Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Smutná bilance bleskových povodní: smrt a miliardové škody

Česko

  21:55aktualizováno  9. srpna 7:32
PRAHA - Liberecký kraj zasáhla nad ránem znovu bouřka se silným deštěm, situace na řekách se však přesto dál uklidňuje a voda opadá. Stav ohrožení už platí podle informací z povodí jen na Ploučnici v České Lípě, V Mimoni už Ploučnice klesla na druhý stupeň. Ten zatím platí i na Jeřici v Mníšku na Liberecku. Na Smědé a Nise už je jen první stupeň. Z Frýdlantu informace nejsou, odečty na Smědé i Řasnici zničila povodeň.

Déšť v noci na 7. srpna zvýšil hladiny řek na Liberecku. V Hrádku nad Nisou vyhlásili stav ohrožení a čekají, že tam hladina ještě stoupne. foto: ČTK

Kraj se pomalu vzpamatovává z bleskové záplavy, která o víkendu zasáhla hlavně oblasti Liberecka a Českolipska. Vodohospodáři mluví až o tisícileté vodě. Noc na dnešek byla v zasažených oblastech klidnější, lidé v neděli začali na řadě míst uklízet. Dešťové přeháňky ale práci značně komplikují, vše je mokré, na zahradách stojí voda a domy nevysychají. Na pomoc při úklidových pracích chce hejtman Stanislav Eichler nasadit i nezaměstnané.

Na většině míst se v neděli v podařilo obnovit dopravu. Uzavřené silnice jsou označené, vyznačené jsou objížďky. Stále nedostupná zůstává část obce Višňová a také Černousy, kde voda zničila komunikace i mosty. Do oblasti nejezdí ani vlaky. Stovky domácností v kraji jsou bez elektřiny, plynu i pitné vody.

Velká voda si vyžádala tři lidské životy, utonulé hlásí Lindava, Dolní Libchava a Raspenava. Další člověk zemřel na Českolipsku kvůli selhání srdce, když se snažil zachránit před vodou svůj majetek. Zničené jsou nejen silnice, mosty a železniční tratě, poškozené jsou i čistírny odpadních vod, desítky domů bude nutné zbourat.

Na Liberecku škody přes dvě miliardy korun
Liberecký hejtman Stanislav Eichler a Povodí Labe odhadli, že voda způsobila v kraji škody přes dvě miliardy korun, přičemž ještě větší pohromě zabránila soustava přehrad v Jizerských horách. Ústecký kraj odhaduje, že více než miliardu korun způsobily povodně také na Děčínsku, kde podle hasičů poničily 1224 domů a 85 mostků. Pojišťovny odhadují škody z víkendových záplav na stovky milionů korun.

povodně 2010: Frýdlant

Voda však působila potíže i v neděli: na jihu Čech hrozila evakuace části Veselí nad Lužnicí a druhá povodňová vlna zasáhla Českolipsko a Děčínsko.

Záplavy 2010: Mimoň, Českolipsko

Tam, kde povodně pominuly, začali lidé s pomocí armády, hasičů a dalších záchranářů likvidovat škody. Na Liberecku však ani k večeru nemělo elektřinu asi 800 odběratelů a plyn přes 4000 domácností. Na Liberecku a Ústecku ani dnes nejezdily mnohé vlaky, provoz na železnici z Děčína do Německa byl ale obnoven.

Čtěte také:Chrastavu na Liberecku potrápila blesková povodeň, několik domů zcela zničila

O pomoci bude jednat vláda na mimořádném zasedání
O pomoci postiženým oblastem bude v pondělí mimořádně jednat vláda, která má na odstranění škod z jarních povodní asi 3,3 miliardy korun. Vláda by měla jednat o nasazení armády, která může pomoci budovat provizorní infrastrukturu, třeba mosty, a o nejvíce urgentních finančních požadavcích na odstraňování škod v řádu desítek milionů korun. Znovu by měl kabinet o pomoci debatovat ve středu. Postižené oblasti navštívili prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas.

Záplavy 2010: Mimoň, Českolipsko

Místy tisíciletá voda v sobotu odřízla některé severočeské oblasti, třeba město Frýdlant, od světa. Záchranáři tak měli dlouho problém se do nich vůbec dostat. Proto až dnes mohl krizový štáb Libereckého kraje upřesnit počet obětí: v Lindavě utonul čtyřiatřicetiletý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil třiaosmdesátiletý muž ve svém domě, stejný osud potkal šestapadesátiletého muže v Dolní Libchavě.

povodně 2010: Frýdlant

Evakuovány byly tisíce lidí
Hasiči s pomocí vrtulníků evakuovali v sobotu na severu Čech asi 200 lidí. Celkový počet evakuovaných osob není podle mluvčího hasičského sboru Radka Kislingera zatím znám, ale jen v Libereckém kraji jich bylo přes 2000.

Záchranáři se dnes mimo jiné snažili uvolnit vodní toky, které blokují naplaveniny. Policie hlídala trasy a snažila se od návštěvy odradit "povodňové turisty" a také zamezit případnému rabování.

Akce na záchranu svých stavení podnikají obyvatelé Chotyně na Liberecku.

Do údolí Ploučnice dorazila v noci další povodňová vlna
Jen pomalu se vzpamatovává Děčínsko. Na většině míst sice voda ustoupila, ale problémy přetrvávají v údolí Ploučnice. V noci tam totiž dorazila druhá povodňová vlna, kterou umocnily večerní srážky, a voda už několik hodin téměř neklesá. Hasiči kvůli tomu evakuovali českolipské předměstí Dubice a části dalších obcí po směru toku.

Řekl to operační důstojník českolipských hasičů, kteří podle něj už evakuovali "řádově stovky" lidí. Kvůli neopadávající vodě museli přerušit i čerpání sklepů. V obcích Jezvé a Žandov je zatopena řada domů, některé do značné výšky, už odpoledne řeka zalila ulice Mimoně.

"Situace okolo Benešova nad Ploučnicí není dobrá, pořád je připravena evakuace okolních obcí. Už jsme mysleli, že bude klid, ale museli jsme prognózy přehodnotit a vypadá to, že vody bude víc než včera (v sobotu)," řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Řeka nad Benešovem stále stoupá asi o dva centimetry za hodinu, kulminace se čeká kolem půlnoci.

Už po poledni zaplavila voda historické centrum Mimoně na Českolipsku. V České Lípě začala opadávat kolem 19:30 poté, co dosáhla hranice 236 centimetrů.

Záplavy 2010: Mimoň, Českolipsko

Veselí nad Lužnicí se evakuovat nemuselo
Ještě v neděli večer hrozila evakuace lidí z několika ulic ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Povodňová komise nakonec dospěla k závěru, že nebude nutná díky nižšímu odtoku z rybníka Rožmberk. Proto podle zástupců města nebudou muset lidé domovy opustit.

Prudké deště se už nečekají
Stav ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, platil dnes v podvečer na deseti místech v zemi, ráno jich bylo 13. Na dalších asi dvou desítkách míst byl podle webu Českého hydrometeorologického ústavu odpoledne druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Prudké deště, které v noci na sobotu a v sobotu dramaticky zvedly hladiny řek hlavně v severních Čechách, se už podle předpovědi nečekají.

Záplavy pod Holanským rybníkem 2010

Třetího stupně dosáhla dnes 19:00 hladina Dyje v Podhradí na Znojemsku. Řeka ale pomalu začíná kulminovat, růst hladiny se zpomaluje. Ráno platil stav ohrožení rovněž na Želivce v Poříčí na Pelhřimovsku a různé stupně povodňové aktivity byly i na některých dalších tocích na Vysočině. Vydatné deště zastavily v noci na dnešek provoz na železničních tratích na několika místech Středočeského kraje.

Katastrofální bleskové záplavy zasáhly o víkendu celé česko-polsko-německé pohraničí. V Německu zemřeli tři lidé, v Polsku další tři, tisíce lidí byly evakuovány. I v neděli zůstávají tisíce domácností bez elektřiny, ale situace se zvolna uklidnila.

Autor: