Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záplavy mají pátou oběť. Vláda pošle na sever Čech 350 milionů

Česko

  14:05aktualizováno  19:13
LIBEREC - Záplavy v Libereckém kraji mají pátou oběť. Záchranáři objevili tělo padesátileté ženy z Frýdlantu, která v sobotu kolem 20:00 spadla do rozbouřené Smědé. Její muž to ale nahlásil až v pondělí. O povodních dnes jednala také vláda: na jejich odtranění uvolní 350 milionů korun z rozpočtové rezervy.

Srpnová povodeň: Chrastava foto: ČTK

"Tělo objevili záchranáři asi kilometr za městem v těžko přístupném terénu," popsal nález páté povodňové oběti krajský policejní ředitel Milan Franko.

Naposledy byla v neděli večer objevena 73letá žena z Heřmanic na Liberecku, kterou objevili až u šest kilometrů vzdálené Bogatyně v Polsku. Totožnost ženy potvrdili příbuzní i expertiza DNA.

EXPERT K POVODNÍM:

V Lindavě utonul čtyřiatřicetiletý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil třiaosmdesátiletý muž ve svém domě a stejný osud potkal šestapadesátiletého muže v Dolní Libchavě. Další zhruba padesátiletý muž zemřel v Kunraticích u Cvikova, selhalo mu srdce, když se snažil zachránit svůj majetek před velkou vodu.

350 milionů na povodně

Vláda dnes rozhodla o uvolnění 350 milionů korun z rozpočtové rezervy na řešení naléhavých požadavků při odstraňování následků víkendových povodní. Peníze na pokyn Petra Nečase uvolní ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na základě požadavků jednotlivých resortů, na které se se svými žádostmi budou moci obracet i kraje či obce.

Už v pondělí kabinet na mimořádném jednání reagoval na náhlé záplavy na severu Čech uvolněním 40 milionů korun pro Liberecký kraj, který žádal o 30 milionů. Nečas také řekl, že je "v delším časovém horizontu" potřeba počkat na součet vzniklých škod, aby bylo možné určit, na odstraňovaní kterých se bude podílet i stát ze svého rozpočtu. Postižené regiony škody předběžně odhadují v miliardách korun.

Správa státních hmotných rezerv poskytne zatopeným oblastem na severu Čech dvě desítky mostních konstrukcí. Irena Široká ze správy rezerv řekla, že zatím obdrželi pět žádostí z Ústeckého kraje, tyto mosty budou vydávat v pátek. Kroměmostůžádají krajské krizové štáby správu hmotných rezerv také o kontejnery na vodu, vysoušeče nebo pohonné hmoty pro záchranáře.

Řeky sice klesají, obyvatelé se ale bojí
Hladiny řek v oblastech, které o víkendu zasáhly záplavy, se vracejí k normálu.

Může dojít k bleskovým povodním

Od pátku do neděle hrozí bouřky, naprší až 50 mm. Podle ČHMÚ může někde dojít k bleskovým povodním, srážky ale budou slabší než minulý víkend.
VÍCE ZDE

Obyvatelé a vodohospodáři se ale bojí, že další ohlášený déšť situaci znovu zhorší. V Libereckém a Ústeckém kraji dál trvají problémy v železniční i silniční dopravě. Mnozí lidé jsou stále bez dodávek plynu a elektřiny. Společnost ČEZ už ale odvolala kalamitní
stav pro okresy Děčín a Česká Lípa, zůstal ale na Liberecku. Liberecký kraj navíc prodloužil až do 5. září stav nebezpečí.

Povodeň očima fotografa LN: Chotyně

Povodně si vyžádaly zastavení výroby v největší domácí automobilce Škodě Auto. Nemá výrobní díly, které jí dodává zaplavený výrobce Grupo Antolin Bohemia z Chrastavy na Liberecku. Potíže může mít i kolínská automobilka TPCA.

Tíživá situace na severu Čech přesto některým nebrání v tom, aby ji
zneužili. Tři lidé, údajně chtěli v noci na dnešek v Chrastavě odnést věci z domnělé skládky, kde už byly věci vyhozené.

ČTĚTE VÍCE:

Velká voda o víkendu zasáhla zejména Liberecký a Ústecký kraj, v oblasti Liberecka mluví vodohospodáři dokonce až o tisícileté vodě. Záplavy si vyžádaly pět lidských životů a počet pohřešovaných se zvýšil na tři.

V Libereckém kraji se řeky už však vrátily k běžnému průtoku, pomalu klesá i Labe v Ústí nad Labem, kde se drží na prvním povodňovém stupni. Vyšší stupně jsou jen na řekách v jižních Čechách, voda tam ale nikde obydlí neohrožuje a klesá. Třetí stupeň je na Nežárce v Hamru a druhý stupeň na Nové řece v Mláce a na Lužnici v Klenovicích a v Bechyni na Táborsku. Ve stanici Pilař je už na nejnižším stupni povodňové aktivity.

Stále ochromená železnice
Po povodních v Libereckém a Ústeckém kraji nadále nejezdí vlaky na pěti tratích. Někde je nelze ani nahradit autobusy. České dráhy už ale obnovily provoz mezi železničními stanicemi Boletice nad Labem - Velké Březno. Voda a sesuvy půdy poničily také silnice, jen v Libereckém kraji silničáři evidují 44 poškozených komunikací, řada z nich je neprůjezdná. Další desítky poničených silnic jsou na Děčínsku.


V zaplavených oblastech na severu Čech je stále bez plynu přes 2500 odběratelů. Plynaři ale dodávky postupně obnovují a během dneška by plyn měly dostat další stovky odběratelů. Kalamitní stav vyhlášený energetiky platí už jen pro Liberecko. Bez proudu je ještě asi 200 z původních 2000 odběrných míst.Záplavy přidělaly práci i pracovníkům centra pro zvířata v nouzi Archa při liberecké zoo. V posledních dnech se kvůli nim potýkají s přívalem malých i velkých psů. V útulku je zhruba 30 kotců, v současné době tam je však již více než 60 psů.

Pojišťovny: Vyplatíme přes miliardu
Česká asociace pojišťoven (ČAP) odhaduje, že konečná částka všech povodňových škod nahlášených klienty by mohla přesáhnout 1,3 miliardy korun. Zároveň uvedla, že celkově počítá s vyřízením více než 19.000 pojistných událostí. ČAP o tom informovala v tiskové zprávě.

Z aktuálních údajů asociace vyplývá, že pojišťovny k dnešnímu dni zaznamenaly 5048 nahlášených pojistných událostí za téměř půl miliardy korun. Pojišťovny již vyplatily pojistné plnění v hodnotě 948.000 korun, uvedla ČAP.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...