pro více než 1300 sester. Protože na jiných odděleních zase přebývají, dá se mluvit o zhruba 750 chybějících sestrách v Česku. Asociace sester ovšem odhaduje, že v Česku celkem chybí několik tisíc sester.

Analýza ministerstva zdravotnictví má mimo jiné odpovědět na to, jestli je v Česku skutečně tak málo zdravotnického personálu, anebo spíše mnoho nemocnic.

Nemocnice musí splňovat minimální počty personálu určené vyhláškou. Ty kontrolují zdravotní pojišťovny. „Děláme průběžné kontroly. Když zjistíme, že počet sester u akutních lůžek neodpovídá vyhlášce, je tu možnost uložit sankce. Nejdříve ale vždy řešíme, proč to tak je, a s vedením nemocnice jednáme,“ říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. V případě léčeben následné péče pojišťovna hradí jen tolik lůžek a dní, na kolik byl zajištěn dostatek personálu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.