Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Klaus je velezrádce, tvrdili před Hradem zastánci Lisabonu

Evropa

  19:20
PRAHA - Václav Klaus jako velezrádce či narcis. Tak vidí českého prezidenta demonstranti, kteří se sešli na Hradčanském náměstí a kteří požadovali rychlý Klausův podpis pod Lisabonskou smlouvou.

Demonstranti (včetně Borise Hybnera a Matěje Stropnického) na Hradčanském náměstí požadovali, aby Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Před Pražským hradem se sešlo asi 100 odpůrců prezidenta, kteří pod taktovkou aktivisty Jana Šinágla dštili síru na hlavu Václava Klause.

"My chceme dát najevo, že zdaleka ne všichni souhlasí s jeho jednáním a že by (Lisabonskou smlouvu) podepsat měl. Patříme k nějakému společenství, kde smlouva nemůže být ideální a je třeba na ní pracovat. Svým jednáním prezident, podle mě, naplnil již dávno skutkový čin velezrady," řekl LN Šinágl.

Stropnický, Hybner, Sommerová
"Chceme EU na Hradě, ať pán Hradu neklame", stálo na jednom z transparentů. Mezi demonstranty se objevily i známé tváře - zelený Matěj Stropnický, umělec Boris Hybner nebo režisérka Olga Sommerová.

"Nesouhlasíme s tím, aby se Klaus choval jako nějaký král nebo císař. Přece nemůže takhle rozhodovat, když to odsouhlasil parlament i senát. Měl možnost k tomu dávat připomínky, a to mlčel, a teď, když už je to u konce, tak dělá ostudu celému státu," rozčilovala se důchodkyně paní Němcová. "Straší těma Němcema, ale to je úplnej nesmysl, přece je to v tý Lisabonský smlouvě jasně napsaný, že se nebudou vracet k dřívějším rozhodnutím."

Příznivcům Lisabonské smlouvy ani nevadilo, že jich nebylo příliš mnoho. "Pokud se lidé utvrdí, že jich je víc, i když v takhle malém počtu, tak to má smysl," tvrdil LN student Jiří Hoskovec.

Klause podporovala i Bobošíková
Na druhé straně náměstí se naopak sešli lidé na Klausovu podporu. Bylo jich ale jen kolem 30. Akci zorganizovala hradní Strana svobodných občanů a nechyběla mezi nimi ani Jana Bobošíková.

Zástupci Strany svobodných občanů a iniciativy Dost naproti tomu tvrdí, že podpis smlouvy by oslabil suverenitu České republiky a že by se jím prezident dopustil vlastizrady.

Na oba tábory dohlížela tucet policistů, ale víc než plamenné projevy je potrápilo chladnější počasí.

Dávám lidem možnost se vyjádřit, tvrdí Šinágl

Organizuje demonstrace proti Václavu Klausovi. Aktivista Jan Šinágl říká, že Klaus svým váháním s podpisem Lisabonské smlouvy už dávno naplnil skutkový čin velezrady.

LN Nemrzí Vás, že přišlo málo lidí?
To já neřeším, kdyby to oznámila televize, tak tu bude narváno. Je to organizováno přes internet, spousta lidí by přišla, kdyby mohla. V podstatě dávám možnost občanům se vyjádřit. A to ve státě, kde je naprosto katastrofální možnost se postavit. Protože politici, kteří to mají na svědomí, to neudělali. Dvacet let to takhle kazili.

LN Chcete, aby Václav Klaus podepsal Lisabon bez podmínek?
My chceme dát najevo, že zdaleka ne všichni souhlasí s jeho jednáním a že by podepsat měl. Patříme k nějakému společenství, kde smlouva nemůže být ideální a je třeba na ní pracovat. Svým jednáním prezident, podle mě, naplnil již dávno skutkový čin velezrady.

LN Na druhou stranu podle nedávného průzkumu 65 procent občanů Václava Klause podporuje.
Tak se ptejte, kdo dělal ten výzkum, kterých voličů se ptali a do jaké míry byli informováni. Já udělám ten samý průzkum s opačným výsledkem.

LN To ale můžete zpochybňovat kterýkoliv průzkum...
V téhle zemi, která je tak korupční a zločinná, věřím jen tomu, co si udělám sám. Nebo lidem, kterým důvěřuji absolutně a těch moc není.

Autoři: ,