Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Českolipskem se prohnala druhá vlna, na jihu Čech zlobí Lužnice

Česko

  7:41aktualizováno  20:11
SEVERNÍ ČECHY/JIŽNÍ ČECHY - Záplavy v Libereckém kraji braly životy, domy, silnice i auta. Voda začala pomalu opadat a odhalovat spoušť, kterou napáchala. Začíná odklízení škod. Podle hejtmana v Libereckém kraji překročí škody miliardu.

Hasičská zbrojnice v Dětřichově vodě neodolala foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Druhá povodňová vlna na Ploučnici se přesunula na dolní tok. Zatímco ve Stráži pod Ralskem už hladina klesla až na první povodňový stupeň, v Mimoni dosáhla maximálního stavu dnes
dopoledne na 251 centimetrech, což je téměř trojnásobek oproti normálu.

V České Lípě začala voda opadávat kolem 19:30 poté, co dosáhla hranice 236 centimetrů. Do Děčína má velká voda dorazit během noci.

Na jihu zlobí Lužnice a Nežárka
Povodňová komise chystá evakuaci lidí z několika ulic ve Veselí nad Lužnicí. Hrozí jejich zatopení. Hladiny Lužnice a Nežárky rychle stoupají. Někteří lidé z ohrožených ulic už sami odešli ke známým. Podle starosty Jaromíra Nováka se rozhodne o případné řízené evakuaci podle momentálního vývoje situace a možnosti ohrožení osob. Vážnějším problémům by mělo zabránit snížení odtoku z rybníka Rožmberk.

"Využijeme retenčních možností Rožmberka, kde je rezerva. Z rybníka bude odtékat méně vody, než přitéká, Veselí by si mělo oddechnout," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Vláda bude jednat o pomoci:

Vláda by měla v pondělí pojednat nejvíce urgentní finanční požadavky na odstraňování povodňových škod. Premiér Nečas v ČT hovořil o desítkách milionů korun. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kabinet projedná návrh na nasazení armády při odstraňování povodňových škod.

"Vláda určitě pomůže, ale většina práce zůstane na lidech, kteří tu žijí, nikdo to za ně neudělá," řekl Václav Klaus při návštěvě postižených míst.

Vondra v Otázkách Václava Moravce ČT řekl, že vojáci by mohli pomoci s budováním provizorní infrastruktury, například mostů. Sečtení povodňových ztrát nějakou dobu potrvá, podotkl Vondra. Do postižených oblastí v Libereckém kraji zamířil dnes odpoledne prezident Václav Klaus a Nečas.

Hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) po jednání s Klausem odhadl škody v kraji na více než miliardu korun. Krizové řízení libereckého hejtmanství má pět milionů korun a kraj dalších 18 milionů, které může nyní použít, uvedl v ČT Eichler. Milion korun uvolnila na okamžitou povodňovou pomoc Asociace krajů ČR, sdělil její předseda Michal Hašek.

Zatím tři mrtví, tři lidé se ale pohřešují
Krizový štáb Libereckého kraje zatím potvrdil tři mrtvé - v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě, řekl liberecký hejtman Stanislav Eichler. V Lindavě utonul 34letý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil 83letý muž ve svém domě a stejný osud potkal staršího muže v Dolní Libchavě. Další nejméně tři lidi záchranáři pohřešují.

PRŮBĚH ZÁPLAV V SOBOTU

Vody na Liberecku ubývá
Dnešní noc nebyla pro záchranáře v Libereckém kraji právě klidná. "V noci jsme zasahovali v Dětřichově, kde byli lidé vodou bezprostředně ohroženi, postupně se ale situace na Frýdlantsku uklidňuje a voda pomalu klesá," řekla Moravcová, která byla s jednou z posádek od soboty přímo v zaplaveném Frýdlantu. Dnes se chtějí vrátit do Liberce. "Cesta přes Smědavu je podle horské služby snad průjezdná," dodala.

Ve Frýdlantu se pohřešuje jedna žena. "Je to téměř beznadějné," řekla starostka.

Voda na Liberecku, Jablonecku a Semilsku klesá, viditelně jí ubývá v
Chrastavě i Hrádku nad Nisou. Na Smědé, Nise a Jeřici ale stále platí stav ohrožení.


Povodeň očima fotografa LN: Chrastava

Podle starosty Chrastavy na místě pomáhají i hasiči z Moravy, České televizi řekl, že se postupně připravují úklidové práce. Pevné linky v Chrastavě nefungují, lidé mají tedy pro pomoc volat na telefonní číslo 607 767 759.


Nejkritičtěji je na Českolipsku

Zhoršuje se situace na Českolipsku, kde je stav ohrožení na Ploučnici a Svitávce. Kamenici stále zásobují zaplavené louky.

Svitávka kulminovala kolem půlnoci na 293 centimetrech a evakuovat kvůli tomu museli 70 lidí bezprostředně ohrožených vodou. Opustit své domovy muselo v noci několik stovek lidí také v Lindavě, Jablonném v Podještědí nebo Dolní Libchavě.

Stav ohrožení na 11 místech:

Stav ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, platí na 10 místech. V neděli to přitom bylo na 13 místech v zemi. Na dalších asi dvou desítkách míst byl podle webu Českého hydrometeorologického ústavu druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Prudké deště, které dramaticky zvedly hladiny řek hlavně v severních Čechách, se už podle předpovědi neočekávají. Povodeň si vyžádala v Česku pět obětí.

Stav ohrožení platil podle ČHMÚ na Kamenici v Hřensku, Mandavě ve Varnsdorfu, Smědé v Předlánce, Řasnici ve Frýdlantu, na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a v Mimoni a na Svitávce v Zákupech a v České Lípě. Mimo severní Čechy byl stav ohrožení na Úhlavě v Tajanově, Lužnici v Bechyni, na Černovickém potoku v Tučapech, na Želivce v Poříčí a na Sázavě v Nespekách

Situaci na Českolipsku v noci výrazně zhoršily rybníky, které přívaly vody nevydržely. Povolily hráze rybníků v Markvarticích, v Holanech a také u Cvikova. Právě jeden z cvikovských rybníků byl podle starostky Miloslavy Hudakové zřejmě hlavním důvodem záplav v Zákupech. Svitávka tam kolem půlnoci kulminovala na bezmála třech metrech. "Tolik vody tady nikdo nepamatuje, dostala se do míst, kde v minulosti při záplavách nikdy nebyla," řekla starostka. Kvůli náporu vody praskl most v Božíkově a musel být uzavřen. Centrum města je stále pod vodou.

Evakuace lidí v Chrastavě


Stav ohrožení platí po ránu na Želivce v Poříčí na Pelhřimovsku, povodňová aktivita je i na dalších tocích na Vysočině. Průtoky už však klesají.

V Plzeňském kraji voda klesá
Hladiny většiny řek v Plzeňském kraji pomalu klesají. Situace se po sobotním krátkodobém vzestupu uklidňuje. Třetí povodňový stupeň nehlásí meteorologové na žádném toku. Srážky předpokládají dnes odpoledne a v noci na pondělí pouze minimální. Do úterního večera pak bude v kraji slunečno a beze srážek, řekla Kristýna Zýková z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

V Tajanově u Klatov, kde byl v sobotu vyhlášen třetí povodňový stupeň - ohrožení, už je nyní druhý stupeň povodňové aktivity a hladina Úhlavy dále klesá. Hranici prvního stupně dosáhne řeka v pondělí v podvečer.

Hasiči evakuovali při záplavách v severních Čechách vrtulníky asi 200 lidí. Celkový počet evakuovaných osob není podle mluvčího hasičského sboru Radka Kislingera znám. Počet zásahů hasičů kvůli povodním výrazně vzrostl. Takzvaných technických zásahů bylo asi o 500 procent více než obvykle, sdělil Kislinger.

Akce na záchranu svých stavení podnikají obyvatelé Chotyně na Liberecku.

Soustava přehrad v Jizerských horách ukázala při letošních záplavách, jak velký má význam. Bez nich by byly dopady bleskové povodně podstatně horší. Nebýt přehrad zaplavila by voda i stotisícový Liberec, Jablonec a další obce a města Jizerských hor. Přehrada Josefův Důl dokázala zadržet 1,7 milionu krychlových metrů vody, pokud by nebyla, voda by zaplavila celou oblast, řekl dnes novinářům ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.

1700 odběrných míst bez elektřiny
Tisíce lidí na Liberecku jsou kvůli záplavám stále bez elektřiny a zemního plynu. Elektřinu nemá podle aktuálních informací ČEZ asi 1000 odběratelů, plyn podle mluvčího RWE Jiřího Bezděka dokonce přes 4000 domácností. Výpadky energie byly zaznamenány i na Ústecku a Děčínsku. Dodávky elektřiny se dnes daří díky snížení hladiny vody rychleji obnovovat. Nové poruchy způsobují popadané sloupy elektrického vedení a stromy. Škody na plynárenském zařízení odhaduje RWE v řádech desítek milionů korun.

Vlaky v zaplavených oblastech Libereckého a Ústeckého kraje stále nejezdí. České dráhy nepočítají s obnovením provozu dříve než v poledne. Na Liberecku je zaplaveno 5 tratí, z toho 4 jsou bez náhradní autobusové dopravy. Vlaky z Děčína do Německa na trati po levém břehu Labe opět začaly jezdit. Přerušení dopravy způsobila vzedmutá hladina Labe v Dolním Žlebu.

Více informací o uzavírkách a výlukách zde.
Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...