Lidovky.cz

Kvůli Klausově petici musel odejít z práce. Se stížnostmi nepochodil, teď prosí o pomoc Zemana

Česko

  16:46
PRAHA - Kvůli veřejné podpoře Václava Klause musel Jan Zouplna z Prahy opustit svou pracovní pozici. Některé zaměstnance totiž vyzýval k podpisu pod Klausovu petici proti uprchlíkům, což se hrubě nelíbilo vedení firmy. Se svou stížností neuspěl ani u pracovního inspektorátu, ani u ombudsmanky. Proto nyní žádá o radu prezidenta Miloše Zemana.

Jan Zouplna s dopisem pro prezidenta Miloše Zemana foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

Obdiv k Václavu Klausovi a jeho politickým postojům v souvislosti s uprchlickou krizí přiměl dnes již bývalého recepčního Jana Zouplnu na konci loňského roku k politické angažovanosti. Petici proti imigraci, kterou na začátku září zveřejnil bývalý prezident, podpořil nejen svým podpisem, ale i tím, že začal oslovovat další petenty kolegy na pracovišti. Jenže s tím narazil u svých nadřízených v realitní kanceláři. Svou práci na recepci musel opustit.

‚Politické pronásledování’

„Mohl jsem si akorát dojít pro věci,“ líčil, jak vypadal odchod ze zaměstnání, které kvůli svému věku stěží sehnal. Několik dní nato byl přeřazen do vrátnice nemocnice na Malvazinkách, kde si podle svých slov pohoršil. Vysvětlení nakonec od svého předchozí zaměstnavatele získal v dopise označeném slovy: „Věc: Politická činnost“. Jeho chování prý bylo nežádoucí. Zouplna to však považuje za „politické pronásledování“, které se podle něj nesmí v demokratickém státě opakovat.

Přinesl do práce Klausovu petici a musel odejít. Exprezident dohnal případ k ombudsmance

Po měsících boje, kdy se zatím bez úspěchu snažil najít zastání u úřadů, se nyní rozhodl požádat o pomoc prezidenta Miloše Zemana. „Vážený pane prezidente, dovoluji si na Vás obrátit s prosbou o radu. Netoužím se soudit a žádat finanční odškodnění, jde mi čistě o princip, hlavně o to, aby se už nikdy nevrátila doba, ve které by mohl být člověk kvůli svému přesvědčení jakkoli postihován, přeřazován, zván ‚na kobereček‘, trestán, z důvodů národnostních či jim podobných už vůbec nemluvě,“ píše prezidentovi Zemanovi ve čtyřstránkovém dopise psaném na stroji.

Na hlavu státu se mimo jiné obrátil kvůli tomu, že se domnívá, že je spojuje podobný pohled na uprchlickou krizi. „Z čistého přesvědčení jsem podpořit nejen myšlenku takových morálních autorit, jako Václava Klause, ale i Váš, v této věci souhlasný názor,“ vzkázal Zemanovi v psaní.

Prezident se k Zouplnově případu zatím nedostal. „Pokud byl dopis na Hrad doručen, pan prezident bude jistě reagovat. V těchto dnech je ale pan prezident v Karlovarském kraji, tudíž další podrobnosti budou až koncem týdne,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Do sporu se krátce poté, co na něj Zouplna upozornil, vložil i samotný exprezident Václav Klaus. Přečetl si totiž dopis, ve kterém si mu dnes již bývalý recepční postěžoval na bezpráví. Exprezident pak požádal ombudsmanku Annu Šabatovou o pomoc. „Je nepřijatelné, aby v demokratické zemi byl kdokoliv za přihlášení se k těmto legitimním požadavkům vůči vládě šikanován a profesně postihován,“ uvedl tehdy Klaus.

Nežádoucí aktivity, uzavřela inspekce

U veřejné ochránkyně práv ale jednapadesátiletý učitel němčiny neuspěl. „Jiné činnosti související s výkonem sjednaného druhu práce dle uzavřené pracovní smlouvy, tedy i politické aktivity, by neměl zaměstnanec vykonávat v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele,“ uzavřel totiž šetření na začátku roku oblastního inspektorát práce v Praze s tím, že zaměstnavatel mohl bez uvedení důvodu přidělit práci na jiném místě v Praze. To totiž odpovídalo podmínkám uvedených v pracovní smlouvě. Šabatová tak neměla co rozporovat.

Bojovný Zouplna se ale nevzdal. Na úřad inspekce práce se obrátil znovu. A ve své žádosti i prošetření věci tentokrát vylíčil i další detaily. „Uvedl jsem ještě další skutečnosti, které poukazují na porušování pracovně právních předpisů, tedy že smlouvy mezi firmami jsou nastaveny tak, že je možná diskriminace zaměstnanců, dále že jsem nedostal potřebná školení, nutná pro výkon služby na mém novém působišti po přeřazení. Také jsem neměl certifikát nutný pro výkon této činnosti,“ vyčítá Zouplna svému bývalému zaměstnavateli.

S novým podnětem k šetření už byl jednapadesátiletý Zouplna, který nyní vyučuje němčinu, úspěšný. Úřad si na jeho bývalého zaměstnavatele posvítí. „Na základě těchto nových informací oblastní inspektorát rozhodl o provedení kontroly u společnosti REIWAG Facility Services s.r.o., která bude zaměřena do oblastí, na které pan Zouplna ve svém podnětu poukazoval,“ napsal náměstek generálního inspektora Jiří Macíček.

Společnost, která Zouplnu zaměstnávala se k jeho odchodu vyjádřila již dříve. V dopise ředitel firmy napsal, že Real Treuhand (realitní kancelář Real Treuhand, se kterou má Reiwag smlouvu o spolupráci a na jejíž recepci Zouplna pracoval - pozn. red.) si jeho odvolání z pozice předsevzala a on jen vyhověl jejímu přání. Společnost podle jejího ředitele navíc jednala správně, když mu nabídla jiné pracovní místo s podmínkou, že už nebude pokračovat ve svých politických aktivitách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.