Lidovky.cz

Zametená kauza Amun Re? Vedení mi ji zakázalo šetřit, tvrdí detektiv

Česko

  6:00
PRAHA - Detektiv protikorupční policie otevřeně promluvil o pozadí šetření jedné z největších kauz zlaté éry fotovoltaiky. Vedení útvaru obvinil, že mu znemožnilo vyšetřovat prodej solárních elektráren společností Amun Re. A to i přes to, že v případu podle něj mohlo dojít hned k několika trestným činům.
Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto.

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Detektiv J.V., jehož celé jméno redakce záměrně neuvádí, přišel s třaskavou informací loni při výslechu na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Pro ČEZ nápadně nevýhodnou transakci z roku 2010 šetřil společně s dalším detektivem protikorupční policie. 

Amun Re

Společnost Amun Re prodala elektrárenskému gigantu ČEZ obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně až za pět miliard korun: o miliardu dráž než byla běžná výkupní cena. Amun Re má přitom z části nejasnou majetkovou strukturu, angažovali se v ní ale právníci Šachta&Partners Karolína Babáková a David Michal. Údajně za ní stojí lobbista Ivo Rittig. 

Stihli vyslechnout spolumajitele Amun Re Martina Shenara s advokáty z kanceláře Šachta&Partners (dnes MSB Legal), kteří se ve společnosti angažovali, a prolustrovat několik dalších firem spojovaných se solárním byznysem.

„Na základě všech získaných informací bylo zjevné, že bychom měli zahájit úkony trestního řízení. Oslovili jsme vedoucího oddělení se spisem, se zjištěnými skutečnostmi jsme ho seznámili. Následně vedoucí oddělení projednal zahájení úkonů s vedoucím odboru,“ popsal detektiv inspekci u výslechu, s jehož přepisem se server Lidovky.cz seznámil.

Avšak u vedení narazili. Šéf jejich odboru podle detektiva rozhodl, že ostře sledovaná kauza půjde k ledu. „Ještě chvíli jsme se dohadovali, že to je blbost. Nicméně nikdo rozhodnutí vedoucího odboru nezměnil a předpokládám, že jsme nějak ke konci roku 2012 celý spisový materiál uložili,“ uvedl detektiv.

ČTĚTE TAKÉ:

Stopka vyšetřování ho prý velmi mrzela. „Dodneška se domníváme, že zde mohlo jít o dobře organizovanou trestnou činnost a to jak v oblasti daní, veřejných zakázek, legalizace výnosů z trestné činnosti a podobně,“ upozornil.

Jeho slova jsou o to závažnější, že případ se stal i jednou z rozbušek sporu mezi tehdejším ředitelem protikorupční policie Tomášem Martincem a pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Žalobkyně si policejnímu prezidentovi stěžovala na spolupráci s protikorupčním útvarem a fotovoltaika byla jednou z oblastí, kterou zmínila. Jak uvedl server Česká pozice, Bradáčové vadil laxní přístup vyšetřovatelů. Kauzu nakonec přebral Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec.

Záznam z protokolu

„Uvádím, že v krátké době po získání poznatku, a hlavně po získání informací z FAU (finanční-analytický útvar na ministerstvu financí) tak jsme již tenkrát chtěli úkony zahájit, ale bylo nám opět ústně řečeno,  že nejdříve ať vyslýcháme lidi a potom se uvidí.“

Inspekce se podezřelými okolnostmi (ne)vyšetřování solární kauzy zabývala, žádné zásadní pochybení však u šéfa odboru nicméně nezjistila. „Prověřováním nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu a vše bylo předáno příslušnému služebnímu funkcionáři k dalšímu opatření,“ reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí GIBS Radka Sandorová. Jinými slovy: policejní šlendrián nedosáhl takové vážnosti, aby mohl někdo být obviněn. Došlo nicméně k pochybení, které může být potrestáno kárným řízením.

Protikorupční útvar citlivou záležitost nechce komentovat. „Nemůžeme se vyjádřit k jakýmkoli interním šetřením v rámci našeho útvaru, neboť ta jsou neveřejná,“ odmítl otázky mluvčí Jaroslav Ibehej. Stejně reagovala i vyšetřovatelka GIBS, která detektiva vyslýchala. „Nemůžu vám k tomu nic říct,“ řekla jen.

Zatímco Martinec v čele protikorupčního útvaru kvůli sporu s Bradáčovou skončil a odejít stačil i jeho nástupce Milan Komárek, šéf odboru, který podle detektiva kauzu zametl, u protikorupční policie pracuje dodnes. Jeho vyjádření se serveru Lidovky.cz nepodařilo získat.

Lenka Bradáčová

Společnost Amun Re prodala elektrárenskému gigantu ČEZ obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně až za pět miliard korun: o miliardu dráž než byla běžná výkupní cena. Amun Re má přitom z části nejasnou majetkovou strukturu, angažovali se v ní ale právníci Šachta&Partners Karolína Babáková a David Michal.

Podle Transparency International stojí v pozadí obchodu i samotný Rittig. Lobbista to nicméně odmítá a organizaci kvůli tomu zažaloval. U soudu nicméně neuspěl.

Naposledy ho s Amun Re spojil finanční analytik Jaroslav Kubiska, společně s Rittigem obviněný v kauze Oleo Chemical. Před pěti lety podle něj investiční společnost Penta půjčila 145 milionů firmě Certonia Trading Limited, za níž stáli právníci MSB Legal. „Z této „půjčky“, daru, byly financovány stavby fotovoltaických elektráren Amun Re,“ popsal Kubiska u výslechu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.