Lidovky.cz

Praha 1 žádá po sochaři za vystěhování 355 tisíc. Je to msta, tvrdí

Česko

  11:00
PRAHA - Za vyklízecí práce téměř 112 tisíc, za ochranku při vystěhování o pár tisíc méně, vylomení zámku za necelé dva tisíce. A dohromady téměř 360 tisíc korun. Takový účet vystavila radnice Prahy 1 sochaři Michalu Blažkovi za to, že v roce 2011 neuposlechl výzvu a úřad ho musel vystěhovat z ateliéru.

Sochař Michal Blažek. foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Sochař Michal Blažek se bránil tím, že radnice Prahy 1 nemá na vyklizení objektu soudní příkaz, a proto odmítl ustoupit. Radnice naopak argumentovala, že rozhodnutí soudu v tomto případě nepotřebovala, neboť jí občanský zákoník umožňuje objekt svépomocně vyklidit. 

Sochař Michal Blažek

Po čtyřech letech nyní vystavila Praha 1 sochaři účet na 355 700 korun za náklady spojené s vystěhováním ateliéru.

„Je to msta za to, že jsem napsal pravdu o Lomeckém a rozkryl mafiánské struktury na radnici,“ rozhazuje rozhořčeně rukama sochař Michal Blažek. Spor dává do souvislosti se samizdatovým Sochařským Zpravodajem, který píše a vydává. V něm publikoval článek s názvem Rozhodně nevolte na Praze 1 starostu Lomeckého (Text si můžete přečíst ZDE)

Zpátky do roku 2011

Na začátek je potřeba malá exkurze zpět do roku 2011, kdy spor Michala Blažka s radnicí Prahy 1 vznikl. Tehdy se vyostřily více než roční tahanice kolem výše nájemného. Za podkrovní nebytový prostor, který Blažek využíval jako sochařský ateliér více než třicet let, požadovala radnice místo původních pěti tisíc dvojnásobek. Blažek na částku deset tisíc korun odmítl přistoupit a nepovolil ani pod pohrůžkou radnice, že věc předá soudu.

A tak se v květnu roku 2011 u dveří Blažkova ateliéru objevili zástupci radnice spolu se zámečníkem, vyklízecí firmou, ochrankou i policií a objekt začali vyklízet.

Podívejte se na záznam vystěhování z roku 2011:

A nyní se radnice rozhodla náklady na zmíněné stěhování po sochaři vymáhat. V květnu loňského roku podala k soudu žalobu, ve které požaduje zaplatit částku 355 700 korun. „Celé roky se nic nedělo a najednou po mně chtějí peníze? Anebo mají na radnici takový bordel?“ rozčiluje se Blažek. Jeho právní zástupce Jindřich Belling volí diplomatičtější jazyk.

Časová osa

  • 31. 8. 2010 – ukončen nájemní vztah k nebytovému prostoru. Podle tvrzení Prahy 1 sochař Blažek od 1. 9. 2010 užíval prostor neoprávněně.
  • 10. 5. 2011 – radnice Prahy 1 začala vyklízet Blažkův ateliér v Haštalské ulici poblíž Náměstí Republiky.
  • 3. 10. 2011 – Michal Blažek podává žalobu na ochranu držby a obnovení předešlého stavu.
  • únor 2013 - podán návrh na přerušení soudního sporu. Pokud ani jedna ze stran nepodá návrh na pokračování, bude řízení zastaveno.
  • 3. 2. 2014 – soudní řízení je zastaveno.
  • 27. 5. 2014 – radnice Prahy 1 podala žalobu na Michala Blažka, domáhá se zaplacení nákladů na vystěhování z roku 2011, a to konkrétně 355 700 korun
  • 21. 11. 2014 - soud vyzývá Michala Blažka, aby se k žalobě vyjádřil
  • 22. 1. 2015 - Michal Blažek prostřednictvím advokáta namítá promlčení všech pohledávek

„Nikdy jsme nedostali žádné vyúčtování. Zpráva o tom, že pan Blažek údajně dluží radnici zhruba 360 tisíc korun, se objevila až v květnu 2014. My jsme navíc tuto informaci dostali teprve zhruba před měsícem, protože soud požádal radnici, aby květnovou žalobu doplnila. Úřad totiž neuvedl, za co danou částku požaduje,“ říká advokát Belling.

Vystěhování ateliéru za 355 700 korun

Skutečnost, že se Praha 1 rozhodla vymáhat náklady na vystěhování staré čtyři roky, až nyní, je podle starosty Oldřicha Lomeckého zcela logickým krokem. „Čekali jsme na výsledek soudu o ochraně držby,“ vysvětluje Lomecký.

Krátce po vystěhování totiž podal sochař Blažek žalobu pro ochranu držby a obnovení předešlého stavu. „Žalobu jsme podali, ale než se soud rozhoupal, pan Blažek si našel nový ateliér a vyklizené věci si vyzvednul. Ztratil proto zájem, aby mu radnice jeho věci vrátila zpět do ateliéru v Haštalské ulici,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz Belling.

A jelikož občanský soudní řád nabízí možnost přerušení řízení, pokud v průběhu jednoho roku žádná ze stran, v tomto případě sochař Blažek nebo radnice Prahy 1, nepodá návrh na pokračování, soudní řízení bude zastaveno. A tak se také stalo. Proto údajně radnice s vymáháním téměř 360 tisíc čekala.

„I když byl soud pro nečinnost obou stran zastaven, pohledávka na náklady za vystěhování nezmizela. Majetkový odbor ji proto předal odboru finančnímu, aby ji vymáhal, to je naše povinnost ze zákona,“ vysvětluje Lomecký. „Takto postupujeme obecně ve všech případech, proto předpokládám, že tomu tak bylo i u pana Blažka,“ podotýká.

Rvačka o Wilsona

Sochař Michal Blažek na sebe upozornil už v roce 2009, kdy se popral s jiným sochařem kvůli návrhu Wilsonova památníku.

(O incidentu ČTĚTE ZDE)

S tím ale Blažek nesouhlasí a upozorňuje zejména na to, že si radnice naúčtovala třeba necelých sto tisíc korun jen za ochranu zaměstnanců při vyklízení (viz dokument níže). „Snažil jsem se je tehdy z ateliéru všechny vykopat, neměli tam co dělat, nájem jsem řádně platil. A i kdyby, tak ochranka na pár dní stojí sto tisíc?“ ptá se sochař.

DOKUMENT: Za co radnice Prahy 1 požaduje 355 700 korun po sochaři Michalu...
DOKUMENT 2: Za co radnice Prahy 1 požaduje 355 700 korun po sochaři Michalu...

DOKUMENT: Vyúčtování nákladů na vystěhování od Prahy 1.

Proto se svým advokátem ve vyjádření k žalobě zpochybňují nejen výši výdajů, které radnice za vyklizení požaduje, ale argumentují také promlčením pohledávky. Zároveň tvrdí, že v podstatě celý zásah v roce 2011 byl neoprávněný. „(Oldřich) Lomecký to vyklidil bez soudního příkazu. Žádnou obsílku od soudu jsem nedostal. Oni mi ty věci normálně kradou,“ řekl tehdy serveru Lidovky.cz Blažek.

Sochař Michal Blažek ukazuje na zabalené sochy v dodávce stěhováků.
Sochař Michal Blažek přihlíží vyklízení svého ateliéru. Věří, že soud s radnicí vyhraje.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.