Lidovky.cz

'Důkazy' o Dobešově seminárce lze vytvořit během chvilky, tvrdí expert

Právo

  14:30
PRAHA - Ministr školství Josef Dobeš popírá podezření, že pomáhal své podřízené, vrchní ředitelce kabinetu Janě Machálkové, napsat seminární práci nutnou k zápočtu na vysoké škole. Podezření jsou založena na dokumentech, které obsahují tzv. datovou stopu, která prý k Dobešovi prokazatelně vede. Jsou ale tyto důkazy opravdu důvěryhodné?

Profesor Vladimír Smejkal foto: ČTK

"Izolovaný mail o tom, že jste osobně zabil Ježíše Krista vám vyrobím během chvíle," tvrdí Vladimír Smejkal, jeden z předních odborníků na legislativu informačních systémů a spoluautor zákona o elektronickém podpisu nebo datových schránkách.

Kdo je autorem

Na podvod při psaní seminární práce upozornil ve čtvrtek deník MF DNES. Ten má k dispozici údajnou e-mailovou korespondenci mezi ministrem a Machálkovou, ve které prý Dobeš přímo uvádí, že práci psal.

Nejdříve Dobeš prohlásil, že práci pouze "autorizoval". Posléze připustil, že ji "dopisoval". Nakonec úvedl, že do ní napsal několik "kritických pasáží" o své osobě.

Dokumenty bez elektronického podpisu podle něj před soudem uspějí jen těžko.

LN Jsou tzv. digitální stopy v případu ministra Dobeše podle vašeho názoru průkazné?
Moc rád bych ty stopy viděl. Jedna věc je, že obsahují údaje, které mohou zakládat podezření, podle mého názoru to ale není důkaz. Můžete si nastavit libovolného uživatele, datum, čas a podobně. Je potřeba rozlišit dvě věci: podezření a důkaz, který by například obstál před soudem.

LN Lze z těchto údajů alespoň zjistit, jak dlouho autor s dokumentem pracoval?
Je to relativní čas, který má začátek a konec. I když změním čas na počítači, tak začátek a konec bude stejný. To ale není nevyvratitelný důkaz, protože samozřejmě všechna metadata dokumentu můžete editovat.

LN Je dohledatelné, jakou dobu autor opravdu psal, či jinak aktivně editoval dokument, nebo se jedná pouze o interval jeho otevření a zavření? (podle MF DNES psal Dobeš práci s ohledem na digitální stopu sedm hodin – pozn. red.)
Aktivní dobu editování lze ve Wordu (nejpoužívanější textový editor – pozn. red.) ověřit údajem o celkové době úprav dokumentu. Tomu bych celkem věřil, protože to si progam "počítá" sám. Ale musím se přiznat, že nevím, co si Microsoft pod tímto údajem přesně představuje.

Čtěte také

LN Obsahují běžné e-mailové zprávy podobná metadata, která by poskytovala průkazné informace o autorovi?
Na mě, jakožto soudního znalce, se často obracejí lidé, abych jim napsal posudek o tom, že jim něco přišlo nebo odešlo elektronickou poštou. Bez elektronického podpisu to jde ale těžko. Pracoval jsem například na případu, kdy byla podvržená část celé databáze e-mailů. Určitým způsobem jsme přišli na to, že není v pořádku. Také proto, že jsme měli k dispozici celou databázi. Izolovaný mail o tom, že jste osobně zabil Ježíše Krista vám vyrobím během chvíle.

LN Lze podobné údaje a digitální stopy využít jako důkazy v právní při?
Digitální stopy lze použít, pouze pokud máte ještě nějaké podpůrné důkazy. Musíte pracovat s řadou indicií, které do sebe zapadají a tvoří jakýsi kruh. V elektronických dokumentech lze editovat všechno. Když to není podepsáno elektronickým podpisem, případně orazítkováno časovým razítkem, tak nic z toho nejde potvrdit.

prof. Ing. Vladimír Smejkal, CSc.

Profesor Vladimír SmejkalVladimír Smejkal je významným legislativním odborníkem v oblasti informatiky. V letech 2001 – 2004 působil jako předseda subkomise pro právo informačních systémů Legislativní rady vlády České republiky, v roce 2004 jej vláda jmenovala členem Legislativní rady.

Významně se podílel na zákonu o elektronickém podpisu nebo datových schránkách. Byl členem poradního sboru předsedy úřadu pro ochranu osobních údajů a kolegia ministra informatiky. Působí jako vysokoškolský učitel, je autorem řady odborných publikací a dlouholetým soudním znalcem v oborech ochrany dat a autorského práva.

Kromě toho je Smejkal také odborníkem přes etiketu a společně s Hanou Bachrachovou napsal úspěšný Lexikon společenského chování.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.