Lidovky.cz

O nabídce Švýcarů věděli ministři už v roce 2010

Česko

  8:20
PRAHA - Ministerstvo financí a ministerstvo spravedlnosti vědělo od července 2010 o nabídce švýcarské justice, aby se Česká republika připojila k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Předsedkyně poslanců Věcí veřejných (VV) Karolína Peake foto: ČTK

V České televizi to v úterý večer uvedla vicepremiérka Karolína Peake (VV). To, že nikdo více než rok v kauze nic nečinil, považuje za hrubou nedbalost.

"Pro mě je dodneška to váhání ze strany českých ministerstvech nepochopitelné a cítila jsem velkou frustraci i ze strany švýcarského velvyslance," řekla Peake. Právě od něj se vicepremiérka dozvěděla, že ministr spravedlnosti a ministr financí obdrželi diplomatickou nótu prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí už někdy v červenci 2010.

Poslední šance

Česká republika podala žádost k připojení k trestnímu řízení až letos na podzim. Švýcarský soud žádost ministerstva financí ale zamítl, upozornil v pátek server Česká pozice. České úřady zaujaly "pasivní postoj" a "daly najevo svůj nezájem", uvedl švýcarský deník Le Temps. V rozhodnutí soudu se údajně píše, že "není možné, aby se ČR stala žalobcem" v případu MUS.

O co v kauze jde?

Švýcarské úřady kvůli šetření zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.

Ministerstvo chystá odvolání a po Novém roce podá civilní žalobu, ve které vyčíslí škodu, a požádá o připojení k trestnímu řízení, prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek.

"Ministerstvo financí už nemá jinou možnost, než vkládat naděje do této poslední šance. Nicméně je to šance daleko dražší a komplikovanější, než by bývalo bylo připojení se k trestnímu řízení v postavení poškozeného," přiznala vicepremiérka Karolína Peake (VV). Věří, že v prvním nebo druhém týdnu v novém roce se vláda sejde a doufá, že ministerstvo financí jednotlivé kroky vysvětlí a předloží dokumenty, které dostane ze Švýcarska a které bude do Švýcarska také posílat.

Praha začala letos v listopadu hledat způsoby, jak peníze případně získat zpět. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestnímu řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu.

K TÉMATU:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.