Lidovky.cz

Kéž by všichni pracovali jako ÚOOZ. Šéf žalobců Zeman bránil útvar i Bradáčovou

Právo

  14:06
PRAHA - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v obecné rovině zastal postupu vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, pod jejímž dozorem podezření na korupci v řadách policie vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zeman v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že výběr policejní složky, která bude konkrétní podezření vyšetřovat, je odpovědností dozorujícího žalobce.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman foto: MAFRA

Někteří poslanci kritizovali to, že Bradáčová případ nepředala Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která by se měla trestnou činností policistů zabývat. Tři muži, z nichž jeden je policista a jeden celník, jsou v kauze stíháni za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplácení a neoprávněný přístup k počítačovému systému. „Státní zástupce je skutečně pánem přípravného řízení, to znamená, je to na jeho odpovědnosti, který policejní orgán bude určitou věc vyšetřovat,“ řekl Zeman.

Bradáčová chce vazbu pro dva obviněné v kauze vynášení informací

Podle svých slov se ale vyjádřil v obecné rovině, nikoli ke konkrétní kauze, protože předpokládá, že bude v této věci rozhodovat o stížnosti obviněných. Dodal také, že v rozhodování žalobce o výběru policejní složky, která bude konkrétní případ vyšetřovat, nesmí být svévole. Státní zástupce tak může ponechat konkrétní kauzu určitému policejnímu útvaru třeba proto, že už ji má rozpracovanou a teprve během vyšetřování se ukázalo, že v ní figurují i policisté.

Poslanci se hádají o vyšetřování policistů. K čemu je GIBS a není ÚOOZ všemocný?

Zeman vyjádřil překvapení, že politici se zabývají formou, tedy tím, který policejní orgán případy vyšetřuje, nikoli obsahem, tedy že od policie či z justice možná unikaly informace. „Jestliže Generální inspekce bezpečnostních sborů nevyšetřuje tu trestnou činnost, tak je potom nadbytečné a v podstatě protismyslné a proti povinnosti mlčenlivosti ji o tom zpravovat,“ řekl nejvyšší státní zástupce na otázku, zda o vyšetřování v řadách policie neměla GIBS dostat informace.

Podle některých poslanců ÚOOZ překračuje své kompetence dlouhodobě. Zmiňován je v této souvislosti také loňský zásah útvaru v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém padla obvinění za ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů. Zeman se dnes útvaru zastal. „Pokud by veškeré policejní orgány fungovaly tak kvalitně, jako funguje ÚOOZ, tak si myslím by to bylo velice dobré,“ řekl.

GIBS je podle Zemana ve velice nevýhodné pozici, protože policisté znají její činnost. Obsazení i činnost GIBS se zlepšuje, potřebuje ale technickou a materiální pomoc, řekl. Podle jeho názoru má-li být GIBS elitním útvarem, musí tomu odpovídat i odměňování.

Protimafiánský útvar obvinil expolicistu Igora Gáborika a vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba z protikorupčního útvaru. Třetím stíhaným je středočeský celník Pavel Šíma. Všechna jména zjistil a ověřil server Lidovky.cz.

Policie také prohledívala kancelář státní zástupkyně Dagmar Máchové. Celá kauza se odvíjí od případu soudce Ondřeje Havlína, odsouzeného za korupci.

Odložení zákona

Nejvyšší státní zástupce Zeman se v neděli také přiklonil ke stažení nového zákona o státním zastupitelství z jednání Poslanecké sněmovny. Obává se toho, že by se předloha, kterou na začátku dubna schválila vláda, mohla stát předmětem politických vášní a tvořivosti. Poslanci by se v prvním čtení měli zákonem zabývat na příští schůzi, která začíná v úterý 24. května.

Návrh zákona o státním zastupitelství. Protikorupční speciál bez dohledu neprojde

Nový zákon o státním zastupitelství předkládá ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Počítá třeba se zřízením takzvaného protikorupčního speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy.

„Byl bych nerad, aby došlo ke tvořivosti ve vztahu k zákonu o státním zastupitelství,“ uvedl Zeman v diskusním pořadu České televize. Podle něj by bylo lepší počkat na klidnější politickou atmosféru. O zákoně, který upravuje činnost veřejných žalobců, je podle něj nutné rozhodovat s chladnou hlavou. Obává se i toho, že poslanecké zásahy do předlohy by omezily nezávislost státních zástupců. „Začínám se přiklánět k tomu, že je lepší současný právní stav,“ prohlásil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.