Lidovky.cz

Podpis Lisabonu? Klaus vládě zatím nic garantovat nebude

Evropa

  15:44aktualizováno  17:27
PRAHA - Prezident Václav Klaus zatím vládě nebude garantovat, že podepíše Lisabonskou smlouvu. Nedostal totiž od vlády záruky, že jeho požadavek ohledně smlouvy bude splněn. "Výměna slibu za garance, to není dobrý obchod," řekl Rádiu Česko Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Prezident Václav Klaus. foto: ČTK

"Klaus dostal pouze ujištění dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat," uvedl Jakl. Dodal, že je třeba poskytnout českým občanům jasné garance, že jejich vlastnické a právní jistoty nebudou po přijetí Lisabonské smlouvy dotčeny.

Klaus pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, jako ji mají Polsko či Británie. Obává se totiž případných majetkových nároků sudetských Němců. Vláda chce, aby jednoznačně slíbil, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud smlouvu posvětí, dokument bezodkladně podepíše.

Britský deník The Times však dnes uvedl, že Klaus Lisabonskou smlouvu nepodepíše. Odvolává se na údajný výrok českého prezidenta při jeho procházce. "Nebojte se, nepodepíšu", řekl prý Klaus v neděli při setkání s příznivci. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Fischer necítí v Klasových slovech "vyhraněnost"
Premiér Fischer řekl, že ten výrok nezná. Hovořil dnes s Klausem telefonicky a necítil v jeho slovech "vyhraněnost". Prezident je prý nakloněn řešení, které by neznamenalo znovuotevření ratifikace.

Komunisté dodatek vítají

KSČM vítá požadavek prezidenta Václava Klause, aby EU dala České republice dodatečné garance k lisabonské smlouvě. Obává se totiž případných majetkových nároků sudetských Němců.

To by podle nich znamenalo návrat odsunutých Němců do pohraničí a ztrátu majetku pro české občany, kteří na tomto území žijí.

"Musíme zvolit takovou cestu, která neznamená znovuotevření ratifikace a i pan prezident si je toho vědom," uvedl doslova Fischer po dnešním jednání v Bruselu.  

Prezident podle nějž považuje za dostatečné řešení politickou deklarací, o níž se bude jednat na summitu EU koncem října a ze které by se později stal právně závazný protokol.

Šéf Evropské komise José Barroso připomněl, že jediný způsob pro Českou republiku aby si zachovala svého komisaře je schválit Lisabonskou smlouvu - dodal, že to samozřejmě neplatí jen pro Českou republiku.

Klaus nemá žádné záruky
Jakl v Rádiu Česko řekl, že prezident dostal několik námětů, jakými cestami by bylo možné jít a jak dosáhnout záruk. "Zatím ale žádná nemá podobu skutečné, reálné právní záruky.  Pan prezident se rozhodně nespokojí s nějakou vágní deklarací," uvedl Klausův tajemník.

Českému občanovi, "kterému jde o střechu nad hlavou", nebude podle něj deklarace politických orgánů u soudu nic platná. "Je třeba poskytnout českým občanům jasné garance, právně vymahatelné záruky, že jejich vlastnické a právní jistoty nebudou po přijetí lisabonské smlouvy dotčeny," dodal.

Jak splní EU Klausovy požadavky? Možná je irská varianta
Zatím není jasné, jak přesně by EU mohla případně prezidentův požadavek splnit. Hovoří se ale například o takzvané irské variantě, tedy, že by záruky požadované Klausem byly po schválení na summitu EU připojeny ke smlouvě o přistoupení Chorvatska.

Podle prezidentova tajemníka ale není "irská cesta" příliš schůdná. "Nezdá se, že irské záruky, jsou skutečnými zárukami. Právě v případě Irska se šlo cestou, aby se irský vlk nažral a Lisabonská koza zůstala celá. Ty záruky mají spíše deklaratorní politickou hodnotu," uvedl Jakl.

Prezident si podle něj neklade dopředu podmínky o formě garancí, "ale aby ty garance byly". Konkrétní způsob podle Jakla dohodnou experti při jednání jednotlivých institucí. Výsledkem však musí být to, že čeští občané budou mít zaručenou ochranu před zpochybněním jejich vlastnictví. "Forem může být více, přemýšlejí o tom experti, dopředu si klást podmínky, jak přesně ta forma má vypadat, by jednání komplikovalo," dodal Jakl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.