Lidovky.cz

Obžaloba: Nastrčená firma nestíhala termín, Homolka přišla o 130 milionů

Česko

  5:00
PRAHA - Ušili podmínky pro nastrčenou firmu, jenže ta je nezvládla dodržet. Společnost DISOL Group, která uspěla v údajně zmanipulované zakázce na digitalizaci chorobopisů Nemocnice Na Homolce, totiž nestačila práci včas dokončit. Podle podmínek stanovených bývalým ředitelem Vladimírem Dbalým tak firma měla zaplatit penále 130 milionů. Neposlala ani korunu.

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz. foto: Ondřej GolisMAFRA

Poté, co se podle obžaloby Dbalému a jeho náměstkovi Michalu Toběrnému podařilo dostrkat výběrové řízení na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů ke „zdárnému“ konci - tedy podle policie účelově vyřadit nečekaného uchazeče, společnost ICZ a.s., se zdálo, že vše už poběží hladce. Jenže nastrčené společenství DISOL Group nedodrželo jednu ze základních podmínek.

Přijde Dbalý o byt za 12 milionů? Měl ho za mě splácet stát, tvrdí

„Přestože (digitalizace) měla být dokončena do 18 měsíců od jejího zahájení, tedy nejpozději do 3.2. 2011, sdružení DISOL Group tento termín nedodrželo a zakázku dokončilo až v květnu 2012, za což byla Nemocnice Na Homolce oprávněna požadovat smluvní pokutu ve výši nejméně 130 milionů korun. Nikdy k tomu ale nedošlo,“ upozorňuje v obžalobě státní zástupce Zdeněk Matula.

Zkřížili jim plán

To vše se souhlasem Dbalého. „Opakovaně prodloužení termínu plnění akceptoval... Smluvní pokutu ve výši nejméně 130 milionů za Nemocnici Na Homolce vzhledem ke své osobní finanční angažovanosti nepožadoval,“ dodává žalobce.

Nečekaně přihlášenou společnost ICZ, jak připomíná obžaloba, přitom hodnotící komise Homolky v čele s dalším obviněným Michalem Toběrným vyřadila právě kvůli nedodržení zadávacích podmínek. Firma totiž Dbalého a spol. podle obžaloby šokovala, když nabídla nejnižší cenu 93,7 milionu korun.

Lékaři společně s tehdejším úředníkem ministerstva zdravotnictví a dalším obviněným Pavlem Kocourkem se potom pořádně zapotili, aby nechtěnou ICZ vyřadili. Firma nakonec vypadla kvůli údajné neschopnosti prokázat, že může s digitalizací začít ihned po uzavření smlouvy, protože neměla potřebné prostory.

Obávaná soudkyně

Kauzu Vladimíra Dbalého a dalších šesti lidí rozhodne soudkyně Městského soudu v Praze Sylvie Slepičková. V roce 2013 například poslala na 8,5 roku za mříže výkonného ředitele developerské společnosti Central Group Aleše Novotného kvůli daňovým únikům. 

Na pět let chtěla za mříže poslat exministra Vladimíra Mlynáře v kauze kolem společnosti Testcom. Vrchní soud poté její rozsudek zrušil. Slepičkové kvůli verdiktu hrozila kárná žaloba. 

Letos v dubnu Slepičková rozdala spolumajitelům společnosti TES Praha osm a devět let vězení za daňové podvody při obchodu s emisními povolenkami. 

„Jak plyne z vyšetřování, v popředí zájmu Dbalého a dalších obviněných nebylo blaho nemocnice, ale jejich osobní profit. Fakt, že údajné nedodržení podmínek ze strany společnosti ICZ byl jen zástupný argument, plyne i ze skutečnosti, že jakmile byla předmětná zakázka zadána preferovanému sdružení DISOL Group, přestaly všechny zainteresované strany zadávací podmínky zajímat,“ konstatuje obžaloba. Ve smlouvě stálo, že tendr musí dokončit 18 měsíců od zahájení digitalizace.

Zisk? 53 milionů

Pro ICZ podle Matuly mluvilo i zavedené jméno v oboru, místo práce v Praze narozdíl od Pardubic, kde skenoval DISOL Group, či dostatečné technické vybavení. Naproti tomu stranu DISOL Group se skládal z firem DISOL s.r.o. a VDI Metatrans, přičemž obě zkušenosti v oboru postrádaly.

Tanečky kolem výběrového řízení se nicméně skupině kolem Dbalého podle detektivů vyplatily, díky tendru si mezi sebou rozdělili přes 53 milionů korun. „Přičemž cca 25 milionů z této částky připadlo Dbalému a o zbytek se rozdělili nejméně Michal Toběrný, Petr Kutil a Pavel Kocourek,“ vypočítává obžaloba. DISOL Group nakonec od nemocnice inkasoval 150 milionů korun, nemocnici tak podle obžaloby způsobili škodu skoro 57 milionů.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.