2. října 2011 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radiace bývala v hodinkách. Staré raději neolizujte

Ve 20. letech minulého století otřásla Spojenými státy takzvaná aféra Radium Girls. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve 20. letech minulého století otřásla Spojenými státy takzvaná aféra Radium Girls. | foto: Reprofoto

PRAHA Než se člověk naučil s radiací zacházet, zemřelo na následky jejích škodlivých účinků mnoho lidí. A přestože se o zhoubném vlivu silného záření vědělo už před sto lety, své oběti si radiace vybírala ještě poměrně nedávno. Kvůli hodinkám.

Ve 20. letech minulého století otřásla Spojenými státy takzvaná aféra Radium Girls. Společnost U. S. Radium zaměstnala 70 dělnic, které měly na základě zakázky pro armádu natírat ciferníky hodinek radioaktivními barvami.

Hodinky se svítícím radioaktivním ciferníkem byly velmi oblíbené a mimo jiné se vyráběly také v Československu.

Ciferníky s radioaktivním radiem

Ciferníky s radioaktivním radiem

Dělnice, které o možném riziku prý nikdo neinformoval, natíraly ciferníky bez jakékoliv radiační ochrany. Při práci třeba olizovaly štětce. Barvou si dokonce malovaly nehty. Důsledky byly tragické.

Ženám začaly vypadávat zuby a vlasy, objevila se nádorová onemocnění. Než se dělnicím podařilo v roce 1926 dostat případ k soudu, několik z nich zemřelo.

ČTĚTE TAKÉ:

Ty, které přežily, nakonec vysoudily od společnosti U. S. Radium 10 000 dolarů odškodného a k tomu 6000 dolarů roční renty.

„Podobný případ, kdy ženy olizovaly štětce s radioaktivní barvou a poté onemocněly, se stal i v Československu,“ říká mluvčí Ústavu jaderného výzkumu v Řeži Zdeněk Kříž. Také v Evropě se totiž ciferníky náramkových i nástěnných hodin natíraly radioaktivními barvami, a to ještě po druhé světové válce.

„Jedny takové mám doma po dědečkovi. Dozimetr by vedle nich určitě zapípal,“ potvrzuje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

S postupem času se pro „svícení“ hodinek začaly používat jiné, méně nebezpečné materiály. Ani vlastníci těch předválečných s radiovým nátěrem však nemusejí mít strach.

Úroveň jejich radiace je velmi nízká a ani dlouhodobé nošení na ruce není nebezpečné. Tedy pokud někdo nebude ciferník olizovat.

Najdete na Lidovky.cz