Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Přinesl do práce Klausovu petici a musel odejít. Exprezident dohnal případ k ombudsmance

Česko

  8:21
PRAHA - Kvůli veřejné podpoře Václava Klause musel Jan Zouplna z Prahy opustit svou pracovní pozici. Některé zaměstnance totiž vyzýval k podpisu pod petici proti uprchlíkům, jejímž autorem je exprezident Václav Klaus.

Václav Klaus foto:  Dan Materna, MAFRA

Obdiv k Václavu Klausovi a jeho politickým postojům v souvislosti s uprchlickou krizí přiměl recepčního Jana Zouplnu (51) k politické angažovanosti. Petici proti imigraci, kterou na začátku září zveřejnil bývalý prezident, podpořil nejen svým podpisem, ale i tím, že začal oslovovat další petenty kolegy na pracovišti. Jenže s tím narazil u svých nadřízených.

Myslel, že jsou pro

Několik měsíců pracoval Zouplna, coby zaměstnanec rakouské společnosti Reiwag, jako recepční v domě na Starém Městě v Praze. Na stejné adrese sídlí realitní kancelář Real Treuhand, se kterou má Reiwag smlouvu o spolupráci.

Právě jejím zaměstnancům se nelíbilo, co Zouplna dělá. „Nejdříve mi realitní makléřka řekla, že nemůžu nechat petici ležet na recepci a abych ji dal ihned pryč,“ vypráví Zouplna.

Web s Klausovou peticí proti imigraci napadli hackeři

Listinu tedy schoval, i když se domníval, že vedení firmy s Klausovou výzvou tiše souhlasí. Přivedlo ho k tomu to, že šéf pražské pobočky má ve své kanceláři vystavené tři Klausovy knihy přeložené do němčiny. I o dalších zaměstnancích se Zouplna domníval, že se přiklánějí k této Klausově myšlence. „Cítím totiž, že v tak napjatém období by měl stát lid při sobě, stejně jako třeba v roce 1938,“ vysvětluje, proč se rozhodl lobbovat za názory bývalého prezidenta.

Začal proto hledat jinou cestu, jak sehnat další sympatizanty. Oslovil zhruba dvanáct ze šedesáti zaměstnanců, jestli by také nechtěli Klausovu petici proti imigraci podepsat. „Asi osm z nich mi vyhovělo. Většina se však o mé iniciativě nedozvěděla. Neoslovil jsem nikoho cizího, jen ty, které lépe znám, žádné obchodní zájmy firmy jsem nepoškodil,“ říká a zdůrazňuje, že k podpisu nikoho nenutil.

Musel „na kobereček“

Jenže realitní kanceláři zřejmě došla trpělivost a přála si, aby Zouplnova „mateřská“ firma Raiwag recepčního přeřadila. Krátce nato musel „na kobereček“. „Prokuristka, která zastupuje rakouskou firmu v Praze, se mě ptala, co jsem si vůbec dovolil oslovovat lidi s politickým prohlášením. Pak mi řekla, že bohužel musím okamžitě odejít z tohoto působiště, protože jsem zde prý nežádoucí,“ stěžuje si.

Firma Real Treuhand mu dosud neodpověděla, věc nechtěla komentovat ani pro server Lidovky.cz s tím, že Zouplna nebyl jejím zaměstnancem.„Mohl jsem si akorát dojít pro věci. Nakonec mi paní prokuristka sdělila, že je jí to líto, ale že se s tím prý, nedá nic dělat,“ líčí, jak musel opustit místo, které kvůli svému věku stěží sehnal. Několik dní nato byl přeřazen do vrátnice nemocnice na Malvazinkách, kde si podle svých slov pohoršil. Ještě než do nové práce nastoupil, poslal v němčině dopis jak vedení společnosti Real Treuhand, tak svému zaměstnavateli.

Klaus založil petici proti imigraci. Seznam stáhl, podepsali se ‚Lenin či strýček Skrblík‘

Věc: Politická činnost

Od zaměstnavatele, společnosti Reiwag, ale písemné vyjádření dostal. V dopise s předmětem „Věc: Politická činnost“ mu ředitel společnosti napsal, že Real Treuhand si jeho odvolání z pozice předsevzala a on jen vyhověl jejímu přání. Společnost podle ředitele navíc jednala správně, když mu nabídla jiné pracovní místo s podmínkou, že už nebude pokračovat ve svých politických aktivitách.

Do sporu, ve kterém jde podle Zouplny o „politické pronásledování“, se před nedávnem vložil i Václav Klaus. Přečetl si totiž dopis, ve kterém si mu dnes již bývalý recepční postěžoval na bezpráví. Exprezident proto požádal ombudsmanku Annu Šabatovou o pomoc. „Je nepřijatelné, aby v demokratické zemi byl kdokoliv za přihlášení se k těmto legitimním požadavkům vůči vládě šikanován a profesně postihován,“ uvádí v textu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Zouplna však cítí křivdu za „omezování politické svobody“. Jenže společnost Reiwag coby jeho zaměstnavatel takovou verzi odmítá. „Naše společnost nemá zájem se ve věci vyjadřovat. Pouze si vás dovolujeme ujistit, že vždy striktně dodržujeme, a tak tomu bylo a je i v daném případě, všechny obecně závazné právní předpisy, samozřejmě včetně zákoníku práce,“ napsala za firmu Zuzana Mizerová s tím, že pracovní smlouva je stále platná. Na práci v nemocniční vrátnici však Zouplna sám ve čtvrtek dobrovolně rezignoval.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...