Lidovky.cz

Sobotka: Před Ruskem ani před Čínou jsme se neohnuli. Metál pro Fica mě potěšil

Česko

  14:35
PRAHA - Předseda vlády Bohuslav Sobotka se ve velkém rozhovoru pro víkendové Lidové noviny vyjádřil nejen ke státním vyznamenáním, ale hovořil také o směřování vědy a výzkumu v České republice či o spolupráci s Čínou a Ruskem.

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka foto:  František Vlček, MAFRA

LN: Netahá vás za uši, že dostane stejný řád ve stejnou chvíli Winston Churchill i Robert Fico?
(po krátké pauze...) Když se podíváme na sestavu lidí, kteří byli vyznamenáni, tak to složení skutečně odpovídá složitosti našich dějin ve 20. století.

LN: Prezident vyznamenal Eduarda Haranta za rozvoj demokracie a lidských práv. Den poté, co v Číně mimo jiné prohlásil, že tam nejede poučovat o lidských právech, ale aby se naučil, jak stabilizovat společnost. Nepřijde vám to zvláštní?
Nejde jen o Čínu, jde o napětí mezi tím, jaké mají být naše zahraničněpolitické priority, jestli tady má převládat zájem na bezpečnosti, ekonomickém potenciálu našeho exportu, na lidských právech. Česká republika tradičně zůstane zemí, která bude klást důraz na lidská práva. Není ale možné reagovat tak, že například přerušíme jakýkoli dialog s vládami, u kterých máme pocit, že je nedodržují. Mnohem užitečnější je dialog vést a snažit se posilovat informační výměnu i tlak na to, aby se lidská práva dodržovala.

K TÉMATU:

LN: I předchozí vlády byly s Čínou v kontaktu. Bylo nutné se takto ohnout?
Nemyslím si, že jsme se před kýmkoliv ohnuli. Měli jsme vztahy s Čínou velmi dobré, ještě v roce 2005, 2006 probíhaly vrcholné návštěvy, pak ale nastalo zhoršení. Kdyby k tomu tehdy nedošlo, nemuseli jsme teď potvrdit některé body, které jsou kontinuálně součástí české zahraniční politiky. Čína projevila zájem o zintenzivnění politických vztahů, stojí o to i nová česká vláda. To, co řekl prezident nebo před ním ministr zahraničí, nevybočuje z politiky zemí, jako je Francie, Velká Británie nebo Německo. Myslím, že jsme nešli dál a nejdeme dál, než šly už před námi tyto státy.

Dále v sobotních Lidových novinách například najdete:

  • Tomáš Halík o věřících a ateistech - Kněz v polemickém textu v příloze LN Orientace tvrdí, že označení Česka jako nejateističtější země je jen klišé
  • Čtyři proklatě drahé omyly - Ekonom Pavel Kohout v příloze LN Česká pozice bilancuje 25 let svobody
  • V.I.P. korupčníci - Ve Španělsku téměř neuplyne den, aby někdo z politiků i dalších vlivných figur nešel k výslechu
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.