31. prosince 2015 14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Na migraci není nárok. Ta současná je navíc uměle vyvolaná k ovládnutí Evropy

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Dan Materna, MAFRA

Politické elity záměrně škodí Evropě. Uměle vyvolávají uprchlickou krizi, aby mohli získat více pravomocí pro své vládnutí z Bruselu, tvrdil bývalý prezident Václav Klaus v pořadu České televize Události komentáře. Podle Klause žádný nárok na migraci neexistuje, současní uprchlíci se ho ale dovolávají a politici jim ho zase přiznávají.

Exprezident označil za hloupost pozvání „různých evropských politiků“, které podle něj spustilo masivní příliv migrantů do Evropy . Naznačil také, že za krizí stojí především Německo. Na otázku, proč se stovky tisíc lidí vydaly na pochod právě teď, když řada konfliktů v zemích třetího světa trvá již řadu let, uvedl, že právě teď byly totiž k pochodu vyzváni.

Ve svých reakcích tak sice nejmenoval, ale neustále utočil na německou kancléřku Angelu Merkelovou a její politiku i výrok, kterým migranty pozvala do Německo, které podle ní nemá limity na počet přistěhovalců. Později tyto své výroky mírně korigovala.

Debata se také stočila na nedávné případy terorismu, které především v Paříži otřásly veřejným míněním. Strůjci útoků byli totiž většinou potomci migrantů, kteří ale celý život strávili již v evropských zemích. (vše o útocích v Paříži najdete zde)

„Odlišujme Evropany a lidi, pobývající v Evropě,“ prohlásil Klaus. „Jakéhosi přistěhovalce z Afghánistánu, nebo ze Sýrie za Evropana nepovažuji“, dodal bývalý prezident.

Klaus se také vrátil k často kritizovanému výroku Miloše Zemana z vánočního poselství, kde současný prezident prohlásil „tahle země je naše“. „V tomhle s ním souhlasím velmi rád. Nechme si zajít nějaké hloupé a naivní multikulturalistické choutky,“ pronesl Klaus.

„Ten, kdo podporuje multikulturalismus, to je přinejmenším hlupák,“ dodal.

Lidé by podle něj měli žít primárně ve svých zemích. „Například tenkrát v komunismu by bylo skvělé odejít ze země, kde se nám to nelíbilo. Ale nikdy bych neměl pocit, že nějaká země má povinnost mě přijmout. A to by mělo platit pro každého dnešního migranta,“ zdůraznil.

Připomenutím knihy Podvolení Michaela Houellebecqa se také dostal k otázce současného školství. To podle něj neplní svou základní funkci. „Školství přestalo pořádně učit. Učí spíše k multikulturalismu a zastávání těch správných názorů, než počítat,“ uvedl Klaus.

Během letošního roku se jen v Německu zaregistroval více než milion uprchlíků. Příchod tak velkého množství lidí podle Klause zcela nepochybně ohrožuje kulturní identitu Evropy. „Každý, kdo má otevřené oči, tak se obávat musí. Prostě jsou to lidé přicházející z jiné kultury, civilizace, náboženství, světadílu, jiných zvyklostí a životních stylů. A islám je v tom významný prvek,“ míní exprezident.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky