Lidovky.cz

Šimůnková tvrdí, že byla odvolána z politických důvodů. Augustin to popírá

Česko

  16:41
PRAHA - Podle bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové jsou v Rusnokově vládě, která je v demisi, snahy přesunout problematiku menšin a dalších ohrožených skupin z úřadu vlády pod resort vnitra. Vedoucí úřadu vlády Radek Augustin to však popírá. Důvody odvolání Šimunkové z funkce ředitelky byly podle jeho slov pracovní, nikoliv politické.

Monika Šimůnková, bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva. foto: František Vlček, MAFRA

Šimůnková vidí jako jeden z důvodů svého odvolání z čela vládní lidskoprávní sekce také jiný pohled kabinetu na problematiku lidských práv, než má ona sama. Zaměstnankyní úřadu vlády zatím zůstává. Očekává ale, že brzy dostane výpověď. Augustin však ve svém tiskovém prohlášení podotkl, že ji odvolal pouze z funkce ředitelky sekce. Z pozice zmocněnkyně vlády pro lidská práva prý rezignovala sama. Dodal, že již bývalé ředitelce úřad nabídl nové místo. 

Zástupné a dehonestující důvody

Šéf úřadu vlády Radek Agustin (SPOZ) Šimůnkovou odvolal v úterý z funkce šéfky vládní sekce pro lidská práva údajně kvůli nedodržování pracovní doby a špatné pracovní morálce. Šimůnková s tím nesouhlasí, považuje důvody za "zástupné a dehonestující". V pátek řekla, že se jejím zástupcem ještě před jejím odvoláním "za jejími zády" stal její podřízený, šéf vládní agentury pro boj se sociálním vyloučením Martin Šimáček. "Pokud mě vláda nechtěla ve funkci vládního zmocněnce, měla mě čestně odvolat," dodala Šimůnková.

ČTĚTE TAKÉ:

Míní, že příčinou jejího odvolání deset dnů před volbami bylo to, že s Rusnokovou vládou došla "k jinému úhlu pohledu" na problematiku lidských práv. "Od nástupu nové vlády (Rusnokovy) jsem čelila snahám ministra vnitra o to, aby byla sekce lidských práv v agendě vnitra," řekla dnes bývalá vládní zmocněnkyně. Nápad nepovažuje za dobré řešení, vidí ho i jako "neúctu k občanské společnosti". Připomněla, že agenda lidských práv v sobě zahrnuje nejen romskou otázku, ale i téma seniorů, ohrožených dětí, sexuálních menšin či psychicky nemocných lidí.

Oslabená pozice zmocněnce

Změny v chodu úřadu vlády po příchodu Rusnokovy vlády podle Šimůnkové oslabily pozici zmocněnce. Nemá teď prý žádný personál a ztratil pravomoci, neměl by se ani účastnit jednání vlády. Místo něj by tam měl chodit šéf lidskoprávní sekce. Oslabování postu v době protiromských pochodů nepovažuje bývalá zmocněnkyně za rozumné. Podle ní by měl existovat ministr pro lidská práva, který by mohl na zasedáních kabinetu hlasovat.

O osekání lidskoprávní sekce se snažila už bývalá vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Zdůvodňovala to hlavně úsporami v rozpočtu. Šimůnkovou svou zmocněnkyní pro lidská práva jmenovala v únoru 2011. Krok vyvolal rozpaky u představitelů neziskových organizací. Mnozí ji kritizovali za to, že vystupuje spíš jako úřednice. Někteří z jejích dřívějších kritiku se dnes postavili na její stranu. Mezi nimi byla třeba bývalá šéfka Českého helsinského výboru Anna Šabatová, sociolog Ivan Gabal či šéf výzkumného centra pro lidská práva Univerzity Karlovy Pavel Šturma.

Tiskové prohlášení Radka Augustina:

Pravidla platí stejně pro řadové i pro vedoucí pracovníky a nemůžu tolerovat jejich porušování

Tvrzení Moniky Šimůnkové, že byla odvolána z funkce ředitelky sekce pro lidská práva z politických důvodů je nepravdivé, důvody byly pouze pracovní. Např. její konflikty s podřízenými, neschopnost komunikovat v týmu a vést tým. Její odborné znalosti neodpovídaly manažerské funkci ředitelky sekce.

Jasně deklaruji, že pravidla na Úřadu vlády platí stejně jak pro řadové, tak pro vedoucí pracovníky a nemůžu tolerovat jejich porušování.

Podotýkám, že jsem Moniku Šimůnkovou odvolal z funkce ředitelky sekce. Z pozice zmocněnkyně vlády pro lidská práva rezignovala sama, ačkoliv jsme ji nabídli odpovídající zařazení včetně platových podmínek.

Pracovněprávní záležitosti řeší na Úřadu vlády ČR vedoucí úřadu vlády a nikoliv premiér. K dalším spekulacím uvedených Monikou Šimůnkovou uvádím, že jde pouze o její spekulace, které nemají s realitou nic společného.

Lidskoprávní agenda běží dál, situace na sekci pro lidská práva se jejím odchodem výrazně zlepší.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.