Lidovky.cz

V Podolí našli radioaktivní váleček. Zářil tisíckrát víc, než je běžné

Česko

  12:31aktualizováno  30. září 20:57
PRAHA - Pracovníci specializované firmy na dětském hřišti v Praze 4 vykopali asi dvoucentimetrový kovový váleček, který způsobil zvýšenou radiaci. Předmět byl převezen do laboratoře, kde bude přeměřen. Asi obsahoval Radium. Radiaktivní látka byla ve válečku uzavřena, místo by proto nemělo být kontaminováno.

Radioaktivní váleček foto: SÚJB

V jednom místě byly naměřeny hodnoty až tisíckrát vyšší než je běžné. "Pracovníci Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO) tam dokonce v bílých kombinézách a s rouškami pomocí lopatek nabírají zeminu, kterou pak ukládají do sudu," popsala situaci na místě reportérka LN.

PSALI JSME O PŘÍPADU:

 
Mluvčí Prahy 4 Michal Sochor dodal, že zdrojem radiace je asi starý předmět. Městská část preventivně prověří na radiaci všechna veřejná místa a školy. "Bylo nám řečeno, že se pravděpodobně jedná o historický předmět, třeba z let 1910 až 1920. Ta látka se měla používat také třeba jako nátěr na hodinky nebo šperky," poznamenal Sochor.

Monitorovací skupina předběžně určila jako zdroj radiace látku Radium 226, používanou v lékařství, řekl mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Marek Bozenhard.

"V tom místě, kde bylo maximum, je hodnota zhruba tisíckrát větší, než jsou normální hodnoty," řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Zdroj záření ukrytý pod povrchem bude vyzvednut a odvezen k dalšímu zkoumání specializovanou firmou. "Že se jedná o Radium 226, je zatím jen odhad, musíme počkat na potvrzení," řekl Bozenhard.

Experti hledají zdroj radiace na dětském hřišti v pražském Podolí

Chemici hasičů ve středu večer vytyčili nebezpečnou zónu a policie uzavřela okolí. Metr od místa vyzařování naměřili chemici hasičů 500 mikrosievertů, což je pětkrát překročená hygienická norma. Měření hasičů potvrdili pracovníci SÚJB, kteří na místo dorazili po 22. hodině.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová řekla, že i když se podobné hodnoty radiace v přírodě běžně nevyskytují, ohrožení života obyvatelům v okolí nehrozí.

Vyšší radiaci naměřil muž, který šel se synem na dětské hřiště. České televizi řekl, že mu začaly pípat hodinky, na nichž má zařízení, které radiaci měří. Šel domů pro další přístroje, které hodnoty potvrdily. V 19 hodin proto volal na tísňovou linku 155.

Radioaktivní látka byla ve válečku uzavřena, hřiště proto nebylo kontaminováno, uvedla Češpírová ze Státního ústavu radiační ochrany. Hřiště je znovu přístupné veřejnosti.

Praha 4 se již dohodla se Státním ústavem radiační ochrany, že jeho pracovníci prověří kvůli radiaci i další území městské části. "Necháme zkontrolovat všechna veřejná prostranství, dětská hřiště, parky a školní areály, abychom měli jistotu, že děti jsou před radiací v bezpečí," řekl starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Radnice počítá s tím, že bude mít výsledky k dispozici do dvou týdnů. Kolik ji bude opatření stát, zatím neví. "Odborníci nám řekli, že náklady nebudou strašidelné," poznamenal mluvčí Prahy 4 Michal Sochor.

Situaci monitorují také magistrátní pracovníci odboru krizového řízení. "Čekáme, jak závažné výsledky budou," řekla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Srovnání radiace

Podle Drábové naměřili odborníci přímo nad zdrojem záření v pražském Podolí dávky radiace od 500 až k 5000 mikroSievertů za hodinu. V praxi to znamená, že takovou dávku by dostal člověk, který by 60 minut stál bez hnutí přímo na místě.

Kdyby tedy teoreticky opravdu vydržel stát hodinu denně na malém prostoru s radiací třeba 1000 mikrosievertů, za pět dní by dostal  5000 mikrosievertů. Tato dávka pak odpovídá například dávce, kterou dostane pacient při vyšetření hrudníku na CT (5800 mikroSievertů).

Dávka, při níž se projevují lékařsky zjistitelné změny po ozáření, se počítá od 500 000 mikroSievertů. Takové dávce by se člověk v případě nálezu v Podolí přiblížil pouze tehdy, pokud by denně po celý rok hodinu a půl seděl nebo stál na místě o velikosti několika decimetrů čtverečních. A to je velmi nepravděpodobná, prakticky vyloučená možnost.

V Česku každý člověk získá jen od přírodního pozadí ročně dávku radiačního záření ve výši 3500 mikroSievertů. Povolený roční limit pro jednotlivce z řad běžné veřejnosti na rámec dávek z přírodního pozadí je 1000 mikroSievertů. Limity jsou ale stanoveny s velkou rezervou, ani jejich mnohonásobné překročení neznamená ohrožení života či zdraví.

Pro pracovníky jaderných elektráren platí limit 20 000 mikroSievertů za rok. Lidé, pracující na likvidaci jaderné havárie v japonské Fukušimě, mohli na základě nařízení vlády dostat maximální dávku 250 000 mikrosievertů. Smrt následkem ozáření jednorázovou dávkou (!) hrozí až při dávkách nad 8 000 000 mikroSievertů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.