Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Prudké deště už nehrozí. Pršet by mělo přestat v pondělí večer

Česko

  11:00
Prudké deště, které dramaticky zvedly hladiny řek hlavně v severních Čechách, se už podle předpovědi neočekávají. Dnes budou ještě místy přeháňky a ojediněle i bouřky. Pršet by mělo přestat v pondělí večer.

sobota 7.8. Leje pořád. Na severu Čech i jinde záplavy. Svatba pro mne skončila, jedu domů a čekám kam budu vyslán. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Dnes bude podle meteorologů většinou oblačno, místy mohou být přeháňky a ojediněle bouřky. Stejné počasí by mělo být podle předpovědi i v noci na pondělí a v pondělí. V pondělí večer by mělo přestávat pršet a mraků by mělo ubývat.

ČTĚTE VÍCE:

Meteorologové očekávají, že na Liberecku a Českolipsku budou hladiny řek dál klesat. Ploučnice bude kulminovat v Benešově odpoledne, Jizera dosáhne nejvyššího stavu na druhém povodňovém stupni ještě dopoledne. Dolní tok Sázavy bude zatím kolísat na stupni ohrožení.

V Jizerských a Lužických horách déšť v noci slábl. Očekávaná druhá povodňová vlna na některých řekách na Liberecku a Českolipsku se v podstatě neprojevila. Výrazně v noci stoupla hladina Svitávky v Zákupech, což vedlo i k vzedmutí Ploučnice pod soutokem se Svitávkou. Nyní je Ploučnice v České Lípě ještě na vzestupu, uvedli meteorologové. Hladiny Kamenice, Lužické Nisy, Mandavy a Jeřice klesají. Mírně stoupá dolní tok Sázavy, dolní tok Lužnice a Úhlava v Tajanově klesají.

Třetí povodňový stupeň:

Stav ohrožení platil podle ČHMÚ na Kamenici v Hřensku, Mandavě ve Varnsdorfu, Smědé v Předlánce, Řasnici ve Frýdlantu, na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a v Mimoni a na Svitávce v Zákupech a v České Lípě. Mimo severní Čechy byl stav ohrožení na Úhlavě v Tajanově, Lužnici v Bechyni, na Černovickém potoku v Tučapech, na Želivce v Poříčí a na Sázavě v Nespekách.

Průtok Vltavy pod přehradami budou vodohospodáři udržovat na prvním povodňovém stupni. Stejný stupeň je na Labi pod soutokem s Vltavou, hladina tam bude stoupat.

Druhé povodňové stupně hlásí hydrometeorologové vedle Čech například i z jižní Moravy. Byly na třech místech Dyje. První povodňový stupeň platil na více než čtyřech desítkách míst.

Dnes bude ještě přšet a ojediněle budou i bouřky. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!