Lidovky.cz

Vláda by se v krajní situaci soudila s Klausem u Ústavního soudu

Evropa

  20:50
PRAHA - Vláda je v krajní situaci připravena jít kvůli lisabonské smlouvě k Ústavnímu soudu (ÚS) a vyvolat tam kompetenční spor s prezidentem. Týdeník Respekt s odvoláním na zdroj z okruhu lidí premiéra Jana Fischera napsal, že zástupce kabinetu to možná oznámí již na nadcházejícím summitu EU, který se má koncem října zabývat Klausovým požadavkem ohledně dodatku ke smlouvě.

Ústavní soud. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Vláda po prezidentovi chce, aby se zavázal, že pokud bude jeho podmínka splněna a ÚS rozhodne o souladu smlouvy s českou ústavou, co nejrychleji dokončí ratifikaci.

"Pokud prezident nebude souhlasit se smírným řešením a nedá tuto záruku, vláda je připravena už na summitu oznámit, že se obrátí na Ústavní soud s kompetenčním sporem nebo bude hledat cestu zpřesnění ratifikačních lhůt v naší ústavě," cituje Respekt svůj zdroj.

Podle týdeníku začíná ve Fischerově týmu převládat názor, že východiskem by mohlo být vyvolání kompetenčního sporu před ÚS - soud by měl říct, zda prezident může smlouvu blokovat tím, že ji nepodepíše. Pokud by soudci řekli, že prezident dál ratifikaci dokumentu odmítat nemůže, mohl by kabinet požádat o to, aby ÚS přenesl pravomoc podepsat na premiéra, napsal týdeník.

Respekt vypočítává různé další možnosti, které by teoreticky připadaly v úvahu, například změnit ústavu tak, aby prezident měl uloženou jasnou lhůtu, v jaké musí mezinárodní smlouvy podepsat.

Čeká se, co řekne Ústavní soud
Česko je poslední zemí EU, která dosud lisabonskou smlouvu neratifikovala. K tomu, aby mohla začít platit, chybí právě Klausův podpis. Prezident minulý týden oznámil, že pro ČR žádá trvalou výjimku z uplatnění Listiny základních práv EU, která je součástí lisabonské smlouvy, protože se obává případných majetkových nároků sudetských Němců.

Momentálně ale prezident lisabonskou smlouvu podepsat nemůže, a to do doby, než český ÚS projedná podání skupiny senátorů, kteří chtějí nechat prozkoumat soulad smlouvy s ústavou. Soud se věcí začne zabývat 27. října. Summit EU, na kterém by se mohl řešit požadavek českého prezidenta na výjimku, se bude konat 29. a 30. října.

Prezident v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny připustil, že lisabonská smlouva navzdory jeho výhradám k tomuto dokumentu zřejmě nakonec vstoupí v platnost, rozhovor čtěte zde. Vládě však Klaus zatím žádnou garanci nedal.

Respekt také mimo jiné píše, že švédské předsednictví EU zvažuje jednu krajní možnost pro případ, že český podpis bude chybět ještě v prosinci: Začít postupně naplňovat smlouvu i bez něj. Podle Respektu to nabízí zcela legálně mezinárodní právo u "smluv ve frontě" a příslušný článek se prý používá poměrně často, i když ne tolik na půdě unie. "Praze by se tím poskytlo o něco víc času k uzavření ratifikace, ale ne zas nekonečně mnoho, aby se tím neotevřely dveře pro referendum o Lisabonu v Británii," uvedl týdeník.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.