Lidovky.cz

Martinů je na Hradě. O obsahu schůzky prý předem nevěděl

Česko

  10:13aktualizováno  10:57
PRAHA - Policejní prezident Oldřich Martinů přijel dnes dopoledne na Hrad za prezidentem Václavem Klausem. Martinů schůzku potvrdil s tím, že zatím nemá bližší informace o jejím obsahu. Hrad přijetí oficiálně neoznámil. Policejní prezident má údajně na základě dohody koaličních stran uzavřené před úterním hlasováním o nedůvěře vládě ve funkci skončit. Na jeho odchodu trvaly Věci veřejné (VV).

Prezident Václav Klaus a policejní prezident Oldřich Martinů. foto: ČTK

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných po Klausově intervenci přežila hlasování sněmovny o nedůvěře, které vyvolala opozice kvůli údajné korupci ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Věci veřejné s podporou kabinetu váhaly, po schůzce s prezidentem však oznámily, že proti vládě hlasovat nebudou. Uvedly však, že chtějí do budoucna důvěru spojit s postupem proti korupci a obsazením funkce policejního prezidenta.

Dále čtěte:

Předseda VV a ministr vnitra Radek John vyzval již před údajnou korupční aférou Martinů k rezignaci. Klaus už kvůli tomu dříve přijal Martinů i Johna, svůj názor ale nevyjádřil.

V souvislosti s kauzou kolem Státního fondu životního prostředí dal John podnět k prověření policejního prezidenta, protože podle něj vynesl na schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS) citlivé informace. Martinů ale řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože ho ani nezná. Inspekce již podle médií policejního prezidenta vyslýchala.

Hlavní události okolo možné výměny policejního prezidenta:

11. července - Nynější ministr vnitra Radek John (VV) dva dny před svým jmenováním do funkce ministra připustil, že by mohl odvolat policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Johnovi mimo jiné vadilo, že policie nešetří, a přitom by podle něj měla uspořit pět miliard korun.
1. října - Česká televize informovala, že ministr vnitra John vrátil policejnímu řediteli Martinů k přepracování návrh na úspory v jeho úřadu. Martinů údajně nesplnil Johnův pokyn, že z policejního ředitelství musí odejít 600 zaměstnanců.
24. listopadu - Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Viktor Čech rezignoval, od Martinů prý necítil podporu pro své kroky. John poté Čechův odchod označil za velmi znepokojující signál, zároveň jej jmenoval svým náměstkem. John uvedl, že premiérovi Petru Nečasovi (ODS) už dříve navrhoval určitá jména na osobu nového policejního prezidenta, premiér s nimi ale nesouhlasil.
29. listopadu - Ministr John vyzval policejního prezidenta k rezignaci. Odůvodnil to údajně neutěšenou situací v policii. Nečas Johnovi vytkl, že ho o výzvě k rezignaci Martinů předem neinformoval.
1. prosince - Policejního prezidenta Martinů přijal prezident Václav Klaus. Policejní šéf se poté sešel i s premiérem Nečasem. Martinů jednání považoval za pozitivní.
3. prosince - Ministr vnitra John seznámil prezidenta Klause s 19 konkrétními body, které jej vedly k tomu, že vyzval policejního prezidenta k rezignaci. John ale tyto body odmítl zveřejnit. Ministr vnitra a předseda VV John připomenul, že výměna policejního prezidenta byla už v létě tématem jednání koalice. Média poté uvedla, že John Martinů vyčítá, že nesnížil personální stav prezidia o 30 procent a v době šetření jel na služební cesty do exotických destinací. Důvodem Johnovy výzvy k rezignaci Martinů byly prý i informační úniky a nespokojenost šéfů útvarů se situací v policii. 17. prosince - Martinů se sešel s premiérem Nečasem ohledně údajné korupční kauzy ve Státním fondu životního prostředí, kvůli níž v polovině měsíce rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Kvůli kauze opoziční ČSSD oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Postupem Martinů se poté z Johnova podnětu začala zabývat policejní inspekce. Podle Johna bylo jednání nestandardní a Martinů na něm údajně vynášel citlivé informace z vyšetřování případu. Martinů ale řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože jej ani nezná. 20. prosince - Koaliční lídři opakovaně jednali o kauze kolem odstupujícího ministra Drobila. Představitelé Věcí veřejných (VV), kteří předčasně opustili jednání, trvali na odchodu šéfa policie. Podporu vládě při nadcházejícím hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně podmiňovali odchodem Martinů. Důvodem odchodu VV z jednání bylo, že premiér Nečas těsně před koaliční schůzkou spojil výměnu na místě policejního prezidenta se změnami v čele ministerstva vnitra vedeného Johnem.
21. prosince - Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) ve sněmovně ustála hlasování o nedůvěře. Zástupci VV po předchozí schůzce lídrů koalice s prezidentem Klausem oznámili, že proti vládě hlasovat nebudou. Do budoucna nicméně chtějí důvěru spojit s postupem proti korupci a obsazením funkce policejního prezidenta. Neoficiální informace hovoří o tom, že podle dohody koaličních stran policejní prezident Martinů z funkce brzy odejde.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.