Lidovky.cz

Falešný dobrovolník vyděsil Severočechy. Vyplaveného muže okradl

Česko

  21:23
PRAHA/SEVERNÍ ČECHY - S nabídkou dobrovolné pomoci s odstraňováním škod po povodních na severu Čech se denně hlásí desítky lidí. Humanitární organizace ADRA dokonce hovoří o stovkách. Další jsou ale stále potřeba. Organizace zároveň nabádají, aby lidé nejezdili pomáhat do oblasti na vlastní pěst. Lidé jsou ostražitější, objevil se případ falešného 'dobrovolníka'.

Dobrovolnickou pomoc koordinuje také Člověk v tísni. foto: Člověk v tísni

"Každý den se nám hlásí 300 dobrovolníků. Do pondělka máme naplněné stavy. Ne že bychom neměli práci, ale více lidí nemůžeme organizačně zvládnout," uvedl koordinátor infocentra humanitární organizace ADRA.

Zvýšený zájem o pomoc během nadcházejícího víkendu potvrdil i Člověk v tísni, který registruje 190 dobrovolníků. Dvě skupiny už jsou v terénu, další vyrazí zřejmě v pátek.

Dalších přes 300 dobrovolníků se zapojilo do prací v postiženýh oblastech díky občanskému sdružení Hand for Help, 50 lidí od úterý v terénu hlásí Diakonie ČCE.

Čtěte také:

Někomu se to může zdát hodně, někomu málo. V postižených oblastech ale platí: i malá pomoc, dobrá pomoc.

Pomáhejme organizovaně

Humanitární organizace se shodují v tom, že lepší, než vydat se na sever Čech pomáhat na vlastní pěst, je oslovit některou z nich.

Chcete také pomáhat?

Lidé, kteří mají zájem zapojit se do pomocných prací, se mohou hlásit například zde:

ADRA:  tel. 731 70 50 02,
nebo dobrovolnici@adra.cz

ČLOVĚK V TÍSNI  tel. 222 35 08 30, nebo povodne@clovekvtisni.cz

DIAKONIE ČCE  tel. 724 515 408, nebo povodne@diakoniecce.cz

"Když člověk pojede sám, může si vybrat rodinu, která sice pomoc potřebuje, ale ve srovnání s jinými ne tak akutně. Ale my víme, které rodiny potřebují pomoc opravdu hodně a které mohou počkat," upozornil na výhody organizované pomoci pracovník ADRY.

Nabídka pomoci zaplaveným obcím probíhá dvěma způsoby. Buď jsou to přímo starostové, kdo kontatují humanitární organizace s žádostí o pomoc, nebo pacovní příležitosti v oblastech hledají sami lidé z humanitárních center. "V obcích probíhá náš vlastní monitoring. Máme představu, kde je co potřeba udělat, a podle toho tam posíláme lidi na práci. Monitoring se zpracovává přes noc, jsou to stovky papírů," uvedl koordinátor infocentra humanitární organizace ADRA.

Právě ADRA zřizuje centrální databázi dobrovolníků. Zástupci humanitárních organizací se zde schází, koordinují pomoc v postižených oblastech, předávají si informace a z databáze dobrovolníků si vybírají ty, které právě potřebují.

Nabízel pomoc, nakonec muže okradl

Někteří lidé ale nabízejí pomoc na vlastní pěst. Buď se vydávají přímo do oblasti, kde hledají pracovní příležitost, nebo uveřejňují inzeráty s nabídkami na internetu.

Server Lidovky.cz oslovil tři lidi s inzeráty na internetu, ani jednoho z nich však zatím nikdo nekontaktoval. Například Markéta Svobodová nabízí pomoc s úklidem, praním nebo hlídáním dětí. Bez odpovědi zůstal zatím i inzerát pána vystupujícího pod jménem Hugo, který nabízí pomoc včetně maliřské a natěračské práce, i inzerát dobrovolného hasiče Tomáše.

Sami starostové říkají, že lidé důvěřují spíše lidem, kteří pomáhají pod záštitou humanitárních organizací. Bojí se totiž podvodníků. Varovným příkladem za všechny je 'dobrovolník', který nabídl pomoc jednašedesátiletému muži na Cvikovsku. Místo odklízení zaplaveného vybavení však po chvíli zmizel s motorovou pilou a notebookem v celkové hodnotě 44 tisíc korun, uvedlo dnešní Právo.

Aspoň na tři dny

Mnozí lidé by sice rádi pomohli, volno mají ale třeba pouze jediný den. Nejlepší je však vyrazit alespoň tři dny. "Když lidé přijedou na den, tak to není ono. Je lepší, když existuje nějaký tým, lidé jsou sehraní. Aspoň tři dny jsou optimální. Ale ne déle než šest sedm dní, to je zas maximum," řekla Olga Mutlová z Diakonie ČCE.

EXPERT K POVODNÍM:

S výbavou do terénu si dobrovolníci nemusejí dělat starosti. Vlastní holínky jsou sice vítané, ale organizace lidem obstarají vše, včetně vhodné obuvi. "Máme nářadí, holínky a půjčíme i trička a reflexní vesty. Lidé potřebují jen vlastní spacák a oblečení na práci," uvedla Mutlová. Humanitární organizace zajišťují dopravu, stravování i ubytování.

Podle mediálního koordinátora Davida Grossmanna z Člověka v tísni jsou noví dobrovolníci stále vítáni. "Lidé budou unavení, bude potřeba je vystřídat. Pro nově příchozí práci určitě najdeme," uvedl Grossmann.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.