Lidovky.cz

Od 'Sarajeva' se nepoučil, hodnotí Ruml Klausovu obranu amnestie

Česko

  12:12
PRAHA - Jedeme dál, občerstvil v úterý večer Václav Klaus svůj legendární výrok a srovnal kritiku amnestie se "sarajevským atentátem". Jeden z hlavních aktérů událostí z roku 1997, tehdejší místopředseda ODS a Klausův oponent Jan Ruml v rozhovoru pro server Lidovky.cz řekl, že prezident hledá opět viníky tam, kde nejsou. "Neuváženým krokem si pokazil konec kariéry," říká Ruml.

Jan Ruml foto: MAFRA - Alžběta JungrováLidové noviny

Lidovky.cz: Co říkáte na to, že si Klaus vypůjčil takový příměr?
Je to osobní obrana Václava Klause, ten příměr je naprosto nepatřičný, protože my jsme tehdy poukázali na jeho odpovědnost za nekalé financování ODS. Jak je vidět, on se za těch patnáct let vůbec nepoučil, používá stejný ikonografický slovník a myslím si, že to není důstojné - nejen prezidenta republiky, ale Václava Klause jako člověka. Je mimo jakékoliv moje chápání.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Je kritika amnestie mediální manipulací, hysterií a osobním útokem na Václava Klause, jak tvrdí?
Já si myslím, že ne. Lidé jsou naštvaní, protože amnestie omilostnila celou řadu těch, proti nimž bylo stále vedeno trestní stíhání a mohli se ocitnout před soudem. Nechápu to jako hysterii, Václav Klaus, byť má svérázné názory, si strašně potrpěl na tom, aby byl vnímán jako konzistentní člověk a jako dobrý prezident. Neuváženým krokem si konec kariéry tak pokazil, že ho to určitě hodně mrzí a snaží se hledat viníky tam, kde nejsou.

Snímek z novoročního projevu prezidenta Václava Klause, při němž oznámil amnestii.

Lidovky.cz: Souhlasíte s vyhlášením amnestie v takové podobě?
Nejsem nepřítelem amnestií, ale musí se týkat již odsouzených lidí. Může to být humanitární gesto, ale rozhodně nikdy nemají zasahovat do případů, které ještě nebyly před soudem. To považuji za naprosto zásadní a klíčové. Ohánět se osmi lety vyšetřování závažné hospodářské trestné činnosti je liché. Kdyby pustili lidi s lehčími tresty, nikdo by proti tomu nic neměl. Pokud se to týká lidí zapletených do korupce a do propojení ekonomických a politických aktivit, má to velmi neblahý vliv. Poškození pak těžko dosáhnou na nějaké finanční odškodnění. Je to naprosto bezprecedentní věc a nemělo se to stát.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Myslíte, že vložení pasáže týkající se ekonomických zločinů je úmysl, nebo omyl?
Otázka je, kdo amnestii připravoval, to se těžko dozvíme. Mám pocit, že to připravili lidé s nečistými úmysly a Václav Klaus byl podveden. Nedokáži si představit, že by při plném vědomí souvislostí mohl tento pasus v amnestii nechat.

Sarajevský atentát

V roce 1997 vnitrostraničtí kritici v ODS Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali tehdejšího předsedu strany a premiéra Václava Klause, aby rezignoval na obě funkce kvůli neprůhlednému financování ODS. Klaus ale zmobilizoval své stoupence, označil se za oběť a výzvu označil za "sarajevský atentát", protože přišla během Klausovy návštěvy na summitu středoevropských zemí v Sarajevu. Na náměstích se potom konaly demonstrace na jeho podporu, Livia Klausová přečetla dopis od syna Jana. Klaus nakonec tlak ustál, Pilipovo a Rumlovo křídlo odešlo v roce 1998 a založilo Unii Svobody.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.