Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Dobeš podal trestní oznámení kvůli vynášení informací o platech

Česko

  15:11aktualizováno  17:06
PRAHA - Seminární práci jsem nepsal, pouze autorizoval. Tak se ministr školství Josef Dobeš (VV) ve čtvrtek bránil proti nařčení, že za vedoucí svého kabinetu Janu Machálkovou napsal seminární práci. Zároveň podal trestní oznámení kvůli úniku informací o výši odměn svých spolupracovníků.

Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Dobeš popřel informace dnešní MF Dnes, že psal seminární práci ředitelky svého kabinetu Jany Machálkové. Novinářům ve čtvrtek řekl, že práci prý jen autorizoval. "Napsal jsem k tomu své připomínky, uložil a odeslal," uvedl Dobeš k seminární práci a ukázal e-mailovou komunikaci s Machálkovou.

K tématu:

Ta studuje na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK), práci psala o tom, jak ministr komunikuje s veřejností. Podle článku MfD ale práci psal sám Dobeš a Machálková ji pak jen opatřila náležitými údaji.

Vedoucí práce Radek Mezuláník z UJAK ale práci přijal. "Práce neobsahuje žádné prvky, na základě kterých by bylo možné pochybovat o autorství," sdělil Českému rozhlasu-Radiožurnálu  Mezuláník.

Máme důkazy, práci psal sedm hodin
Redaktor MF Dnes Jaroslav Kmenta ale v České televizi řekl, že deník k má dispozici e-mailovou korespondenci mezi Dobešem a Machálkovou, v níž ministr přímo sděluje, že seminární práci psal.

"My máme celou sérii důkazů, podle nichž ten dokument zpracovával pan Dobeš, že rozsvítil počítač 1. ledna 2011 v 10:55 a že práci ukončil po sedmi hodinách," řekl Kmenta. Podle dokumentů, které dnes Dobeš ukázal novinářům, Machálková 2. ledna odeslala seminární práci svému vedoucímu na škole.

Kmenta odmítl prozradit svůj zdroj, ale připustil, že v resortu školství je řada lidí, kteří "jsou naštvaní na to, co se tam teď děje a jakým způsobem tam pan ministr vládne". Někteří z těchto lidí byli podle něho ochotni poskytnout informace i důkazy.

Odměny vyšly najevo
Machálková měla být podle médií spolu s ministerským mluvčím Václavem Koukolíčkem či ředitelkou komunikace Lucií Kubovičovou také jedním ze zaměstnanců, kteří na konci roku dostali odměny ve výši 70.000 až 110.000 korun. "Podal jsem trestní oznámení kvůli úniku informací," sdělil Dobeš ke zveřejnění jejich platových výměrů.

Odměny prý byly uděleny mimořádně, jeho vrcholní manažeři si je podle něj zasloužili. Peníze navíc prý získal úsporami a propouštěním na ministerstvu.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat