Lidovky.cz

Kauza Oleo: policisté vyslechli utajeného svědka, bál se o rodinu

Česko

  10:01
PRAHA - Do kauzy Oleo Chemical promluvil v samotném závěru vyšetřování utajený svědek, jeden z podřízených advokátů Davida Michala a Karolíny Babákové obviněných společně s lobbistou Ivo Rittigem kvůli daňovým únikům. O skrytí identity požádal kvůli obavám o bezpečí rodiny.

Karolína Babáková se svým klientem Ivem Rittigem 14. února 2014 u pražského Kongresového centra. foto: MAFRA - Petr TopičČeská pozice

U výslechu potvrdil, že advokáti společně s účetní a další obviněnou Janou Šádkovou disponovali razítky českých a zahraničních společností, přes něž podle policie vyváděli peníze do zahraničí. Detaily však nepopsal.

Kriminalisté svědka vyslýchali pod smyšleným jménem Alena Bednářová ve speciální oddělené místnosti, kde seděl sám. Aby nebylo možné odhalit jeho pravou identitu, při výslechu využili speciální přístroj k modulaci hlasu. Dopředu také zapověděli veškeré dotazy, které by utajení svědka mohly ohrozit.

ČTĚTE TAKÉ:

Bednářová pracovala jako administrativní síla ve společnosti Jurista propojené s firmami Peskim a advokátní kanceláří Šachta&Partners. Právě Peskim pod vedením Babákové a Michala se měl podílet na vyvádění peněz za fiktivní služby do zahraničí, jako třeba v případě Olea Chemical.

„Několikrát jsem byla svědkem vulgárního nadávání, ponižování a vyhrožování,“ vysvětlila svoje obavy a potažmo důvody utajení přímo u výslechu, s obsahem jehož protokolu se server Lidovky.cz seznámil. Narozdíl od klíčového svědka a spolupracujícího obviněného, finančního analytika Peskimu Jaroslava Kubisky, přitom kriminalistům nesdělila žádnou příliš třaskavou informaci.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Během výslechu potvrdila část Kubiskovy výpovědi, v níž popisoval, jak Babáková s Michalem měli peníze vyvádět. V kanceláři hlavní účetní Šádkové měli podle Bednářové uloženo množství razítek různých českých a zahraničním firem, které měly fakturovat smyšlené služby.

„Byla to Jana Šádková. Měla je na pracovním stole. Já sama jsem je viděla. Konkrétní společnost si nepamatují,“ uvedla Bednářová. Razítky podle ní disponovali také Michal s Babákovou. Šádková navíc faktury měla podepisovat smyšlenými jmény jako Mag Brown, Hope WU, Zoe Vasilidis nebo Maria Gold.

„Účtovala zahraniční i české společnosti, tyto faktury tiskla a podepisovala buď vlastním jménem nebo jménem některého z klientů,“ uvedla k tomu Bednářová. Další detaily týkající se razítek, faktur nebo převodů peněz však neuměla, nebo nechtěla uvádět.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista

V pasáži věnované společnosti Peskim se také zběžně dotknula solárního byznysu, o němž se velmi podrobně rozpovídal právě Kubiska. „Jedním z hlavním projektů byla solární elektrárna,“ popsala, čím se účetní firma zabývala. Analytik přitom u několikahodinového výslechu ve spojení se solárem ukázal právě na Rittiga. Popsal, jak před pěti lety podle něj investiční společnost Penta půjčila 145 milionů firmě Certonia Trading Limited, za níž stáli právě Michal s Babákovou. Peníze pak měly být použity na financování Rittigových aktivit.

„Z této půjčky-daru byly financovány stavby fotovoltaických elektráren Amun Re,“ narazil Kubiska u výslechu na společnost, jíž patřil jeden z největších fotovoltaických parků v Česku a posléze ji koupil polostátní ČEZ. Server Lidovky.cz nedávno uvedl, že jeden z detektivů protikorupční policie dostal podle svých slov stopku k vyšetřování kolem Amun Re.

Vyšetřování kauzy Oleo Chemical naopak spěje ke konci, k soudu tak zřejmě již brzy zamíří deset obviněných vedle Rittiga, Babákové, bratrů Michalů, Šádkové či Kubisky také šéfové Olea Chemical Michal Urbánek a Radomír Kučera. Petrochemickou firmu měli tunelovat a peníze přes nastrčenou firmu Cokeville Assets poskytující fiktivní služby vyvádět na zahraniční účty, čímž měli státu způsobit škodu 3,7 milionu korun. U Rittiga tak podle kriminalistů skončilo 20 milionů korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.