Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záplavy ustupují, hladiny řek by už měly jen klesat. Ploučnice kulminuje

Česko

  8:07aktualizováno  11:49
PRAHA - Voda v oblastech postižených ničivými záplavami postupně opadá, stav ohrožení je na třech místech, stoupá už jen Ploučnice na dolním toku. Lidé začínají odstraňovat následky povodní, situaci však komplikují přetrvávající problémy s dodávkou plynu a elektřiny, nedostatek pitné vody i zničené komunikace.

Záplavy 2010: Velenice, Českolipsko foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Na Liberecko vyjeli pomáhat další vojáci, na úklidové práce budou možná nasazeni i nezaměstnaní. Škody se odhadují na miliardy korun. Situací se zabývá vláda.

Liberecký kraj rychle potřebuje 30 milionů na bezprostřední likvidaci škod, na pitnou vodu a jídlo i pohonné hmoty a na provizorní opravy cest.

ČTĚTE TAKÉ:

Rychlá povodeň se o víkendu prohnala severními Čechami. V Libereckém kraji jsou potvrzeni tři mrtví a tři nezvěstní lidé. Hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) odhadl škody na více než miliardu korun, o podobné sumě hovoří Povodí Labe. Ústecký kraj odhadl škody na Děčínsku na více než miliardu korun. Lesy ČR odhadují škody nejéně na 200 milionů korun.

Liberecký kraj zasáhla nad ránem znovu bouřka se silným deštěm, situace na řekách se však přesto dál uklidňuje a voda opadá. Stav ohrožení nadále platí na Ploučnici, která v Benešově na Děčínsku ráno vystoupala o dva centimetry nad stav extrémního ohrožení a místy se rozlila. V okolních obcích se ale zatím udržela v korytě, a tak hasiči nemuseli začít s evakuací.

V nemocnici ve Frýdlantu museli o víkendu mimořádně zhruba po roce znovu otevřít porodnici. Město stižené bleskovou povodní bylo odříznuté od světa a nastávající maminky se nemohly dostat do Liberce. Nakonec se ve Frýdlantu narodily čtyři děti, řekl ředitel nemocnice Břetislav Václavík. Nemocnici stále nefunguje telefonní spojení a má i problémy se zásobováním.

Čtěte také:

Směrem na Děčín míří už druhá povodňová vlna během tří dnů, tentokrát je její kulminace mnohem pomalejší, ale vody je v korytě ještě o něco víc.

Vlnu totiž prodloužila voda z občasných silných dešťů, které se nad oblastí vyskytovaly od nedělního odpoledne.

Další vojáci vyjeli na pomoc
Na pomoc na Liberecko dnes ráno vyjelo dalších 284 vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení. Následky povodně budou likvidovat v Nové Vsi, Hejnicích, Hrádku, Heřmanicích, Bílém Kostelu, Višňové, Raspenavě a v Chrastavě. V současné době je v oblasti nasazeno už 334 vojáků s potřebnou technikou. Na pomoc při úklidových pracích chce hejtman Stanislav Eichler nasadit i nezaměstnané. Hřensko na Děčínsku bude dnes kvůli úklidu uzavřené.

Záplavy 2010: Zákupy, Českolipsko

Problémy s plynem a proudem
Bez plynu je na Liberecku a Ústecku stále přes 4 tisíce domácností, bez elektrické energie zůstává až 900 odběrných míst. V postižených oblastech by se dnes mohly na některých místních plynovodech dokončit opravy a mohly by začít tlakové zkoušky. Následně by mohly být obnoveny dodávky plynu, řekl mluvčí plynárenské společnosti RWE Jiří Bezděk. Nejdříve bude dodávka obnovena pravděpodobně v Hrádku nad Nisou a Chotyni. Nejhůř postižena je Chrastava na Liberecku, kde může obnova trvat i několik týdnů až měsíců. Škody budou v řádu desítek milionů korun, dodal Bezděk.

Mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová řekla, že postižené obce by měly mít elektřinu během dneška až úterka. Technici připojovali odběrná místa i v noci, ale zároveň museli vypínat další obce v souvislosti s rozvodněnou Ploučnicí.

povodně 2010: Frýdlant

Po záplavách také stále zůstává přerušen vlakový provoz na dvou tratích v Ústeckém kraji a na čtyřech tratích v Libereckém kraji. Vlakové spoje už jsou na všech místech nahrazeny autobusovou dopravou, ale ne v celých úsecích, protože někde jsou zatopené silnice. Oproti neděli se podařilo zprovoznit trať Lovosice - Teplice v Čechách. V obou krajích jsou i nadále uzavřeny desítky zničených silnic.


Vláda mimořádně jedná o pomoci krajům, které o víkendu postihly záplavy. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by se měla zabývat nejnaléhavějšími požadavky na odstraňování povodňových škod. Mohla by uvolnit řádově desítky milionů korun. Kabinet se zřejmě bude zabývat i možnou pomocí armády při nápravě ztrát. O uvolnění dalších prostředků na pomoc postiženým regionům by vláda mohla jednat ve středu.

Chrastavu na Liberecku potrápila blesková povodeň

Záplavy ustupují i na jihu Čech, hasiči tam v noci kvůli vodě nemuseli zasahovat. Na Lužnici a Nežárce ale podle Povodí Vltavy stále platí stav ohrožení. Uklidňují se také řeky na jižní Moravě i na Vysočině.

Povodeň zasáhla 48 obcí na Liberecku, 55 na Ústecku a 21 na Pardubicku.

Hasiči v neděli zasahovali i 750 mimořádných událostí, nasazeno bylo 230 jednotek, pracovalo 1 200 hasičů.

Autor: