Lidovky.cz

Štětina obhajuje skrývání Čečence, chce zlepšit azylovou politiku

Česko

  13:44
PRAHA - Azylová politika ministerstva vnitra nepomáhá lidem z Kavkazu, kterým hrozí ze strany Ruska pronásledování či dokonce smrt, míní senátor Jaromír Štětina. Zároveň doufá, že případ Gruzínce čečenské národnosti Timura Borčašviliho, obrátí pozornost veřejnosti k této problematice. Novelizovat by podle Štětiny potřeboval například azylový zákon.

Senátor Jaromír Štětina s fotografií ukrývaného Čečence. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Senátora dnes podpořil i jeho kolega a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Štětina novinářům řekl, že požádal příslušný senátní výbor, aby jej v souvislosti s Borčašvilim zbavil imunity, pokud o to orgány činné v trestním stíhání požádají. Zdůraznil také, že on sám Borčašviliho neskrývá. "Není to hrdlořez, je to úplně normální kluk," podotkl.

Borčašvili v ČR podle Štětiny požádal o azyl už dvakrát. Proti loňskému zamítavému stanovisku se odvolal k soudu do Brna, soud ale od loňského července stížnost neprojednal. Nyní muži skončilo vízum a měl by opustit schengenský prostor do neděle 7. února.

"Pokud si (Borčašvili) podá znovu žádost o azyl, můžeme mu pobyt prodloužit. Takový postup je možný a chceme tomu člověku samozřejmě pomoci.

Nemůžeme ale dělat nic, pokud nebude akceptovat zákonný postup a někde se schovává," řekl  ministr vnitra Martin Pecina. Štětina takový postoj označil za vstřícný, neví však, zda má Borčašvili opětovné podání žádosti o azyl v plánu.

'Za postupem úřadů vůči Borčašvilimu může stát BIS'
Podle senátora se ministerstvo vnitra snaží zabránit muži, který spolupracoval s čečenskou separatistickou vládou Aslana Maschadova, aby se mohl u soudu osobně bránit proti rozhodnutí odboru azylové a migrační politiky. Dnes Štětina prohlásil, že za postupem úřadů vůči Borčašvilimu může být Bezpečnostní informační služba jako "partnerská" organizace ruské Federální služby bezpečnosti (FSB).

"Jsme zpravodajská služba demokratického státu a velmi bych uvítal, kdyby nám pan senátor Štětina nenasazoval ptačí mozek a drápy ještěra," reagoval mluvčí BIS Jan Šubert.

Na nebezpečí, které může v případě vynuceného odjezdu z EU Borčašvilimu hrozit od ruských či čečenských úřadů či tajných služeb, dnes v Praze upozornil Anzor Maschadov, syn bývalého čečenského prezidenta a později vůdce protiruských povstalců Aslana Maschadova. "Čečenci z vlasti neutíkají kvůli sladkému životu. Hledají útočiště, doma mají problémy. Často slyšíme, jak někoho sebrali, jiného zabili," poznamenal Maschadov mladší.

Aslan Maschadov byl zabit v březnu 2005 při přestřelce s ruskými jednotkami, jejíž okolnosti nebyly dosud plně objasněny. Ruská strana jej označovala za vůdce teroristů a v boji proti nim se podle ruských humanitárních organizací často uchylovala i k únosům jeho příbuzných. Anzor Maschadov nyní žije v Norsku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.