Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Senátor Štětina ukrývá Čečence, stát mu zamítl azyl

Česko

PRAHA Senátor Jaromír Štětina se velmi neobvyklým způsobem rozhodl pomoci Čečenci s gruzínským pasem Timuru Borchašvilimu.

Neúspěšného žadatele o azyl, který měl podle verdiktu cizinecké policie do neděle opustit Česko, ukryl na neznámém místě.

„Chci mu zachránit život. V případě jeho návratu na Kavkaz mu hrozí smrt ze strany ozbrojenců loutkového prezidenta Čečenska Ramzana Kadyrova. Vzal jsem ho proto pod ochranu ve stavu krajní nouze,“ sdělil včera LN Štětina, který se o dění v oblasti dlouhodobě zajímá. Kvůli imunitě mu navíc nehrozí žádný postih.

Timur Borchašvili je podle Štětiny bývalým spolupracovníkem zastřeleného čečenského prezidenta Aslana Maschadova; právě to by mohlo ohrozit jeho život.

Ministr vnitra Martin Pecina tvrdí, že senátorovo počínání není správné. „To by neměl. Pan senátor přece ví, co je nutné udělat, abychom pobyt toho člověka prodloužili,“ reagoval včera ve sněmovně. Devětadvacetiletý Borchašvili si před několika měsíci podal proti opakovanému zamítnutí žádosti o azyl ze strany českých úřadů stížnost k soudu. Ten však zatím nerozhodl.

A právě do doby jednání soudu by podle Štětiny neměl být Čečenec vyhoštěn. „Já nechci ani nijak ovlivňovat rozhodnutí soudu, ale Borchašvili by měl mít šanci se ho přímo účastnit. Okamžitým vyhoštěním by tuto šanci ztratil,“ doplnil Štětina.

Pokračování na straně 2

Senátor Štětina ukrývá Čečence, stát mu zamítl...

Dokončení ze strany 1

Pracovníci odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra při opakované snaze senátora Štětiny prokázat Borchašviliho přímé ohrožení na toto téma neslyší.

„Jeho tvrzení, že ti, kdo z Čečenska uprchli, jsou po svém návratu do vlasti pronásledováni čečenskou vládou, jednoznačně vyvracejí informace o zemi původu. V nich naopak stojí, že čečenská i ruská federální vláda velmi stojí o to, aby se čečenští uprchlíci vrátili do vlasti,“ tvrdí například v jedné z odpovědí.

Štětina upozorňuje na to, že k podobným výrokům mohou vést dokumenty ruské tajné služby. „Samozřejmě že při podobných věcech s námi spolupracují.“

Šéf ministerského odboru Tomáš Haišman ale upozornil na to, že za odmítnutím azylu pro Borchašviliho stojí jiné důvody. „Původně se vydával za někoho jiného. Navíc o azyl žádal až ve chvíli, kdy se mu nepodařil přechod hranice s Rakouskem, a nikoli hned po příletu do Česka. Při dalším azylovém jednání tak nebyl příliš důvěryhodný“ uvedl Haišman.

Později podle něj Borchašvili svoji spřízněnost s Maschadovem dokladoval například i snímkem. Tomu ale policie nevěřila. Do Prahy v současné chvíli míří Maschadovův syn Anzor, který by podle Štětiny měl Borchašviliho spolupráci potvrdit.

Podle Haišmana jsou současné diskuse kolem vyhoštění zbytečné. „Disponuje jednou výraznou možností znovu požádat o azyl. Zahájení řízení legalizuje jeho pobyt na území České republiky,“ doplnil Haišman.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...