Lidovky.cz

Opakované volby měnily pořadí, nové kupčení šetří policie

Česko

  8:57aktualizováno  9:10
ČESKÝ TĚŠÍN - Opakované volby do zastupitelstva v Českém Těšíně na Karvinsku vyhrála KDU-ČSL a bude mít sedm křesel ze 27.

Ilustrační foto foto: ČTK

Druhá skončila ČSSD (šest mandátů), třetí SOS pro Český Těšín (pět mandátů). V podzimních volbách, jejichž opakování nařídil soud kvůli kupčení s hlasy voličů, přitom KDU-ČSL byla až třetí za ČSSD a SOS pro Český Těšín.

K opakovaným volbám v sobotu přišlo 43 procent voličů. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad na serveru www.volby.cz. Podezření na kupování hlasů se objevilo i tentokrát.

Po původních volbách měla mít KDU-ČSL šest zastupitelů, ČSSD sedm a SOS pro Český Těšín šest. ODS bude mít v zastupitelstvu pět křesel, stejně jako po podzimních volbách. Do zastupitelstva se ještě dostali Nestraníci a KSČM, kteří budou mít po dvou zastupitelích. KSČM tak zůstala na stejném počtu, Nestraníci si o jedno křeslo polepšili.

Opakované volby

  • Volby v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, kde se v jednom okrsku kvůli kupování hlasů v sobotu opakovaly volby, vyhrálo hnutí Společně pro Roudnici n. L. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu obsadí pět míst.
  • Vítězem prvních voleb do zastupitelstva v Libhošti, která se 1. ledna odtrhla od Nového Jičína, se stalo sdružení nezávislých kandidátů Cesta z města, v 15členném zastupitelstvu bude mít šest křesel.
  • Ve Starém Plzenci vyhráli opakované obecní volby Nestraníci se ziskem čtyř ze 17 křesel v městském zastupitelstvu. Tři křesla získala TOP 09, KSČM a Volba pro Starý Plzenec a Sedlec.
  • Obecní volby v Jirkově na Chomutovsku, kde se ve třech okrscích kvůli volebním manipulacím v sobotu opakovalo hlasování, vyhrála ČSSD. Získala 31,24 procenta hlasů a v pětadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít devět mandátů.

Tentokrát pod dohledem

Opakované volby do zastupitelstva nařídil soud kvůli masivnímu skupování hlasů pro stranu SOS pro Český Těšín v podzimních volbách. Podle nevládní organizace Transparency International (TIC), která volby monitorovala, se hlasy kupovaly znovu, údajně pro dvě strany.

"Pozornost byla oproti podzimním volbám vyšší, takže to pro organizátory bylo složitější. Taky se zvedla cena za hlas, tentokrát lidé dostávali zhruba 1000 až 1500 korun," řekl v sobotu projektový vedoucí TIC Stanislav Beránek.

Rok 2010 v obrazech

Uvedl, že TIC vychází z výpovědí lidí a zpracovává poznatky z terénu. "Pokud vyhodnotíme, že šlo o kriminální jednání, předáme to policii," uvedl Beránek. Dodal, že nikdo z oslovených lidí přímo neřekl, že dostal peníze.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.