Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
28. října 2014 20:50, aktualizováno  22:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman rozdával vyznamenání. Ocenil i zpěvačku Lucii Bílou a režiséra Renče

Prezident Miloš Zeman pronesl projev na úvod slavnostního ceremoniálu 28. října... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman pronesl projev na úvod slavnostního ceremoniálu 28. října... | foto: ČTK

Významné osobnosti politiky jako slovenský premiér Robert Fico a Franz Vranitzky, ale také zpěvačka Lucie Bílá či filmový režisér Filip Renč. Tak vypadalo letošní udělování nejvyšších státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem.

Na další jména šlo usuzovat už před zahájením ceremonie ze zástupu pozvaných. Řád bílého lva udělil Zeman nejen slovenskému premiérovi Robertu Ficovi ale také bývalému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému. Nejvyšší možné české státní vyznamenání obdrželi za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky.

KOMPLETNÍ SEZNAM VYZNAMENANÝCH ZDE:

Medailí Za hrdinství ocenil i pět vojáků, kteří v červenci padli v Afghánistánu. Medaili in memoriam dostali David Beneš, Ivo Klusák, Jaroslav Lieskovan, Libor Ligač a Jan Šenkýř. Ocenění obdržel i Jaroslav Mevald, který byl v Afghánistánu postřelen. Všichni dostali medaili za hrdinství v boji.

„Špína této země označuje tyto vojáky jako žoldáky. Žoldák je ten, kdo bojuje za peníze v cizí armádě. Žoldák není ten, kdo bojuje v armádě své vlasti. Je to hrdina, který chrání svou zemi před mezinárodním terorismem,“ řekl Zeman. Příběhy vojáků sledovaly lidovky.cz a můžete je nalézt zde

Druhým nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Tomáše Gariggua Masaryka, vyznamenal zpěváka Karla Kryla a spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Stejný řád dostali za vynikající zásluhy o rozvoj humanity zpěvačka Hana Hegerová a cestovatel Miroslav Zikmund.

Zeman ocenil medailí Za zásluhy také fyzičku Danu Drábovou,disidentku Gorbaněvskou, nebo kněze Josefa Toufara ubitého v 50. letech StB.

Medaili převzaly také zakladatelka projektu Klokánek Marie Vodičková či politička Božena Fuková, která v roce 1968 patřila mezi čtyři poslance Národního shromáždění, kteří se postavili proti smlouvě o „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na území Československa. 

Winton a Churchil už vyznamení dostali

Už během odpoledne udělil Zeman nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi a in memoriam bývalému předsedovi britské vlády Winstonu Churchillovi. Winton, kterému je 105 let, převzal vyznamenání z rukou hlavy státu na zvláštní ceremonii na Pražském hradě osobně, vyznamenání pro Churchilla jeho vnuk Nicholas Soames.

Někteří pozvaní hosté na Hrad nedorazili. Veřejně to oznámil například rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Svým postojem podpořil dva kolegy - rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. S oběma měl Zeman v minulosti neshody.

Začátek televizního přenosu poznamenal porucha, kdy na obrazovce běžely zprávy. „Šlo o technické obtíže, jejichž přesná příčina se v této chvíli zjišťuje, nicméně které se podařilo velmi rychle vyřešit,“ řekla lidovkám.cz mluvčí české televize Alžběta Plívová. Na výpadek během slavnosti i v žertu upozornil prezident Zeman.

„Mezi vyznamenanými je mnoho dalších známých tváří a dovolte, abych pro úsporu vašeho času a také proto, aby vynikající česká veřejněprávní televize neměla další poruchu ve svém vysílání, zmínil jenom některé z nich,“ řekl.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.