Lidovky.cz

Pohřešovaných dětí přibývá. Loni policie pátrala po 8559

Česko

  16:35
PRAHA - Otec čtyřleté Terezy Chrápové viděl naposledy svou dceru před více než rokem. A to ve chvíli, kdy mu ji dva cizí muži vytrhli z náručí a unesli přímo před očima. Vše se stalo ve chvíli, kdy s dcerkou odcházel z návštěvy u matky, která v té době žila v krizovém centru v Brně.
Policie loni pátrala po 8559 pohřešovaných dětech.

Policie loni pátrala po 8559 pohřešovaných dětech. foto: Shutterstock

Muži, kteří mu dceru z náruče vytrhli, byli s největší pravděpodobností komplicové dívčiny matky. Ta údajně stála opodál a celý incident sledovala. Od té chvíle není po matce a po Tereze ani stopy. Policie po dívence pátrá, zatím neúspěšně.

Tereza se tak loni stala jedním z 8559 pohřešovaných dětí. A v policejních statistikách zůstává i letos. Čísla z posledních let bohužel ukazují, že ztracených dětí stále přibývá. "Od roku 2000 se zvýšil počet pohřešovaných dětí až o třiapadesát procent," potvrdila LN mluvčí nadace Naše dítě Petra Adámková.

Zmizelé děti

Zatímco v roce 2000 vyhlásila policie pátrání po 5581 dětech, loni se pohřešovalo už 8559 dětí. Nejčastěji jsou pohřešované děti od patnácti do osmnácti let - těch bylo loni 5960, dětí do patnácti let se loni pohřešovalo 2599. Největší část pohřešovaných dětí tvoří svěřenci diagnostických ústavů a dětských domovů. Mezi nezvěstnými do patnácti let bylo takovýchto dětí 1648, mezi těmi do osmnácti dokonce 4679. *

Pohřešované děti si celý svět připomíná 25. května.

U dětí do patnácti let se navíc počet zvedá každý rok. Zatímco v roce 2008 bylo takto starých dětí pohřešováno 1218, loni jich bylo o 450 víc. A zvyšující se počty odborníci očekávají i do budoucna. Přibývá totiž případů, jako je ten Terezy - tedy únosů mezi manželi a partnery.

"Už minimálně od loňského roku řešíme jeden velký trend. Tím jsou únosy mezi rodiči. To je asi největší starost, která nás trápí. Musíme totiž vždy řešit rodinné problémy, vypořádání, soudní záležitosti a podobně," vysvětlila mluvčí kriminalistů Pavla Kopecká.

Podle jejích slov jde ve velké míře o vyřizování si účtů mezi rodiči prostřednictvím dětí. Problémem navíc je, že přibývá mezinárodních vztahů a stále častěji si partneři unášejí dítě do zahraničí. Vlivem otevřených hranic po Evropě je tak pro únosce velice jednoduché odvézt dítě bez povšimnutí do ciziny.

Další velkou skupinou mezi pohřešovanými dětmi jsou svěřenci diagnostických ústavů či dětských domovů. Jsou zde buď chroničtí útěkáři, nebo děti, které utečou, protože chtějí například zpět domů.

V policejní databázi jsou ale i děti, po kterých kriminalisté pátrají neúspěšně několik let. Nejznámějším dítětem, kterého se zatím nepodařilo najít, je Honzík Nejedlý. Ten se ztratil v lednu 1998, když mu bylo deset let. Nejmladším pohřešovaným dítětem je momentálně ani ne roční Arman Horváth.

Ztracené děti si navíc dnes připomene celý svět. Na 25. května totiž připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí, u nás známý jako Pomněnkový den.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.