Lidovky.cz

Významné dny sněmovna schválila, náhradní volno za víkendové svátky ne

Česko

  13:18
PRAHA - Významnými českými dny zřejmě nově budou 16. leden jako Den památky Jana Palacha a 28. březen jako Den narození Jana Amose Komenského. Sněmovna to dnes hladce schválila. Odmítla naopak návrh poslance ČSSD Ladislava Šincla, podle něhož by lidé měli mít volno v pátek či v pondělí, pokud státní svátek připadne na sobotu nebo neděli. Návrh na rozšíření seznamu významných dnů nyní dostane k projednání Senát.
Kalendář - ilustrační foto.

Kalendář - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Poslanecká novela má především připomenout 16. leden 1969, kdy se tehdejší student filozofické fakulty Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. O tři dny později svým zraněním podlehl. Novela by měla nabýt účinnosti symbolicky letošního 11. srpna, tedy v den 65. výročí Palachova narození.

Významné dny

V současnosti je v kalendáři devět významných dnů, které na rozdíl od státních svátků nejsou dnem pracovního volna. Smysl významných dnů je tak především symbolický.

Poslankyně ODS Jana Černochová uvedla, že nový významný den by byl "projevem úcty k heroickému činu mladého studenta v boji proti totalitnímu režimu a za národní suverenitu cizí mocností okupovaného státu". Podotkla, že Palachův pohřeb se stal jednou z posledních velkých akcí, při níž Čechoslováci masovou účastí jednoznačně deklarovali nesouhlas s dobovou politickou realitou.

Proti představování Palacha jako bojovníka proti totalitě se v prvních dvou kolech projednávání novely postavil někdejší předseda komunistů Miroslav Grebeníček, v rámci závěrečného schvalování už ale nevystoupil. Sněmovní školský výbor do novely doporučil přiřadit ještě den připomínající narození "učitele národů" Komenského, Černochová s tím předem souhlasila.

Grebeníčkovy výroky o Palachovi:

Náhrada za víkendové svátky

Šincl svůj návrh zdůvodňoval tím, že je to "pokus o naplnění Evropské sociální charty, ke kterému se ČR zavázala v roce 1999". Argumentoval také tím, že lidé by nebyli připraveni o volné dny, pokud by státní svátek připadl na víkend. Změna by z národohospodářského hlediska vytvořila stabilní prostředí, neboť počet pracovních dní a fond pracovní doby by byl v každém roce stejný. Podobná úprava existuje v rámci evropských zemí ve Velké Británii, ve Španělsku, na Kypru, v Belgii, na Maltě a také v Polsku, poznamenal. Na svou stranu ale v době ekonomické recese získal jen dvě desítky poslanců.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.