Lidovky.cz

Sobotka: EU má podpořit ochranu hranic v Makedonii a Bulharsku

Evropa

  19:08
PRAHA - Evropská unie by měla více podpořit Bulharsko a Makedonii při realizaci jejich vlastních opatření k ochraně hranic. Po pondělním summitu zemí visegrádské skupiny, Makedonie a Bulharska v Praze to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Šestice zemí se podle něj shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka plnit podmínky členství v Schengenu.

Polská premiérka Beata Szydlová s Bohuslavem Sobotkou při setkání Visegrádské čtyřky foto:  Dan Materna, MAFRA

15. února 2016

I když státníci mluvili o podpoře hledání řešení s Tureckem a Řeckem, zároveň je podle nich potřeba mít připraven alternativní plán B. Spočíval by ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska. Už v minulosti zástupci V4 mluvili o posílení bulharských a makedonských hranic s Řeckem.

Lucemburský ministr zahraničí varoval V4 před vznikem ‚spolku odpadlíků'

Polská premiérka Beata Szydlová podotkla, že tento plán není zaměřen proti žádné zemi EU. Evropa ale podle ní potřebuje opět získat kontrolu nad migračními toky. Očekává, že nejpozději na březnovém zasedání Evropské rady budou přijata efektivní opatření. Evropa podle ní stojí před vážnými výzvami a před problémy, jejichž řešení musí být založeno na zdravém rozumu a společném postoji.

Bulharsko ukázalo, že dokáže chránit hranice lépe než některé země Schengenu, řekl bulharský premiér Bojko Borisov.

Maďarský premiér Viktor Orbán přiznal, že po vstupu členů V4 do EU považoval hlavní cíle visegrádské skupiny za splněné, během současné migrační krize je ale podle něj skupina potřeba víc než kdy dřív. Současný nekontrolovaný vstup migrantů do Evropy je podhoubím pro terorismus, násilí a strach a musí být zastaven, řekl.

'Co si to V4 dovoluje,' stěžuje si podle Fica Německo kvůli summitu

Orbán také podpořil další účastníky summitu. „Maďarsko plně podporuje členství Bulharska v Schengenu, země prokázala, že je schopna hlídat hranice,“ uvedl Orbán. Podpořil také vedení rozumných diskusí o vstupu Makedonie do EU.

Makedonský prezident Ďorge Ivanov zdůraznil, že jeho země jako kandidát na členství v unii nese v migrační krizi těžší břemeno než mnohé státy, které už členy jsou. Od EU chce hospodářské i politické záruky a řešení za účasti Řecka, na které však nechce břímě odpovědnosti za migranty převalit.

Evropským politikům chybí v otázce migrace smysl pro realitu, řekl po summitu slovenský premiér Robert Fico. Odmítl kritiku údajné nesolidarity V4. Pokud jsou v Schengenu země, které neumí chránit hranice, patří tam i země, které to umí, řekl Fico a podpořil začlenění Bulharska a Rumunska.

Fiala: konec Schengenu

Země visegrádské skupiny se v pondělí také shodly na společné pozici k britským požadavkům na reformu Evropské unie. Sobotka o ní bude v úterý informovat předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který navštíví Prahu. Problematický může být zejména návrh na omezení některých sociálních dávek.

Výsledky pondělního jednání Visegrádu o migraci jsou ale podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy zmatečné. „Jednání V4 přes veškerou oficiální rétoriku potvrdilo, že jsme svědky konce schengenského prostoru v současné podobě,“ uvedl. Pozastavení a pozdější vyloučení Řecka je podle něj stále více reálnou možností. Tuto variantu potvrzuje podpora států V4 pro začlenění Bulharska a Rumunska do Schengenu, dodal. Fiala zároveň ocenil, že země V4 iniciovaly ve věci zvládání migračních toků aktivnější spolupráci se státy jihovýchodního Balkánu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.